حرکت آزمایشی قطار در مسیر راه آهن قزوین به رشت آغاز شد.

در مراسمی با حضور معاون رئیس جمهور حرکت آزمایشی قطار در مسیر راه آهن قزوین به رشت آغاز شد.

به گزارش عصرکاسپین، با آغاز اولین روز از ماه آذر صدای سوت قطار با صدایی ملایم در روی شبکه ریلی مسیر قزوین به رشت به صدا درآمد تا مقدمه ای برای افتتاح رسمی این طرح مهم و ملی باشد.

محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای دومین بار در سال جاری به قزوین سفر کرد تا پس از تشکیل جلسه در ایستگاه راه آهن قزوین با حضور استاندار و نمایندگان مجلس این بار سوار قطاری شود که قرار است تا آستارا ادامه پیدا کند تا مسیر ریلی ایران به قفقاز تکمیل شود.

راه آهن قزوین به رشت به طول ۱۶۴ کیلومتر احداث شده که ۷۰ کیلومتر آن در محدوده جغرافیایی استان قزوین قرار دارد.

امروز پنجشنبه گروهی از بازرسان راه آهن به قزوین آمدند تا در بازدید از این مسیر ریلی شرایط حمل بار و مسافر در این مسیر را از نظر فنی برای آخرین بار بررسی کنند تا این طرح برای افتتاح رسمی توسط مسئولان بلندپایه کشوری آماده شود.

دولت یازدهم به منظور توسعه خطوط ریلی کشور پنج طرح اولویت‌دار را با عنوان طرح‌های اقتصاد مقاومتی کلید زد که اتصال پنج استان به شبکه ریلی اصلی‌ترین هدف آن بود و در این راستا احداث خط آهن قزوین به رشت هم یکی از طرحها مسحوب می شد تا اتصال استانهای گیلان و قزوین از طریق ریل هم ممکن شود.

یکی از سخت‌ترین مراحل این پروژه اجرای عملیات پل ۵۵ در این مسیر بود که از روی آزادراه قزوین – رشت عبور می‌کرد و برای ساخت آن نیاز به پیگیری‌های عمرانی جدی و استفاده از مصالح فنی قابل توجه بود.

ارتفاع بعضی از پایه‌های این پل به نزدیک ۲۰ متر از سطح زمین می‌رسد که اجرای آن یکی از کارهای فنی بود که توانمندی مهندسان را به نمایش گذاشت.

طـرح راه آهـن قزویـن به رشت بطول ۱۶۴ کیلومتر، بصـورت یـک خطه، بـا سرعـت۱۶۰ کیلومتر برای قطارهای مسافربری و ۱۲۰ کیلومتر برای قطارهای باری، از ایستگاه سیاه چشمه در استان قزوین شروع شده و با عبور از روستاهای کوهین و شیرین سو در محدوده شهرهای لوشان، منجیل، رودبار، رستم آباد و امامزاده هاشم ادامه مسیر داده و به ایستگاه رشت می رسد.

این مسیر ریلی از ایستگاه رشت دو شاخه شده که یک شاخه با عبور از شهر پیربازار به بندرانزلی متصل شده و شاخه دوم آن به شهر مرزی آستارا منتهی می شود.

همچنین تعداد ۹ ایستگاه شامل: دستجرد، کوهین، شیرین سو، لوشان، منجیل، رستم آباد، امامزاده هاشم، رشت و پیربازار در این مسیر احداث و پیش بینی شده است.

این طرح علاوه بر آنکه از لحاظ حمل ‌و نقل داخلی بار و مسافر برای استانهای قزوین و گیلان اهمیت دارد، از نظر ایجاد یک کریدور ریلی جدید برای صادرات و واردات کشور و همچنین ترانزیت کالا از مناطق شمالی کشور به خلیج فارس و آب های آزاد بین‌المللی و دیگر کشورهای همسایه ایران بسیار مهم است.

۱۸۵۰ میلیارد تومان هزینه ساخت راه آهن قزوین به رشت

ساخت پروژه راه آهن رشت – قزوین از سال ۱۳۸۵ آغاز شده و این مسیر در قالب هشت قطعه کار می شود. این خط ریلی قادر خواهد بود سالانه ۱۰ میلیون تن بار را حمل و سه میلیون و ۸۰۰ هزار مسافر را جابجا کند.

خط ریلی رشت – قزوین ۵۲ دستگاه تونل به طول ۲۲ کیلومتر دارد. همچنین حدود هشت کیلومتر پل های ویژه در این مسیر وجود دارد که بزرگترین پل راه آهن کشور، به طول یک هزار و ۴۳۰ متر روی سد منجیل است.

برای احداث راه آهن قزوین به رشت بیش از ۲۵ کیلومتر تونل، ۹ کیلومتر پل بزرگ، ۲۲ میلیون متر مکعب خاکبرداری و خاکریزی انجام شده و بیش از یک هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان هزینه شده که در صورت قیمت گذاری روز بحدود پنج هزار میلیارد تومان برآورد می شود.

این خط ریلی تا دوماه آینده با حضور رئیس جمهور افتتاح خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 13 =