مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان خبرداد: احیای تالاب انزلی با فناوری نو

عصرکاسپین، تالاب بین المللی انزلی با فناوری نانو احیا می‌شود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان امروز گفت: تالاب انزلی با همکاری آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن _ جایکا و شهرک علمی _ تحقیقاتی اصفهان با استفاده از فناوری نانو احیا می‌شود.
محمدپور افزود: قرار است با فناوری نانو مواد آلی ناشی از بقایای گیاهی و جانوری که بخشی از آن دارای مواد معدنی است برای موجودات آبزی به غذا تبدیل شود.
وی با بیان اینکه استفاده از این روش موجب کاهش عمق لجن‌های آلی در بستر تالاب بین المللی انزلی می‌شود تصریح کرد: براساس مطالعات انجام شده ۶ تا ۷ هزار هکتار از تالاب انزلی که دارای مواد آلی هستند را می‌توان با استفاده از این روش رسوب زدایی کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت:برای اجرای این طرح هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که دولت تلاش می‌کند در مدت سه سال این اعتبار را اختصاص دهد.
محمدپور افزود: هم اکنون طرح استفاده از فناوری نانو برای پاکسازی تالاب بین المللی انزلی بصورت آزمایشی در ۵ استخر ۱۲ هکتاری شیلات در حاشیه تالاب انزلی اجرا شده که در مراحل پایانی است.
وی با اشاره به وضعیت بحرانی تالاب بین المللی انزلی گفت: در زمان کنونی ۶۵ درصد ۲۰ هزار هکتار مساحت این تالاب انزلی آب دارد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان تغییرات اقلیمی، کاهش آب دریای خزر، ورود انواع فاضلاب، ورود حجم زیادی از رسوبات، رشد بی رویه گیاهان مهاجم وارداتی همانند سنبل آبی و همچنین تجاوز به حریم تالاب را از مهمترین علل خشک شدن بخشی از آب تالاب انزلی اعلام کرد.
محمدپور تصریح کرد: در سه دهه گذشته میانگین عمق آب تالاب بین اللمللی انزلی از ۱۱ متر به کمتر از ۲ متر و در مناطقی تا ۷۰ سانتی متر کاهش یافته کرده است.
تالاب بین المللی انزلی از مهمترین زیستگاه‌های پرندگان مهاجر و محل تخم ریزی آبزیان است.
این تالاب از نخستین تالاب‌های ثبت شده در معاهده رامسر در سال ۱۹۷۱ میلادی است.
تالاب بین المللی انزلی هم اکنون در فهرست مونترآل قرار گرفته است.
قرار گرفتن در این فهرست به معنای این است که تالاب در حال خشک شدن است و به مراقبت نیاز دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × دو =