توزیع دومیلیون واکسن آنفلوآنزا در شهریور/ ماسک‌های N۹۵ خارجی را در هفته دولت به مردم می‌دهیم

سخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: قرار بود یک‌میلیون واکسن آنفلوآنزا توسط هلال احمر تأمین شود که میزان آن به دومیلیون واکسن افزایش پیدا کرده است و ان‌شاءالله بنا داریم در صورت فراهم‌شدن شرایط توزیع این واکسن‌ها را از نیمه دوم شهریورماه آغاز کنیم.

عصر کاسپین/ محمد نصیری در سومین نشست خبری خود، اظهار کرد: در پی وقوع حادثه در لبنان، جمعیت هلال احمر ۲۴ ساعت پس از این حادثه امکانات خود را برای ارائه خدمات به حادثه‌دیدگان به بیروت ارسال کرد.

وی تصریح کرد: براساس آخرین آماری که شب گذشته اخذ شده است دو هزار و ۵۰۰ نفر در بیمارستان صحرایی احداث‌شده از سوی جمعیت هلال احمر خدمات دریافت کرده‌اند.

سخنگوی جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: همچنین ۱۸ متخصص و فوق‌تخصص در لبنان حضور پیدا کرده‌اند و خدمات درمانی ارائه می‌کنند. همچنین ۳۸ نفر از جمعیت هلال احمر به لبنان اعزام شده‌اند که البته تعدادی از آنها به کشور بازگشتند.

نصیری با اشاره به کمکهای قابل‌توجه صلیب سرخ لبنان در سیل سال گذشته به کشورمان، گفت: لبنان از جمله کشورهایی بود که کمک‌های قابل‌توجهی را در آن مقطع به هموطنان سیل‌زده داشت و محموله قابل‌توجهی را به کشور و مناطق سیل‌زده ارسال کرد.

وی همچنین به کمکهای ارسال‌شده از سوی فدراسیون صلیب سرخ، گفت: در ارتباط با کووید۱۹، ۱۵۹ محموله بین‌المللی به ایران ارسال شده است که این محموله‌ها به ۲۰ نقطه از کشور و مناطق قرمز و پرخطر ارسال شده است.

سخنگوی جمعیت هلال احمر اضافه کرد: همزمان با هفته دولت چندین پروژه عمرانی و خدماتی از سوی جمعیت هلال احمر در نقاط مختلف کشور به بهره‌برداری خواهد رسید که از آن جمله می‌توان به افتتاح و بهره‌برداری یک‌هزار خانه هلال احمر جدید در سطح کشور اشاره کرد.

نصیری گفت: در زمان حاضر ۱۴۰۰ خانه هلال احمر در سطح کشور فعالیت دارند که این اماکن در موضوعات تاب‌آوری و امداد و نجات فعالیت‌های گسترده‌ای را داشته‌اند، به‌طوری که در دوره جدید مدیریت هلال احمر و با حضور دکتر همتی و در ۶ ماه گذشته اقدامات مؤثری برای راه‌اندازی خانه‌های هلال انجام شده است و بر همین اساس در هفته دولت یک‌هزار خانه هلال احمر جدید به ۱۴۰۰ خانه هلال اضافه خواهند شد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از موضوعاتی که جمعیت هلال احمر توجه ویژه‌ای به آن داشته است ارائه خدمات توانبخشی با تعرفه تدریجی است که در همین ارتباط در هفته دولت سه مرکز توانبخشی در مناطق ایلام، رشت و سیرجان فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

سخنگوی جمعیت هلال احمر همچنین به توزیع کمکهای بین‌المللی به‌ویژه ماسک N95 در مناطق محروم اشاره کرد و گفت: تعداد قابل‌توجهی از این ماسک‌ها در قالب کمکهای بین‌المللی به کشور ارسال شده است که در مراکز هلال احمر کمتر مورد استفاده قرار گرفته است و بنا داریم همزمان با هفته دولت این اقلام را در مراکز درمانی و بیمارستانی سراسر کشور و به‌ویژه نقاط محروم و مناطق قرمز توزیع کنیم.

نصیری همچنین به اقدام جدید سازمان جوانان هلال احمر اشاره کرد و گفت: با توجه به فرا رسیدن ایام محرم و عزاداری سالار شهیدان تمهیداتی برای تأمین ایمنی برگزاری مراسم‌های عزاداری مورد توجه دستگاه‌های مختلف و مردم قرار گرفته است و بر همین اساس جوانان هلال احمر بنا دارند براساس پروتکلهای بهداشتی ابلاغ‌شده از سوی وزارت بهداشت و در چارچوب بخشنامه‌های ابلاغ‌شده در محلهای برگزاری مراسم‌های عزاداری اقدام به توزیع ماسک و فوم‌های بهداشتی کنند.

وی ادامه داد: بر همین اساس کمپین “نذر سلامت” با همکاری برنامه تلویزیونی عصر جدید آغاز خواهد شد که به موضوع جمع‌آوری کمکهای مردمی برای تأمین ماسک و اقلام بهداشتی در هیئات مذهبی خواهد پرداخت.

سخنگوی جمعیت هلال احمر در ادامه با اشاره به کاهش مأموریتهای سازمان امداد و نجات، گفت: براساس گزارش تهیه‌شده میزان مأموریتهای سازمان امداد و نجات در مردادماه امسال نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۵۳ درصد کاهش یافته است که البته یکی از دلایل آنها می‌توان کاهش سفرها و رعایت مردم اشاره کرد.

نصیری گفت: بیشترین مأموریتها از سوی سازمان امداد و نجات به‌ترتیب در استانهای مازندران با ۲۷۷ مأموریت، اصفهان با ۱۷۵ مأموریت، و استان گلستان با ۱۶۱ مأموریت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در مردادماه ۷۱ عملیات در محیط‌های آبی از سوی جمعیت هلال احمر انجام شده است که در همین ارتباط از هموطنان تقاضا داریم در شهریور و در ماه پایانی تابستان عنایت ویژه‌ای را به این مسئله داشته باشند. به‌طوری که متأسفانه در محیطهای خلوت تعداد عملیاتهای سازمان امداد و نجات نیز افزایش یافته است و تاکید می شود در سواحلی که طرح امداد نجات از سوی جمعیت هلال احمر اجرا نشده است اقدام به شنا کردن نکنند. همچنین یکی دیگر از محلهای پرخطر حوزه‌های آبیاری باغات هستند که به این موضوع نیز باید توجه شود.

سخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: استانهای مازندران، گیلان و بوشهر بیشترین مخاطره و خطر را در ارتباط با محیطهای آبی داشته‌اند. همچنین براساس آمار در ماه گذشته دو هزار و ۱۶۲ مأموریت در این مناطق انجام شده است که ۳۱۶ مصدوم و افراد گرفتار نجات پیدا کرده‌اند. همچنین به هفت هزار و ۶۴۷ نفر نیز امدادرسانی شده و ۲۱۴ نفر نیز اسکان اضطراری پیدا کرده‌اند.

نصیری خاطرنشان کرد: در یک ماه گذشته نیز اقدامات خوبی در رابطه با برگزاری دوره‌های آموزش همگانی در فضای مجازی انجام شده است و با توجه به فراهم کردن بستر این مسئله دوره‌های آموزشی تابستانی آن‌لاین را در ۴۳ روز گذشته برگزار کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: طبق آمار هر روز دو هزار نفر از فضای آموزش همگانی به‌صورت مجازی استفاده می‌کنند. همچنین در پایان هر دوره از مراجعه‌کنندگان آزمون و برای آنها گواهی پایان دوره صادر می‌شود.

سخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: با ظرفیت‌سازی صورت‌گرفته در شبکه‌های اجتماعی، جمعیت هلال احمر توجه ویژه‌ای را به آموزش آن‌لاین و توسعه آن دارد. همچنین در ماه‌های گذشته دوره‌های آموزش همگانی خانه‌های هلال در ۱۴۰۰ خانه به‌صورت حضوری و با رعایت پروتکلهای بهداشتی برگزار شده است.

نصیری به آموزش سربازان در دوره آموزشی در پادگان‌ها اشاره کرد و گفت: در همین ارتباط نیز در تمام پادگان‌های آموزشی دوره آموزشی ۳۰ساعته برای سربازان توسط جمعیت هلال احمر برگزار شده است. یکی دیگر از اقدامات جمعیت هلال احمر راه‌اندازی کمپین “غرق نشوید” است که ۷۰ هزار نفر در رابطه با این کمپین مشارکت داشتند و امیدواریم در ماه باقی‌مانده از تابستان شاهد کاهش حوادث ناشی از غرق شدن باشیم.

سخنگوی جمعیت هلال احمر همچنین به اقدامات انجام‌شده در حوزه معاونت امور بین‌الملل و بشردوستانه جمعیت هلال احمر اشاره کرد و گفت: براساس پیگیری‌های انجام‌شده نهایتاً خط انتقال کمکهای بشردوستانه جمعیت هلال احمر به کشور انجام شد که با تلاشهای بیش از یک سال گذشته ۵۰۰ هزار دلار از طریق این کانال در اختیار جمعیت هلال احمر قرار گرفت که از این رقم ۱۵۰ هزار دلار مربوط به حوادث سه سال پیش کرمانشاه و همچنین بخشی از این پول به سیل سیستان و مابقی نیز که حدود ۳۰۰ هزار دلار است به مسئله کووید۱۹ و کمکهای فدراسیون بین‌المللی اختصاص دارد.

نصیری گفت: همچنین با پیگیری‌های انجام‌شده توسط سازمان تدارکات پزشکی و تأمین ارز مورد نیاز به‌زودی واکسن آنفلوآنزا به کشور وارد خواهد شد که در ابتدا قرار بود یک‌میلیون واکسن آنفلوآنزا توسط هلال احمر تأمین شود که میزان آن به دومیلیون واکسن افزایش پیدا کرده است و ان‌شاءالله بنا داریم در صورت فراهم شدن شرایط توزیع این واکسن‌ها را از نیمه دوم شهریورماه آغاز کنیم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین دو جشنواره از سوی سازمان جمعیت داوطلبان مدنظر قرار دارد که از آن جمله می‌توان به جشنواره گام دوم انقلاب و طرح تابستانی صبح رویش اشاره کرد که مقدمات آن انجام گرفته است.

سخنگوی جمعیت هلال احمر به اجرای فاز سوم طرح نذر آب در مناطق استانهای سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان اشاره کرد و گفت: در دو مرحله قبلی از اجرای این طرح به موفقیتهای خوبی دست پیدا کرده‌ایم و در فاز سوم این طرح نیز سه هدف از جمله آب‌رسانی در مناطق محروم، ارائه خدمات درمانی و موضوع معیشت در دستور کار قرار دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 17 =