قاضی صلواتی خطاب به متهم روغنی‌ها: از «ایروانی» نترس!

قاضی صلواتی خطاب به متهم روغنی‌ها: از «ایروانی» نترس

عصرکاسپین / پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «گروه عظام» به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو ظهر امروز (سه شنبه) ۱۶ مهرماه در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه قاضی صلواتی از مرتضی روغنی‌ها متهم ردیف سوم پرونده خواست در جایگاه قرار گیرد.

قاصی صلواتی خطاب به روغنی‌ها گفت: تمام جلسات بازجویی فیلم برداری و ضبط شده و اگر لازم باشد فیلم‌ها در دادگاه پخش می شود.

رییس دادگاه خطاب به روغنی‌ها گفت: به شما نصیحت می کنم که ترس و واهمه‌ای از آقای ایروانی -متهم ردیف اول پرونده- نداشته باشید و خیالت از این بابت راحت باشد.

در ادامه جلسه دادگاه متهم روغنی‌ها به ادامه دفاعیاتش پرداخت.

متهم روغنی‌ها در ادامه دفاعیاتش گفت: همه مجوزها که عنوان شده بخاطر عدم توقف خط تولید بوده نه جهت منفعت شرکت. فشاری که به ترخیص کاران بوده برای این بوده که از توقف خطوط تولیدی جلوگیری کنند.

قاضی صلواتی گفت: ۲۰۰ صفحه اقاریر شما موجود است. مگر می شود ضابط به شما دیکته کند؟ همه صادقانه بوده است. یک چیزی بگو که در ذهن بگنجد.

متهم روغنی ها گفت: من ۳۷ الی ۳۸ بار بازجویی شدم. من گفتم ارتباطی نداشتم و مطالب را نمی دانم‌ و در مورد تسهیلات بانکی حرفهایی را که زدم بر اساس شنیده‌ها بوده است.

رییس دادگاه گفت: شما مدیر شرکت بودید. فیلم بازجویی هست. ما نگران نیستیم. مشت نمونه خروار است. ۳ کارمند گمرک اینجا هستند که اخذ رشوه داشته‌اند. کار شما یا جعل بوده یا رشوه. آقای روغنی‌ها نترس. از خدا بترس. درست است که ایروانی هزینه وکلای شما و هزینه‌های آنچنانی را داده ولی هرجا که از فیلم بازجویی را خواستید ماحاضریم در دادگاه پخش کنیم.

قاضی صلواتی ادامه داد: شما گفتید که مدیر شرکت باید به رییس گروه هشدار می داده که ۱۸ درصد قطعات گازسوز است و بقیه بنزین سوز و فردا گمرک با ما برخورد می کند. راجع به این موضوع صحبت کنید.

متهم روغنی ها گفت: وقتی قطعات وارد می شود ما نمی دانیم چه بخشی از سوی ایران خودرو تبدیل به بنزین سوز و چه بخشی تبدیل به گازسوز می شود. انچه که عنوان شده ۱۰۰ درصد قطعات گازسوز است و اشتباه فاحش بوده است.‌

قاضی صلواتی خطاب به متهم ردیف سوم مرتضی روغنی‌ها گفت: بر اساس اقاریر شما مدیران گروه عظام آقایان ایروانی، مرتضوی و رفیعی از ماه‌ها پیش نگران اسناد تحقیقات خاتمی پور بودند و از شما خواستند تا از خاتمی پور بخواهید اسناد شرکت را امضا کند.

متهم روغنی‌ها گفت: پیش از سال ۹۵ من در شرکت حضور نداشتم اما تیمی در آنجا بودند که فردی در میان آنها صلاحیت لازم را نداشت و به همین دلیل من از خاتمی پور درخواست کردم اسناد را بررسی کند تا متوجه شود آیا مشکلی داشته یا خیر که نهایتاً این اتفاق افتاد و خاتمی پور گفت مشکلی وجود نداشته است.

قاضی صلواتی پرسید: پس دستور امحا داده اید؟

متهم ردیف سوم پاسخ داد: خیر دستور بررسی دادم.

قاضی صلواتی ادامه داد: مرتضوی گفته که شما به خاتمی پور گفتید که اسناد را امحا کند زیرا نماینده گمرک برای بازرسی می آید.

متهم ردیف سوم پرونده گفت: من گفتم که اسناد را بررسی کند زیرا برای تهیه گزارش می آیند.

قاضی صلواتی گفت: در اظهارات خود گفته اید که مدیران ارشد خواستند که اسناد جابجا شود. این اظهارات شما است.

متهم روغنی ها گفت: من بسیاری از صحبت‌ها را چند مرتبه تکرار کردم. فقط اظهارات درباره شرکت سازه پویش را قبول دارم.

قاضی صلواتی تصریح کرد: درباره دلایل خروج حسن شیرزاد که از یکی از شرکت‌های ترخیص کار با دستور عباس ایروانی انجام شده، توضیح بدهید.

متهم روغنی‌ها گفت: گفتند که این آقا به دستور ایروانی از کشور خارج شده اما به این صورت نیست زیرا او سال پیش هم از کشور خارج شده بود.

قاضی صلواتی گفت: بیان شد که واحد لجستیک سازه پویش با هماهنگی مدیر وقت تنظیم شده، این اظهارات شماست. از ایروانی نترس زیرا پرونده او هم در همین دادگاه مطرح شده است.

متهم روغنی‌ها گفت: من تخصصی در گمرک نداشتم و از سال ۹۴ در جریان نیستم. من فقط اعلام کردم اسنادی که برای ترخیص کاران است و متعلق به زمان حضور من در شرکت بوده را نشان دهند.

قاضی صلواتی گفت: تهیه و تنظیم اسناد از سال ۹۰ تاکنون به منظور بهره‌مندی بیشتر و به دستور ایروانی صورت می گرفته است.

متهم ردیف سوم پاسخ داد: آنچه که اعلام شد این بود که همیشه از تعرفه ترجیحی پایین ترین حالت ممکن اخذ گواهی کالا استفاده کنیم. آنچه رخ داده است دستور من نبوده بلکه همیشه انجام می‌شده و می‌گفتند پایین‌ترین تعرفه باید انجام شود. هر محموله‌ای که می خواست از گمرک خارج شود با حضور نمایندگان ایران خودرو بود.

قاضی صلواتی تصریح کرد: اینها همه عوامل آقای ایروانی بودند، معمولاً قطعه‌سازان از خودروسازان طلب دارند اما درباره آقای ایروانی این موضوع برعکس است.

متهم ردیف سوم گفت: به جای تبصره ۶ از تبصره ۹ استفاده می‌شد.

قاضی صلواتی بیان کرد: هنگامی که از تبصره ۶ و ۹ صحبت می کنیم مراقب پاهای خود باشید.

متهم روغنی‌ها گفت: در تبصره ۶ و ۹ هم خود شرکت نفوذ کرد.

قاضی صلواتی تصریح کرد: من توضیحات شما را می خوانم اما چیز دیگری می‌گویید. اگر اظهارات خود را قبول ندارید، مشکلی ندارد، آنها را در همین جلسه پخش می‌کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × سه =