آغاز به کار کمیته اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در گیلان

عصرکاسپین / کمیته اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در استان گیلان همزمان با سراسر کشور آغاز به کار کرد.

صبح امروز سه شنبه، نخستین جلسه کمیته اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون استان گیلان با حضور مسوولان دانشگاه علوم پزشکی و نمایندگان دستگاه های اجرایی مرتبط در سالن اجلاس حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد.
۱
دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک – رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست گفت: نحوه پیشگیری از بیماری های غیر واگیر همیشه به عنوان یکی از دغدغه های مسوولان سلامت بوده و هست، چرا که این نوع از بیماری ها به ظاهر علامت ندارند و به صورت چراغ خاموش در حال گسترش می باشند.

وی ادامه داد: فشار خون بالا از جمله بیماری های غیر واگیری است، که بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری از بیماری خود خبر ندارند و زمانی به آن پی می برند که این قاتل خاموش کار خود را کرده و عوارض غیر قابل برگشت بر روی سایر ارگان های حیاتی بدن از جمله قلب، مغز، کلیه ها، چشم و… بر جای گذاشته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: بی توجهی مردم به سبک زندگی سالم و عدم توجه به تغذیه مناسب و کم تحرکی از جمله عواملی هستند که باعث شده امروز بحث بیماری های غیر واگیر و هزینه های که این بیماری ها بر جامعه تحمیل می کنند به عنوان یکی از چالش های حوزه سلامت مطرح شود.

وی ادامه داد: حوزه سلامت در بحث پیشگیری از بیماری های واگیردار بسیار موفق عمل کرده است و دیگر امروز شاهد اپیدیمی این گونه بیماری ها در کشور نیستیم و خیال آحاد مردم از این بابت راحت است، چرا که با یک واکسیناسیون در دوران کودکی دیگر تا پایان عمر خبری از این نوع بیماری در افراد دیده نمی شود.

دکتر یوسف زاده بحث مبارزه با بیماری های غیر واگیر را برای حوزه سلامت بسیار حایز اهمیت دانست و افزود: سالانه بیش از ۱۰ میلیون نفر در دنیا به خاطر فشار خون جان خود را از دست می دهند و برخی کشورها در این خصوص شرایط سخت تری دارند، متاسفانه منطقه خاور میانه از جمله مناطقی است که این قاتل خاموش جان مردم را می گیرد.

وی ادامه داد: سیستم سلامت هیچ کشوری به تنهایی و بدون همراهی و همگامی مردم قادر نخواهد بود، با بیماری های غیر واگیر مبارزه کرده و به توفیقی دست پیدا کند. مگر این که بحث آموزش، افزایش سواد سلامت جامعه و ترویج سبک زندگی سالم را در دستور کار قرار بگیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در خصوص اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون در گیلان نیز گفت: این طرح در دو مرحله، مرحله اول: مرحله آموزش و اطلاع رسانی که از تاریخ ۲۸ اردیبهشت تا ۱۷ خرداد ماه ۹۸ ادامه خواهد داشت و مرحله دوم: مرحله غربالگری که از ۱۷ خرداد ماه تا ۱۵ تیر ماه ۹۸ برای افراد بالای ۳۰ (یعنی متولدین قبل از ۲۹ اسفند ۱۳۶۸ ) در گیلان همزمان با سراسر کشور به اجرا در خواهد آمد.

وی هدف از اجرای این طرح را شناسایی و کنترل بیماری فشارخون بالا، در استان و کشور دانست و اظهار داشت: در استان گیلان بالغ بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت بالای ۳۰ داریم که باید در این طرح حداقل فشار خون ۷۵۰ هزار نفر را غربالگری کنیم و پیش بینی می شود بیش از ده درصد این افراد دارای فشار خون بالا باشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی یاد آور شد: این طرح ملی با مشارکت همه معاونت های دانشگاه و تمام امکانات حوزه بهداشت و درمان استان، بخش خصوصی و داروخانه ها به اجرا در خواهد آمد. هم اکنون بیش از ۱۲۰۳ تیم آموزش دیده در حوزه های بهداشت برای اجرای این طرح آماده شده اند.

در ادامه دکتر محمد عباسی – معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و دبیر اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون بالای استان گیلان نیز گزارشی جامع از نحوه اجرای این طرح در گیلان ارایه کرد.

سپس هر یک از مسوولان کارگرو های آموزش، ارتباطات و اطلاع رسانی، مشارکت های اجتماعی و … نیز به بیان مطالبی در زمینه نحوه اجرا پرداختند.

گفتنی است: این نشست با حضور هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان، مدیران شبکه بهداشت و درمان، نمایندگان استانداری، بسیج جامعه پزشکی، کمیته امداد و سایر سازمان های ذی ربط برگزار شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =