بیش از ۲۳ کیلومتر از رودخانه های گیلان لایروبی شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان از لایروبی ۲۳.۵ کیلومتر از رودخانه های استان به منظور آبگذری سیلاب در استان خبر داد.

عصر کاسپین/ وحید خرمی اظهار داشت : تا کنون ۱۱.۵ کیلومتر از رودخانه های منتهی به تالاب انزلی از جمله نرگستان ، خمسر و چمثقال لایروبی صورت گرفته و به زودی لایروبی ۳ کیلومتر از رودخانه “خوبک” منتهی به تالاب انزلی نیز آغاز می شود.

وی در خصوص لایروبی رودخانه ها در جهت آبگذری سیلاب در دیگر نقاط استان افزود : رودخانه سید علی اکبری در لاهیجان به طول ۱۲ کیلومتر لایروبی شد و به زودی لایروبی رودخانه شلمانرود در شهرستان لنگرود به طول ۶.۵ کیلومتر آغاز خواهد شد .

وی با اشاره به بند (و) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل‌کشور گفت : به منظور تامین بخشی از کسری منابع اعتباری مورد نیاز طرح‌های ساماندهی و لایروبی رودخانه‌های در معرض یا مستعد وقوع سیلاب، به شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها اجازه داده شد تا بهره‌برداری از مصالح مازاد رودخانه‌ای را در قالب قرارداد مشارکت عمومی- خصوصی، به پیمانکاران واگذار و از محل منابع یاد شده نسبت به اجرای اقدامات پیشگیرانه مرتبط با طرح‌های بازسازی و رفع خسارات ناشی از سیلاب اقدام کنند.

خرمی ادامه داد ؛ شرکت آب منطقه ای گیلان با استفاده از بند (و) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل‌کشور تا کنون نسبت به برگزاری مزایده ها و انتخاب پیمانکاران برای ساماندهی و لایروبی ۱۲ نقطه از رودخانه‌های در معرض یا مستعد وقوع سیلاب در شهرستانهای املش ،تالش ، رودسر ،رودبار و آستارا در راستای اقدامات پیشگیرانه مرتبط با طرح‌های بازسازی و رفع خسارات ناشی از سیلاب اقدام کرده است .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان در خصوص انهار نیازمند لایروبی در فصل آبی جاری گفت : شرکت آب منطقه ای گیلان برای انهار نیازمند لایروبی به منظور آماده سازی در فصل آبی۱۴۰۰ -۱۳۹۹ برنامه ریزی نموده و از ابتدای اسفند ماه ۱۳۹۹ عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

گیلان دارای ۵۴ رشته رودخانه می باشد که احتمال طغیان رودخانه ها و وقوع سیلاب در صورت بارش های شدید وجود دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =