ترامپ به دنبال عکس گرفتن با روحانی در حاشیه نشست سازمان ملل است

ترامپ به دنبال عکس گرفتن با روحانی در حاشیه نشست سازمان ملل است

عصرکاسپین / یک روزنامه عربی فرامنطقه‌ای نوشت، ترامپ به دنبال گرفتن عکس مشترک با رئیس جمهور ایران ولو به صورت گذرا است تا در کمپین انتخاباتی خود بر افکار عمومی آمریکا تاثیر بگذارد و رسیدن به این نیت خود را در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل دنبال می‌کند.

روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم در سرمقاله روز چهارشنبه خود به مساله مذاکره میان واشنگتن و تهران و وساطتت پاریس پرداخت و نوشت: به نظر می رسد که وساطت امانوئل مکرون برای کاهش تنش ایران و آمریکا اگر چه به صورت جزئی یخ ها را آب کرده است. دعوت کردن از محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران برای رفتن به شهر بیاریتز فرانسه، محل برگزاری نشست جی۷ و همچنین بیان اظهارات خوشبینانه از سوی دو طرف ایرانی و آمریکایی نیز یک موفقیت دیپلماتیک به شمار می رود.

در این یادداشت آمده است: بسیار روشن است که وساطت فرانسه با ابتکار عمل و درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا انجام شد زیرا وی اعتراف کرد که از این مساله مطلع بوده است، این امر نشان دهنده به تنگنا افتادن آمریکایی هاست. از سوی دیگر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در این رابطه گفته است که به شرط اینکه آمریکایی ها گام اول را بردارند و تمام تحریم های اقتصادی غیرعادلانه، اشتباه و غیر قانونی علیه ملت ایران را بردارند، در آن صورت اوضاع تغییر خواهد کرد.

این روزنامه می نویسد: گشایش کمی که وساطت فرانسوی ها آن را محقق کرد خشم برخی‌ها در ایران را برانگیخت همانگونه که منجر به خشم اسرائلی ها و برخی از هم پیمانان عرب آنها یعنی کسانی که به دنبال جنگ ایران و آمریکا هستند، شد.

رای الیوم می نویسد: ترامپ بدون اینکه راهی برای حفظ آبروی خود پیدا کند عقب نشینی نخواهد کرد و تحریم ها را بطور کامل برنمی دارد و به نظر می رسد که او از رئیس جمهور فرانسه خواسته است تا فضا برای برگزاری دیدار ایرانی_آمریکایی را ایجاد کند؛ پیشنهاد ترامپ ایجاد فضا برای برگزاری نشست میان او و حسن روحانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل است که قرار است در اواخر ماه آینده میلادی برگزار شود اما بعید است که این مساله به دلیل بی اعتمادی به آمریکایی‌ها محقق شود.

در ادامه این یادداشت آمده است که دونالد ترامپ به دنبال گرفتن عکس مشترک با حسن روحانی است؛ حتی اگر این عکس گذرا و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل باشد تا به افکار عمومی در داخل آمریکا و در کمپین های انتخاباتی اش بگوید که طرف ایرانی عقب نشینی کرد و تسلیم فشارهای آمریکا شد و به طور داوطلبانه به میز مذاکرات آمد.

این روزنامه در ادامه با اشاره به مخالفت های داخل ایران برای برگزاری دیدار میان رئیس جمهور ایران و رئیس جمهور آمریکا نوشت: روحانی این حقیقت را به خوبی می‌داند به همین دلیل تمام وساطت ها برای دیدار با ترامپ را نپذیرفت.

در پایان این یادداشت آمده است: در نهایت حرف آخر را رهبر ایران خواهد زد که این حرف تا به این لحظه یک “نه” بزرگ بوده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 9 =