جولان طولانی‌مدت کرونا صدایِ ‌گیلانی‌ها را در‌آورد/ ‌مردم مراسمات ‌‌عروسی و عزا‌ را تعطیل کنند

بی‌توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و برگزاری مراسم عزا و عروسی موجب بالا رفتن آمار مبتلایان به کرونا در گیلان شده است.

عصر کاسپین/ ویروس هزار چهره کرونا ماه‌هاست که در تمام نقاط جهان و به تبع آن کشورمان سایه افکنده و هنوز سلامتی مردم را تهدید می‌کند اما متاسفانه امروز بسیاری از مردم گیلان این خطر را جدی نمی‌گیرند و با عدم رعایت اصول بهداشتی و نزدن ماسک و حضور یا برگزاری مراسمات عزا و عروسی، رسم و رسومات خود را به رخ کرونا می‌کشند.

این حجم بی‌توجهی‌ها به دستورالعمل‌های بهداشتی و عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در گیلان در ماه‌های اخیر جان بسیاری از مردم این خطه سرسبز را به‌خطر انداخت و آن‌ها را روانه بیمارستان‌ها کرد تا جایی‌که مسئولان علوم پزشکی گیلان اعلام کردند که بار دیگر ۷ شهرستان گیلان در وضعیت قرمز قرار گرفتند و تعداد مبتلایان به کرونا در این استان روز به روز در حال افزایش است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان اظهار داشت: ساده‌انگاری مردم، عدم استفاده از تجهیزات محافظت شخصی و بی‌توجهی به زدن ماسک و حضور افراد در تجمعات و مراسماتی همچون عروسی و عزا در چند وقت اخیر سبب گسترش کرونا شد.

محمود قاسم‌نژاد خاطرنشان کرد: بر اساس دستور ستاد ملی مقابله با کرونا و همچنین ستاد استانی در گیلان، برگزاری مراسمات عزا و عروسی در تالارها، باغات، فضای مسقف و همچنین فضای باز تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شد تا با کنترل این بیماری سلامتی را به جامعه برگردانیم.

وی افزود: همانطور که مسئولان وزارت بهداشت و درمان و ستاد مقابله با کرونا بارها به آن تاکید کردند بهترین راه مبارزه با ویروس کرونا در واقع توجه به مسائل حفاظت شخصی و رعایت اصول بهداشتی است و در شرایطی که این ویروس همچنان در جامعه وجود دارد و سرعت سرایت آن نیز زیاد است لذا باید از خود در مقابل آن محافظت کنیم.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با اشاره به وضعیت کرونا در گیلان اظهار داشت: متاسفانه کرونا همچنان در حال گسترش است و روز به روز نیز بر تعداد مبتلایان آن در گیلان افزوده می‌شود و حال بسیاری از بیماران در بیمارستان‌ها روزانه بدتر می‌شود و به بخش آی سی یو منتقل می‌شوند.

آبتین حیدرزاده خاطرنشان کرد: عروسی و ازدواج سنت الهی است اما در این شرایط، مراسم و جشن گرفتن به مردم آسیب می‌رساند لذا این جشن‌ها باید به زمان دیگری و شرایط عادی موکول شود.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: وقتی افراد به مدت طولانی در فضای باز و مسقف مانند مهمانی‌ها، عروسی‌ها، مراسمات عزا و در فضای رستوران‌ها، بازارچه‌ها و پاساژها قرار می‌گیرند حتی اگر ماسک هم زده باشند ممکن است آسیب جدی ببیند و باید تا حد امکان از حضور در تجمعات خودداری شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 8 =