معاون وزیر بهداشت:تا ۲۵ سال آینده از هر سه ایرانی یک نفر سالمند است

معاون وزیر بهداشت:تا ۲۵ سال آینده از هر سه ایرانی یک نفر سالمند است

عصرکاسپین / معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه اعلام کرد:کشورمان به سوی سالمندی در حرکت است و تا ۲۵ سال آینده از هر سه ایرانی یک نفر سالمند است.

دکتر علیرضا رییسی در مراسم اختتامیه کارگاه آموزشی مدیران سلامت خانواده دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد با بیان اینکه افزایش جمعیت نیاز به همکاری های بین بخشی و مشارکت سایر سازمان ها و ارگان ها دارد و مهمترین بخشی که بر عهده وزارت بهداشت قرار دارد سلامت جمعیت است خاطر نشان کرد: در حوزه سلامت جمعیت، باید تمام توان خود را به کار بگیریم تا با انجام مراقبت های لازم و کامل مادران، دوران بارداری ایمنی را طی کنند.

وی با بیان اینکه سن ازدواج در کشور افزایش یافته است و طی دو دهه گذشته در بانوان دو سال و مردان سه سال افزایش یافته است و از سوی دیگر فاصله زمان ازدواج تا تولد اولین فرزند نیز افزایش یافته است تصریح کرد: باید با مشارکت تمامی سازمان ها فرهنگ سازی در این زمینه بیش از پیش انجام شود تا ضمن تسهیل در امر ازدواج، بانوان تشویق به فرزند آوری شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه رویکرد اجرایی تمامی دانشگاه ها در این زمینه باید بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و وزارت بهداشت باشد اظهار کرد: در تمامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در حوزه فرزند آوری و فرزند پروری، تسهیل ازدواج، آسیب های اجتماعی و کاهش طلاق، مقوله هایی است که باید تقویت شود.

دکتر رییسی با بیان اینکه بارداری بالای ۳۵ سال با ریسک همراه است خاطر نشان کرد: این موضوع بدان معنا نیست که تمامی مادران که در این محدوده سنی باردار می شوند دچار ریسک می شوند بلکه می توان با انجام مراقبت های لازم و افزایش آگاهی از بروز خطر های احتمالی جلوگیری کرد.

وی با اشاره به افزایش تعداد مراکز درمان ناباروری و افزایش پوشش سازمان های بیمه گر در سطح کشور تصریح کرد: از سوی دیگر کاهش مرگ و میر مادران باردار، کاهش مرگ و میر نوزادان و کودکان زیر ۵ سال از شاخص های مهم به شمار می رود که در سال های اخیر بهبود چشمگیری یافته است.

معاون بهداشت با بیان اینکه سالانه ۱۶ هزار نفر در کشور جان خود را به دلیل سوانح جاده ای از دست می دهند خاطر نشان کرد: بیشتر افرادی که در این حوادث جان خود را از دست می دهند جوان و در سنین باروری هستند که باید در این زمینه فرهنگسازی شود.

براساس گزارش وبدا، دکتر رییسی با بیان اینکه از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون سن امید به زندگی در کشور افزایش چشمگیری یافته است و افزایش تعداد سالمندان نیز یکی از دستاوردهای این موضوع به شمار می رود تصریح کرد: با این وجود باید باور داشته باشیم که کشورمان به سمت سالمندی در حال حرکت است و باید تا جایی که از دست مان بر می آید برای آینده کشورمان تلاش کنیم.

وی در پایان تصریح کرد: باید در حوزه فرهنگ سازی بیش از پیش فعالیت کنیم و آموزه های استاندارد را با انتقال به بهورزان و رابطان سلامت، در این زمینه تقویت کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + شانزده =