تایید حمله پلنگ به مرد روستایی در گیلان؛ حال عمومی چوپان فومنی خوب است

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست فومن با تایید حمله پلنگ به یک مرد روستایی در گیلان گفت: حال عمومی چوپان فومنی که مورد حمله پلنگ قرار گرفته خوب است اما در بیمارستان بستری است.
عصر کاسپین/ رضا زمانی اظهار داشت: بامداد دو‌شنبه ۱۷ آذرماه چوپانی ۵۲ ساله در ییلاقات بالادست فومن در منطقه کوهستانی شکلیک با یک قلاده پلنگ مواجه شده و مورد حمله پلنگ قرار می‌گیرد و از ناحیه دست چپ و صورت آسیب می‌بیند.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فومن افزود: این چوپان فومنی جهت مداوا به بیمارستان کردمحله فومن منتقل شده و مسئولان اداره حفاظت محیط زیست فومن نیز جهت بازدید و عیادت در این بیمارستان حضور پیدا کردند؛ اکنون این فرد برای تکمیل فرآیند درمان به بیمارستان ولایت رشت منتقل شده و حال عمومی وی خوب است.

زمانی با بیان اینکه ما در این موضوع وظایف اخلاقی خودمان را انجام می‌دهیم گفت: این حادثه در یکی از زیستگاه‌های حیات وحش شهرستان فومن و خارج از منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست اتفاق افتاده که اکنون در حال بررسی و کارشناسی بوده و در این زمینه بررسی‌ها انجام می‌شود و مسائل حقوقی آن نیز در حال پیگیری است.
وی با اشاره به اینکه مناطق ییلاقی و جنگلی استان گیلان زیستگاه ۱۰۰ هزار ساله حیات وحش است عنوان داشت: توصیه ما به دامداران این منطقه این است که از وارد و نزدیک‌شدن به زیستگاه‌های حیات وحش این حیوانات به‌ویژه در فصول سرد سال خودداری کنند.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فومن افزود: بخشی از جنگل‌های هیرکانی دارای گونه‌های با ارزش و در خطر انقراق که اخیراً ثبت جهانی شدند در شهرستان فومن قرار دارند و این شهرستان دارای درختان با ارزشی مانند سرخ‌دار و انجیلی بوده که از گونه‌های با ارزش جهانی هستند؛ بخشی از تنوع زیستی گیلان و ایران در شهرستان فومن قرار دارد.

زمانی با اشاره به اینکه زیستگاه حیواناتی مانند پلنگ، گوزن، شوکا و خرس قهوه‌ای، جنگل‌ها و مراتع شهرستان فومن است عنوان کرد: ما باید در حفظ این گونه‌های ارزشمند که هر کدام نماد کشورمان هستند و نقش مهمی در اکوسیستم دارند تلاش کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =