۳۶ میلیارد تومان تسهیلات به زنان سرپرست‌ خانوار استان گیلان پرداخت شد

مدیرکل بهزیستی گیلان از احداث هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی برای مددجویان بهزیستی در گیلان خبر داد و گفت: ۳۶ میلیارد تومان تسهیلات بدون بهره به زنان سرپرست‌ خانوار پرداخت شد.

عصر کاسپین/ حسین نحوی‌نژاد پیش از ظهر امروز در نشست خبری به‌مناسبت بزرگداشت چهلمین سال تأسیس سازمان بهزیستی با اشاره به اجرای برنامه‌هایی با شعار «شفافیت، تحول خدمت و ارتقاء سلامت اجتماعی در خانواده» اظهار داشت: درحال حاضر حدود ۶۰ هزار خانوار در گیلان تحت پوشش بهزیستی هستند.

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه از مجموع ۶۰ هزار خانوار، حدود ۳ هزار زن سرپرست خانوار و ۸ هزار زن مطلقه تحت پوشش بهزیستی هستند و از این سازمان خدمات دریافت می‌کنند گفت: در حوزه اجتماعی، توجه و خدمات‌دهی به زنان سرپرست خانوار و همچنین سرپرستان خانوار از کار افتاده هدف‌گذاری شد.

نحوی‌نژاد با اشاره به ۴۳ هزار مستمری بگیر تحت پوشش بهزیستی گیلان و ۷ هزار نفری که در نوبت دریافت مستمری هستند تصریح کرد: ۱۱ هزار نفر در حوزه اجتماعی، ۳۴ هزار نفر در حوزه توانبخشی از بهزیستی گیلان به‌صورت ماهانه مستمری دریافت می‌کنند همچنین ۸۵۰ مورد چند قلو نیز تحت حمایت این سازمان قرار دارند.
وی با بیان اینکه بیش از ۴۳ هزار پرونده فعال در حوزه توانبخشی و معلولیت در استان گیلان داریم خاطرنشان کرد: ۱۱ درصد از معلولیت‌های تحت پوشش مربوط به بینایی، ۸ درصد روانی، ۱۳درصد شنوایی و ۳ درصد نیز معلولیت‌های گفتاری است البته بسیاری از معلولان همواره به مسکن و شغل نیاز دارند‌.

مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به واگذاری ۱۶ هزار پرونده به مراکز توانبخشی استان گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ معلول، سالمند و بیمار روانی از این مراکز خدمات دریافت می‌کنند که در کنار آنها، کمک‌هایی از قبیل هزینه دانشجویی و دانش‌آموزی و تهیه الزامات بهداشتی انجام می‌شود و توانمند‌سازی سالمندان، معلولان آسیب نخاعی، نابینایان نیز هدف‌گذاری شد.

نحوی‌نژاد به فعالیت ۱۴ مرکز دولتی کاهش آسیب‌های اجتماعی و همچنین فعالیت اورژانس اجتماعی در ۱۵ شهرستان گیلان اشاره کرد و افزود: دختران فراری و زنان آسیب‌دیده به‌صورت موقت در این مراکز تحت پوشش قرار گرفته و خدمات دریافت می‌کنند.

وی از ایجاد هزار و ۶۰۰ فرصت شغلی برای زنان سرپرست خانوار با پرداخت بیش از ۳۶ میلیارد تومان تسهیلات بدون بهره در سال گذشته خبر داد و بیان کرد: در حوزه مهارت‌آموزی، به ۱۶۷ نفر آموزش‌های لازم ارائه شد و در حوزه ساخت مسکن نیز از ابتدا ۲ هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی توسط سازمان بهزیستی احداث شد و هزار و ۲۰۰ واحد دیگر برای مددجویان بهزیستی گیلان در حال احداث است.

مدیرکل بهزیستی گیلان خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۱۹۰ واحد مسکونی به مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی تحویل داده شد و امسال نیز ۵۵۰ واحد دیگر با کمک بنیاد مسکن، خیران و راه و شهرسازی در حال احداث است که به آنان تحویل داده می‌شود.

نحوی‌نژاد فعالیت ۸۰ مرکز پیشگیری از معلولیت‌ در گیلان را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه ۶۲ هزار نفر از این مراکز خدمات دریافت کردند عنوان داشت: حدود ۳۲۱ مرکز ترک اعتیاد در استان داریم که ۸۶۱ هزار نفر از این مراکز در حوزه پیشگیری و درمان خدمات دریافت کردند همچنین ۹۸ مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی نیز در استان فعال هستند که سال گذشته به ۲۰ هزار نفر خدمات ارائه دادند.

وی با اشاره به توزیع هزار و ۵۰۰ بسته کمک معیشتی در قالب رزمایش مواسات که توسط سازمان بهزیستی گیلان تهیه و بین نیازمندان توزیع شد خاطرنشان کرد: در این مدت، بیش از ۱۱ هزار نفر از طریق شماره گیری ۱۴۸۰ خدمات مشاوره‌ای تلفنی دریافت کردند که از این تعداد ۶۰۰ مورد مربوط به موضوع کرونا بود.

مدیرکل بهزیستی گیلان به دیگر خدمات این سازمان در ایام کرونا اشاره کرد و افزود: راه‌اندازی ۲۳ واحد تولیدی اقلام بهداشتی در ۱۳ شهرستان گیلان و تولید بیش از ۱۵ میلیون عدد ماسک و ۱۵ هزار گان با هزینه بیش از ۳۱ میلیارد تومان از جمله این خدمات بوده که انجام شد و این اقلام توسط ۱۸ معلول، ۴۶ زن سرپرست خانوار و ۱۵ معتاد بهبود یافته تولید شد.

نحوی‌نژاد با بیان اینکه در راستای دریافت تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از کرونا نیز ۷۵ مرکز معرفی شدند خاطرنشان کرد: تحویل ۸۶ مسکن مددجویان و بهره‌برداری ۱۶ طرح با صرف هزینه ۱۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از جمله برنامه‌های هفته بهزیستی در گیلان است که این طرح‌ها ۱۵۸ فرصت شغلی جدید ایجاد می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − نوزده =