هدف‌گذاری برای توسعه پایدار پرورش ماهی در گیلان؛ ۴۳ هزار تن ماهی گرمابی سال گذشته تولید شد

مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه مجموعه شیلات استان برای توسعه پایدار صیادی برنامه‌ریزی می‌کند گفت: ۴۳ هزار تن ماهی گرمابی سال گذشته در گیلان تولید شد.

عصر کاسپین/ عظیم مدبری با بیان اینکه گیلان به لحاظ تراکم جمعیت در واحد سطح دومین استان پرتراکم و از حیث وسعت جزء کوچک‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شود اظهار داشت: کشت توأمان برنج و ماهی در سطح آب‌بندان‌ها به عنوان یکی از ظرفیت‌های بسیار قابل توجه استان گیلان محسوب می‌شود.

مدیرکل شیلات گیلان این استان را به لحاظ آب و هوایی بسیار مستعد آبزی‌پروری خواند و ضمن تأکید بر استفاده حداکثری از پتانسیل‌های آن گفت:‌ گیلان با توجه به امکانات و استعدادهای بالقوه‌ای که در زمینه آبزی‌پروری در آب‌های داخلی برخوردار است یکی از قطب‌های پیشرو در امر تکثیر و پرورش آبزیان از سالیان گذشته در کشور بوده و است.

مدبری در پاسخ به این پرسش که در سال گذشته چه مقدار ماهی گرمابی در گیلان تولید شد تصریح کرد: استان گیلان دارای ۴ هزار و ۳۰۰ واحد مزرعه پرورش ماهیان گرمابی در سطح ۸ هزار و ۳۰۰ هکتار است و طبق آمارهای موجود سال گذشته در این استان چیزی حدود ۳۶ هزار تن ماهی گرمابی تولید و روانه بازار شده است.
وی کشت توأم برنج و ماهی در آب بندان‌ها و پرورش متراکم کپور در استخر‌های غیر خاکی گیلان را نیز مورد توجه قرار داد و با بیان اینکه همواره شیلات در این بخش‌ها برنامه‌ریزی می‌کند ابراز داشت: اگر میزان تولید در این حوزه‌ها را هم در نظر بگیریم سال گذشته به طور مجموع در استان گیلان ۴۳ هزار تن ماهی گرمابی تولید شده است.

مدیرکل شیلات گیلان این استان را به عنوان یکی از قطب‌های اصلی فعالیت پرورش و تولید ماهیان گرمابی در سطح کشور اعلام کرد و بیان داشت: استان گیلان در رتبه‌بندی کشوری در سال ۹۸ در حوزه تکثیر ماهیان گرمابی مقام نخست در حوزه پرورش ماهیان گرمابی هم مقام سوم را به خود اختصاص داد که جایگاهی در خور توجه است.

مدبری با تأکید بر اینکه ۳ هزار و ۸۸۰ نفر به شکل مستقیم و ۱۰هزار نفر هم به صورت غیرمستقیم در گیلان در حرفه پرورش ماهیان گرمابی اشتغال دارند افزود: فعالیت‌های شیلاتی از مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی هستند و مجموعه شیلات گیلان نیز حمایت‌ها و پشتیبانی‌های لازم را از تولیدکنندگان و فعالان آبزی‌پروری به عمل می‌آورد.

مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه مزرعه یکصد هکتاری شیلات استان واقع در بندر کیاشهر نیز از ظرفیت و توانمندی بسیار خوبی در زمینه حفظ انفال دریای خزر برخوردار است تصریح کرد: توسعه پایدار صید و صیادی امری است که بدون اجرای برنامه‌های شیلات در بخش تکثیر و رهاسازی ماهیان استخوانی در دریای خزر امکان‌پذیر نمی‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 1 =