کمین واسطه‌گران برای غارت دسترنج شالیکاران و برنجکاران / کشور به واردات اندکی برنج خارجی نیاز دارد

0 58

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: واسطه‌گران با انواع ترفندها و شیادی‌گری و با استفاده از رانت‌های ملی و محلی درصدد غارت دسترنج شالیکاران و برنجکاران هستند.
عصر کاسپین/ سید علی آقازاده آغاز فصل برداشت برنج در استان‌های شمالی به ویژه استان گیلان و اقدام عاجل نهادهای نظارتی را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: واسطه‌گران با انواع ترفندها و شیادی‌گری و با استفاده از رانت‌های ملی و محلی درصدد غارت دسترنج شالیکاران و برنجکاران هستند.

نماینده مردم رشت در مجلس خرید تضمینی را راهکار اساسی بهبود اقتصاد برنج‌کاران گیلانی ذکر کرد و با بیان اینکه تاکنون نسبت به بازرگانی برنج کوتاهی شده است، عنوان کرد: فروش و بازرگانی برنج در کنار بحث قیمت تضمینی و اعمال نظارت دولت بر فرآیندهای اشاره شده از جمله اموری است که باید در اولویت قرار گیرد.

آقازاده دافساری هزینه بالای تولید برنج و مشکلات کشاورزان و برنجکاران گیلانی در بخش کاشت، داشت و برداشت محصولات را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: مسئولان مربوطه به تعهدات خود در عرصه تأمین و توزیع نهاده‌های مورد نیاز کشاورزی به خوبی عمل نکرده‌اند به همین علت کشاورزان با مشکلات بسیاری مواجه شدند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزایش هزینه تولید در حوزه کشاورزی را موضوعی که باید برای رفع آن برنامه‌ریزی و چاره‌اندیشی مناسبی شود خواند و ابراز داشت: کوتاهی در امر بازرگانی و فروش برنج داخلی پذیرفتنی نیست و مسئولان باید در زمینه واردات برنج خارجی طبق تعهدات داده شده عمل کنند.

وی با بیان اینکه برنج تولید شده داخلی کفاف مصرف بازار را می‌دهد و کشورمان تنها به واردات اندکی برنج خارجی نیاز دارد خاطرنشان کرد: در زمان فروش محصولات کشاورزی دولت باید بر اساس وظیفه‌ای که بر عهده دارد روند توزیع برنج خارجی را کنترل کند تا به جهت آن تولیدکننده داخلی در سال جهش تولید متضرر نشود.

نماینده مردم رشت در مجلس جلوگیری از هرگونه واردات برنج خارجی و توزیع آن در سطح کشور را خواستار شد و با تأکید بر اینکه این موضوع انتظار جدی نمایندگان مجلس و مطالبه کشاورزان است افزود: بحث دیگری که معمولاً در فصل برداشت برنج آسیب‌هایی جدی را ایجاد می‌کند فعل و انفعالات و تحرکات افرادی تحت عنوان واسطه‌گر است.

آقازاده دافساری با اشاره به اینکه واسطه‌گران در موعد برداشت برنج به مزارع کشاورزان هجوم می‌آورند و محصولات مردم را با انواع ترفندها و شیادی‌گری‌ از دست آنان خارج می‌کنند عنوان کرد: حتی عده‌ای با استفاده از رانت‌های ملی و محلی سعی در اخلال‌گری دارند و لازم است مسئولان جلوی این واسطه‌گران و رانت‌خواران را بگیرند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ممانعت از فعالیت واسطه‌گران و حمایت از کشاورزان شالیکار را خواستار شد و گفت: لازم است دستگاه‌های نظارتی برای حمایت از کشاورزان در فصل برداشت و عرضه برنج داخلی فعال‌تر شوند و اجازه ندهند عده‌ای واسطه‌گر با اعمال خلاف خود موجبات متضرر شدن کشاورزان را فراهم کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + ده =