انجام آزمایش تشخیص سریع کرونا در گیلان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌ پزشکی گیلان از انجام آزمایش تشخیص سریع کرونا در دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد و گفت: کیت‌های تشخیص سریع کرونا با عملکرد ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای، برای شناسایی سریع و به‌عبارتی ردیابی بیماران انجام می شود.

عصر کاسپین/ دکتر آبتین حیدرزاده در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کیت‌های تشخیص سریع کرونا با عملکرد ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای، برای شناسایی سریع و به‌عبارتی ردیابی بیماران و آزمایش‌های تشخیصی، ابزاری مناسب است و بسیاری از کشورها از آن استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه از جمله ویژگی های این‌کیت‌ها می‌توان به کاهش زمان و کم شدن هزینه آزمایش اشاره کرد افزود: برخی از کشورها از این‌روش برای بیماریابی سریع استفاده می‌کنند و در صورت مثبت بودن افراد، علائم بیماری در آنان کنترل می‌شود تا مبتلایان در روزهای اول شناسایی و روند مراقبت و بهبودی به‌نحو مطلوبی انجام شود.

وی تصریح کرد: در راستای تحقق برنامه راهبردی معاونت بهداشت برای رویارویی با کووید ۱۹ اجرای این‌برنامه مبتنی بر آزمایش گسترده، هدفمند و هوشمند است.

حیدرزاده ادامه داد: بر مبنای همین‌استراتژی، تست سریع تشخیصی کووید ۱۹ در داخل کشور طراحی، تولید و در بین دانشگاه‌های علوم ‌پزشکی سراسر کشور توزیع شد.
وی خاطرنشان کرد: قرار است این‌تست‌ها در مراکز غربالگری کرونا یا بر حسب نیاز در مراکز تجمعی مانند سرای سالمندان، سربازخانه و پادگان‌ها و نیز درب منازل مردم استفاده شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌ پزشکی گیلان یادآور شد: بنابراین امکان تهیه این‌تست برای شهروندان عادی به‌صورت عمومی وجود ندارد و اگر فردی بخواهد از این‌تست‌ها استفاده کند، باید به مراکز منتخب ما مراجعه کند.

حیدرزاده درباره اعلام نتیجه این‌تست‌ها نیز گفت: این‌تست‌ها همان‌گونه که از نامشان پیداست کیت تشخیص سریع هستند و حداکثر در ۳۰ دقیقه نتیجه را مشخص می‌کنند.

وی تأکید کرد: نتیجه تست‌های تشخیصی سریع کووید ۱۹ مطابق با استانداردهای سازمان بهداشت جهانی است و حساسیت مناسبی دارد و این‌نتایج می‌تواند مورد استناد آزمایش‌ها و تحلیل‌های بالینی قرار گیرد.

حیدرزاده گفت: در صورت اختصاص بیشتر کیت های تشخیص سریع در کشور قطعا انجام تست‌ها افزایش پیدا خواهد کرد و دسترسی به این‌نوع تست‌ها راحت‌ترخواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − دو =