تلاش آمریکا برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران

دولت ترامپ تلاش دارد در یکی دیگر از اقدامات ضد ایرانی خود که در راستای “کمپین فشار حداکثری” این کشور قرار دارد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به عنوان سازمانی تروریستی اعلام کند.

عصرکاسپین / روزنامه گاردین با استناد به گزارشی از وال‌استریت ژورنال نوشت که دولت آمریکا مقدماتی را فراهم می‌کند تا دوشنبه این اقدام را آشکار کند و این نخستین باری خواهد بود که آمریکا نیروهای مسلح یک حکومت خارجی را به عنوان یک گروه تروریستی می‌خواند. وزارت امور خارجه آمریکا از ارائه توضیحاتی درباره این خبر در روز جمعه خودداری کرد.

کارشناسان می‌گویند که مشخص نیست تروریستی معرفی کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تا چه حد تغییراتی محسوس ایجاد کند. آمریکا پیش از این تحریم‌های سختی به عنوان حامی تروریستی بر آن (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران) اعمال کرده و ایران نیز از سوی این کشور به عنوان کشوری حامی تروریسم عنوان می‌شود.

ریچارد نفیو، مسئول سابق هماهنگ‌کننده سیاست تحریم‌ها در وزارت امور خارجه آمریکا و نویسنده کتاب هنر تحریم‌ها می‌گوید: “صراحتاً، من معتقد به این نیستم که این با سیاست تحریم‌ها در وزارت امور خارجه که عاملان غیر دولتی را هدف قرار می‌داد، سازگار باشد”.

اگر این اقدام اجرایی شود، احتمالاً ترس شرکت‌های خارجی را در رابطه با تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران افزایش می‌دهد.

مقامات ارشد پنتاگون نگران این هستند که چنین اقدامی موجب تحریک بروز واکنش‌هایی شدید علیه نظامیان آمریکا در منطقه شود.

دولت آمریکا به تازگی با هدف کاهش منابع مالی ایران چندین نهاد و فرد حقیقی را در ایران تحریم کرده است. آخرین تحریم‌های انجام شده از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ۲۵ فرد و نهاد وابسته به وزارت دفاع ایران بود که بانک انصار نیز در بین آن‌ها قرار داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =