خط جدید تولید ماسک به‌زودی در گیلان راه‌اندازی می‌شود/ایجاد بخش‌های ایزوله بیمارستانی در سراسر گیلان

خط جدید تولید ماسک به‌زودی در گیلان راه‌اندازی می‌شود/ایجاد بخش‌های ایزوله بیمارستانی در سراسر گیلان

خط جدید تولید ماسک به‌زودی در گیلان راه‌اندازی می‌شود/ایجاد بخش‌های ایزوله بیمارستانی در سراسر گیلان

عصرکاسپین / استاندار گیلان با تأکید بر ایجاد بخش‌های ایزوله بیمارستانی در همه شهرستان‌ها گفت: خط جدید تولید ماسک به‌زودی در گیلان راه‌اندازی می‌شود و واحدهای صنفی حق ندارند از اضطراب مردم سوءاستفاده کنند در غیر این صورت پلمپ می‌شوند.

ارسلان زارع امشب در نشست مقابله با گسترش کرونا ویروس استان، با بیان اینکه هنگام اطلاع‌رسانی‌های اولیه پیرامون ویروس کرونا از سوی وزارت بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی و دستگاه‌های مختلف اعلام شد، اظهار کرد: در جلسه شورای سلامت و پدافند غیرعامل چهاردهم بهمن‌ماه سال جاری موضوعات موردنظر تأکید و یک روز قبل از آن نیز به‌منظور ضرورت وجود آمادگی در سطح شهرستان‌ها به فرمانداران و دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.

وی رعایت توصیه‌های بهداشتی، اقدامات پیشگیرانه و حفظ آرامش جامعه را یک اصل مهم عنوان کرد و افزود: مدیران دستگاه‌های مختلف متولی در این حوزه باید ضمن حفظ آرامش خود و جامعه، بر اساس دستورالعمل‌ها، با اقدامات پیشگیرانه از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کنند و متولیان و متخصصان ذی‌ربط باید مسائل موردنیاز را به اطلاع مردم برسانند.

استاندار گیلان با تأکید بر اینکه مردم باید مسائل بهداشتی را جدی بگیرند، گفت: باید به‌صورت مستمر با ابزارها و شیوه‌های مختلف، اطلاع‌رسانی‌های شایسته در خصوص ویروس کرونا صورت گیرد تا گروه‌های سنی مختلف جامعه در جریان قرار بگیرند.

زارع با تأکید بر اینکه شرایط آمادگی حداکثری برای مقابله با این ویروس را باید داشته باشیم، بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی و شبکه‌های بهداشت در شهرستان‌ها با نظارت فرمانداران تدابیر لازم را در سطح شهرستانی بیندیشند و بخش‌های ایزوله بیمارستانی در همه شهرستان‌ها ایجاد و محدود به چند شهرستان خاص، نباشد.

وی با اشاره به اینکه تصمیمات ستاد پیشگیری به پشتوانه قانون برای همه دستگاه‌های اجرایی لازم‌الاجراست و باید همراهی کنند، افزود: فرمانداران جلسات این ستاد را در نخستین ساعات فردا در شهرستان‌ها برگزار کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان با تأکید بر اینکه پزشکان، پرستاران و دیگر عوامل باید تسهیل گر باشند، گفت: تجهیزات، امکانات و لوازم موردنیاز اعلام شود تا در سریع‌ترین زمان ممکن تأمین شود.

زارع با اشاره به اینکه به‌منظور آموزش بیشتر دانش آموزان و تجهیز مدارس به اقلام موردنیاز بهداشتی و جلوگیری مؤثر از گسترش شیوع کرونا تمامی مراکز آموزشی و علمی تا چهارشنبه هفته جاری تعطیل اعلام‌شده، بیان کرد: این تصمیم شامل مراکز آموزشی آزاد، فنی و حرفه‌ای، پیش‌دبستانی‌ها و مهدهای کودک استان نیز می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه باید مدیران شبکه‌های بهداشت، کارشناسان خود را در مدت تعطیلی، به مدارس اعزام کنند، افزود: این افراد باید با جدیت جزئیات را بررسی و موارد موردنیاز در جهت آماده‌سازی برای حضور دانش آموزان را منعکس کنند و از طریق انجمن اولیا و مربیان به اولیای دانش آموزان آموزش داده شود.

استاندار گیلان در خصوص برگزاری مسابقات ورزشی در سطح استان نیز گفت: اگر میزبانان مسابقات به برگزاری بدون تماشاگر تمایل داشتند، اقدام شود در غیر این صورت اداره کل ورزش و جوانان از سازمان لیگ درخواست کند تا یک هفته مسابقات را به تعویق بیندازد.

زارع به تشکل جلسه قرارگاه زیستی استان و فعال بودن کارگروه‌های ذیل آن در راستای وظایف مقابله‌ای با این ویروس اشاره کرد و افزود: در سطح شهرستان‌ها آموزش‌های توجیهی توسط پزشکان و پرستاران شهرستانی با نظارت فرمانداران صورت گیرد.

وی با بیان اینکه در تمامی مسیرها نیازمند همکاری و همراهی مردم هستیم، بیان کرد: انتظارم از فرمانداران، شبکه‌های بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی این است که در راستای بهبود شرایط اجتماعی، روحی و روانی مردم گام‌های مؤثر بردارند.

نماینده عالی دولت در گیلان با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های موجود دستگاه‌های اجرایی و نیز همکاری شهرداران، بخشداران، دهیاران، شوراهای اسلامی شهر و روستا و سازمان‌های مردم‌نهاد تصریح کرد: برای تأمین نیازمندی‌های اولیه ۲۰ میلیارد ریال از اعتبارات مدیریت بحران به دانشگاه علوم پزشکی تخصیص یافت و پیگیری‌های لازم برای تأمین اعتبار موردنیاز در حال انجام است و نگرانی بابت تأمین منابع مالی وجود ندارد.

زارع با اشاره به اینکه برخی فروشگاه‌های کالای پزشکی و داروخانه که تعدادشان نیز محدود بود در عرضه اقلام موردنیاز و نیز قیمت آن‌ها رعایت انصاف و عدالت را نداشتند، گفت: واحدهای صنفی حق ندارند از اضطراب مردم سوءاستفاده کنند و اداره کل تعزیرات حکومتی با تشدید بازرسی‌ها، ضمن برخورد قانونی و جدی، در صورت نیاز به پلمپ واحدهای متخلف، اقدام کند.

وی از راه‌اندازی خط جدید تولید ماسک در روزهای آینده در گیلان خبر داد و گفت: در شهرستان‌ها ستاد پیشگیری با ریاست فرماندار و به دبیری رئیس شبکه بهداشت برگزار شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه این جلسه به‌صورت منظم هر شب برای دریافت گزارش‌ها و تصمیم‌گیری لازم تشکیل می‌شود، گفت: انتظار دارم با نوع نگاه مدیریت انقلابی و بدون اعمال سستی، امور به‌پیش برده شود و با توجه به اینکه تمهیدات خوبی صورت گرفته باید مقابله جدی باشد.

زارع با بیان اینکه در خصوص اماکن زیارتی، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به هیئت‌های امنا اعلام شود، گفت: اردوهای آموزشی و همایش‌ها لغو شود، دستگاه‌ها با مرخصی‌های استعلاجی و موردنیاز موافقت و از مأموریت‌های غیرضروری جلوگیری کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × پنج =