فاز نخست موزه دفاع مقدس گیلان فروردین ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان از پیشرفت ۴۰ درصدی موزه دفاع مقدس استان خبر داد و گفت: فاز نخست این پروژه فروروین ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد.

عصر کاسپین/ سرهنگ پاسدار حسین مصطفی‌پور صبح امروز در جمع خبرنگاران تدوین دانشنامه دفاع مقدس و ساخت موزه دفاع مقدس گیلان را دو پروژه‌ای که به شکل مستمر در حال پیگیری است خواند و اظهار داشت: فاز نخست پروژه موزه دفاع مقدس گیلان در فروروین سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان فرهنگ و معارف دفاعد مقدس را طبق بیانات مقام معظم رهبری به گنج دفاع مقدس تعبیر کرد و ابراز داشت: فرهنگ ناب دفاع مقدس باید به نسل جدید و نسل‌های آینده انتقال پیدا کند بنابراین افراد این حوزه باید بدانند که چگونه باید مفاهیم و مطالب را از این گنج بی‌پایان استخراج کنند.

مصطفی‌پور با بیان اینکه برای انتقال ارزش‌های دفاع مقدس نیاز به یک هنر متعالی و ارتباط با خداوند متعال است حضور امداد الهی در جبهه‌های دفاع مقدس را متذکر شد و عنوان کرد: باید ارزش‌ها و آثار دفاع مقدس را هم بازگو کنیم و هم این معارف ارزشمند مانند یک چشمه جوشان در تمام ابعاد مدیریت این کشور جاری شود.
وی جنگ را یک بحران تلقی کرد و با بیان اینکه عده‌ای در زمان جنگ از این بحران و تهدید فرصت ساختند و با آنکه تجربه خاصی از آن نداشتند با دست خالی در برابر دشمن به پیروزی رسیدند تصریح کرد: این افراد همان رزمندگانی هستند که با نیروی قلبی و ایمان اجازه ندادند که حتی یک وجب از خاک کشورمان به دست دشمنان بیفتد.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان استفاده از خاطرت شفاهی یادگاران دوران دفاع مقدس در قالب گفت‌وگوهای چهره به چهره را از جمله اهداف و رویکردهای این نهاد خواند و ابراز داشت: جدای از این افراد پدران و مادران رزمندگان، ایثارگران و شهدای دوران دفاع مقدس هم گنجینه‌ای عظیم از خاطرات هستند.

مصطفی‌پور ایثارگران، جانبازان و خانواده‌های شهدا را شاهدان ناطق دوران دفاع مقدس تلقی کرد و با اشاره به اینکه این افراد شنیده‌ها را دیده‌اند و می‌توانند دفاع مقدس را درست انتقال دهند افزود: یکی از مشکلاتی که با آن مواجهیم این است که برخی از دو جنبه فرهنگ و معارف دفاع مقدس را مورد کم‌لطفی قرار می‌دهند.

وی اغراق در بیان اتفاقات دفاع مقدس توسط برخی از افراد و یا یاد نکردن از دفاع مقدس و از یاد رفتن آن معارف از زندگی مردم توسط عده‌ای دیگر را از جمله مشکلاتی که وجود دارد اعلام کرد و گفت: امام راحل فرمودند نگذارید یادگاران دفاع مقدس و کسانی که در آن دوران جانفشانی کردند در کوچه پس کوچه‌های زندگی و معیشت محو شوند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان پای کار آمدن آن‌هایی که در دوران دفاع مقدس نقش اصلی داشتند را لازم و ضروری دانست و تصریح کرد: مجموعه حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان برنامه مدونی برای تحقق این کار دارد و اقدامات بسیار خوبی نیز تاکنون انجام شده است که باید استمرار پیدا کند.

مصطفی‌پور از دست رفتن تعداد زیادی از پدران و مادران شهدا و اینکه سینه‌های آنان مملو از خاطراتی بود که استخراج نشد را متذکر شد و خاطرنشان کرد: با این حال هر جای کار اگر برنامه‌ریزی مدونی انجام شود خوب است و می‌تواند کمک کننده باشد از طرفی بسیاری از یادگاران دفاع مقدس به علت خلوصی که دارند وارد میدان نمی‌شوند.

وی بازگو کردن فرهنگ و معارف دفاع مقدس توسط یادگاران آن دوران و اینکه نسل جدید تشنه شنیدن است را هدفی که باید برای تحقق هر چه بیشتر آن تلاش شود تلقی کرد و گفت: اگر در ثبت این فرهنگ و معارف غفلت کنیم و این تاریخ شفاهی به رشته تحریر در نیاید روزی این ادبیات دفاع مقدس برای نسل‌های بعدی به یک افسانه تبدیل می‌شود.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان استفاده از روش‌های هنرمندانه، چاپ کتاب، ساخت فیلم و تلاش همه کسانی که در عرصه هنر حضور دارند را برای حفظ ارزش‌های دفاع مقدس لازم دانست و گفت: ادبیات و معارف دفاع مقدس باید هنرمندانه و جذاب انتقال پیدا کند و چنین اقدامی رمز موفقیت در این عرصه است.

مصطفی‌پور با بیان اینکه جهت موفقیت در مشکلات و آزمون‌های بزرگی نظیر جنگ اقتصادی و جنگ فرهنگی باید از مفاهیم دوران دفاع مقدس تبعیت کنیم اظهار داشت: تدوین دانشنامه دفاع مقدس یا دایرهالمعارف نقش گیلانیان در دوران دفاع مقدس در واقع از دیگر اهداف مجموعه حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه گیلان ۹۷ هزار رزمنده، ۸ هزار شهید، ۲ هزار و ۷۰۰ آزاده و ۲۷ هزار نفر جانباز و ایثارگر را تقدیم دفاع مقدس کرده است و کارنامه درخشانی دارد ابراز داشت: حتماً این ایثارگری‌های مردم گیلان باید نگاشته و حفظ شود که تدوین دانشنامه دفاع مقدس ما را برای رسیدن به این اهداف متعالی کمک می‌کند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با بیان اینکه به اعتقاد وی دانشنامه دفاع مقدس گیلان که دارای مدخل‌های بسیار فراوانی است بیش از ۱۰۰ جلد کتاب می‌شود عنوان کرد: نقش شهرها، پادگان‌ها، اماکن در دفاع مقدس از جمله مدخل‌هایی است که از آنان در تدوین دانشنامه دفاع مقدس استفاده می‌شود.

مصطفی‌پور استفاده از افرادی که تجربه جنگ داشتند را به عنوان استاد در جهت تدوین دانشنامه دفاع مقدس گیلان مورد تأکید قرار داد و در مورد مشکلات انجام این کار هم ابراز داشت: یکی از مشکلاتی که در این زمینه با آن مواجهیم این است که تدوین دانشنامه دفاع مقدس گیلان هیچ ردیف بودجه‌ای ندارد و انتظار داریم این مشکل برطرف شود.

وی ساخت موزه دفاع مقدس را از جمله آرزوها و مطالبات مردم ولایتمدار گیلان دانست و با بیان اینکه از سال ۹۸ اجرای این پروژه با حمایت فرمانده سپاه قدس گیلان سرعت گرفته است افزود: پروژه‌ موزه دفاع مقدس گیلان در سه فاز اجرایی می‌شود و رئیس سازمان برنامه و بودجه هم در مورد تخصیص اعتبارات وعده‌هایی به ما دادند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان از پیشرفت ۴۰ درصدی پروژه موزه دفاع مقدس استان گیلان در فاز نخست خبر داد و عنوان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده امیدواریم در بهار سال آینده یعنی در فروردین ماه ۱۴۰۰ فاز نخست این پروژه را افتتاح کنیم تا عقب‌ماندگی استان در این زمینه برطرف شود.

مصطفی‌پور با اشاره به اینکه به علت شیوع کرونا برنامه‌های هفته دفاع مقدس در گیلان به شکل متفاوت‌تری اجرا می‌شوند بیان داشت: ارتباط تصویری با مقام‌ معظم رهبری و استماع سخنرانی ایشان، تجلیل از رزمندگان و ایثارگران و برگزاری نمایشگاهی در زیباکنار رشت از جمله برنامه‌های امسال هفته پاسداشت دفاع مقدس در گیلان است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + هفده =