فرماندار رشت تاکید کرد: لزوم بازنگری روند صدور پروانه جهت کاهش هزینه ها و تسریع آن

فرماندار رشت تاکید کرد: همه مسئولان وظیفه دارند با حل مشکلات ساختاری و بنیادی، زمینه لازم جهت صدور پروانه ساختمانی با سریع ترین و کم هزینه ترین روش ممکن را فراهم کنند.
عصر کاسپین/ مهندس علی فتح اللهی در پانزدهمین نشست هفتگی با نمایندگان شهرستان رشت که صبح امروز پیرامون بررسی مشکلات صدور پروانه ساختمانی صبح امروز در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد با بیان اینکه خدمت به مردم و کاهش دغدغه ها و مشکلات آنان از مهم ترین وظیفه مسئولان مملکتی است، افزود: در شرایط کنونی و با توجه به شیوع ویروس کرونا، تلاش ما بر این است تا ضمن کاهش فشارهای اقتصادی و حضور مردم در مجامع عمومی، شیوه ای ایمن را برای دسترسی آنها به برنامه ها و اهداف زندگی خویش فراهم سازیم.
فرماندار شهرستان رشت با اشاره به وجود مشکلات اقتصادی و عدم ثبات قیمت کالاها در شرایط تحریم های ظالمانه، تصریح کرد: تاوان عدم وجود ساختارها و زمینه های مناسب برای انجام برنامه ها و پروژه ها را مردم خواهند پرداخت و باید با حل مشکلات ساختاری و بنیادی، زمینه را برای انجام امور روزانه آنها با سریع ترین و کم هزینه ترین روش ممکن فراهم سازیم.
وی در ادامه افزود: تسریع در پاسخگویی به استعلام ها از طریق سیماک و همچنین اموری که در حوزه شهرداری ها و دهیاری ها صورت می گیرد، از اهدافی است که در این جلسه دنبال خواهد شد.
مقام عالی دولت در مرکز استان با بیان اینکه سیماک، سامانه یکپارچه مدیریت املاک کشور است، افزود: هدف از راه اندازی این سامانه، مدیریت بهینه امور املاک و نیز تسهیل و تسریع کارهای مقدماتی سرمایه‌گذاری و شکل‌گیری فعالیت‌های اقتصادی است تا در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی استعلام ها و مشکلات مردم بدون نیاز به مراجعه حضوری آنان باشیم.
مهندس فتح اللهی ضمن اظهار تاسف در خصوص به درازا کشیدن زمان پاسخگویی به استعلامات در سامانه مذکور، اظهار داشت: طولانی شدن زمان پاسخ دهی به استعلام ها، کاملا در نقطه مقابل اهداف این طرح قرار دارد و از سویی دیگر انحصار طرح ثبت نام به دفاتر پیشخوان، هزینه هایی را به مردم تحمیل می کند.
فرماندار شهرستان رشت با تاکید بر تعیین محدودیت زمانی برای پاسخگویی به استعلام ها از سوی ادارات، افزود: با توجه به اینکه تهیه نقشه از طریق افراد خاص و محدودی انجام می شود، این امر منجر به بالا رفتن تعداد درخواست ها و به تبع آن طولانی شدن مراحل پاسخگویی به درخواست کنندگان می شود و ممکن است به دلیل عدم تایید نقشه ها از سوی مراجع ذیربط، مراحل فوق با تحمیل هزینه هایی مضاعف بر مراجعین، مجددا نیاز به تکرار داشته باشند.
وی با توصیه به پرهیز از امر استعلام در مواقع غیرضروری، تصریح کرد: به عنوان مثال در اموری که با منابع طبیعی و عرصه های ملی در تداخل و تضاد نیستند، با تهیه و اعلام لیستی از منابع طبیعی، استعلام در این حوزه، نیازی نباشد.
مهندس فتح اللهی با بیان اینکه نیاز است آخرین نسخه از طرح های هادی در اختیار دهیاران به عنوان افراد مورد وثوق و اعتماد دولت قرار گیرد، اظهار داشت: این امر نیز جهت پرهیز از استعلام غیرضروری در خصوص طرح های هادی می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و امیدواریم در تهیه طرح های هادی جدید مشکلات و تداخل با طرح های قدیمی، مورد لحاظ قرار گیرد.
سردار آقازاده نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه برگزاری چنین جلساتی می تواند در حل مشکلات مردم و ارائه راهکار بسیار موثر باشد، افزود: از پیگیری های فرمانداری سپاسگزاریم و معتقدیم باید این جلسات با رویکرد رفع مشکلات مردم به صورت مستمر دنبال شود.
وی با تاکید بر لزوم انجام آمایش جدید روستایی با توجه به تغییرات مدام جغرافیایی و جمعیتی، اظهار داشت: باید برای افراد بومی روستا در قیاس با افراد غیر بومی از اولویت برخوردار باشند.
احمدی دیگر نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه سختی ها و اطاله زمانی که در زمینه صدور پروانه های ساختمانی وجود دارد، از دغدغه های اصلی مردم محسوب می شود، افزود: متاسفانه مشکلات و پیچیدگی های پیش روی مردم برای دریافت پروانه بسیار زیاد است.
وی با تاکید بر اینکه به هیچ وجه پذیرفتنی نیست که مردم جهت صدور پروانه ساختمانی، اینقدر معطل شوند، اظهار داشت: مشکل دیگری، برخی مردم با آن مواجه هستند، تداخل و ابهام در محدوده شهر و روستا است که باید این موضوع در اسرع وقت، تعیین تکلیف شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − ده =