افزایش ۲۵ درصدی کشفیات قاچاق کالا در گیلان/ ۵۰۰۰ پرونده در مسیر رسیدگی است

رئیس پلیس امنیت اقتصادی گیلان از ایجاد ۴ هزار و ۸۲۲ فقره پرونده قاچاق کالا در گیلان از ابتدای سال تا کنون خبر داد و گفت: کشفیات قاچاق کالا در گیلان ۲۵ درصد افزایش یافت.

عصر کاسپین/ سرهنگ ارحام عفت‌دوست با اشاره به پایین بودن آمار قاچاق کالا و ارز در گیلان نسبت به سایر استان‌ها اظهار داشت: تردد در مرزهای گیلان و واردات و صادرات کالا در آن‌ها نسبت به مرزهای جنوبی کمتر است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی گیلان با بیان اینکه گفت: خروج کالا در استان گیلان اغلب به شکل ترانزیتی بوده و لذا محصور بودن مرزهای آبی و زمینی گیلان امکان قاچاق کالا و تردد غیرمجاز را به حداقل می رساند.

وی افزود: پلیس امنیت اقتصادی گیلان در راستای مقابله با قاچاق کالا و ارز اقداماتی مانند اجرای طرح‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز و استفاده از سامانه‌های الکترونیکی جهت کنترل مسیر تردد کالاها از مبدأ تا مقصد را در دستور کار دارد.
عفت‌دوست با اشاره به اینکه سامانه‌های الکترونیکی امور گمرکی تأثیر به سزایی در رصد کالاها دارند گفت: با بهره‌گیری از سامانه‌ها آگاه می‌شویم که یک کامیون تزانزیتی از کدام مبدأ وارد گیلان شده، چه ساعتی به استان می‌رسد و در چه زمانی از استان خارج می‌شود.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی گیلان عنوان داشت: چنانچه در زمان‌های مذکور تأخیری ایجاد شده باشد بررسی‌های دقیق‌تری صورت می‌گیرد تا اگر مورد قاچاق کالا باشد به سرعت شناسایی و توقیف شود.

عفت‌دوست خاطرنشان کرد: امسال تعداد ۴ هزار و ۸۲۲ فقره پرونده در خصوص قاچاق کالا در استان گیلان داشتیم و در حوزه تشکیل پرونده نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد ۲۵ درصد افزایش کشفیات بودیم.

وی با بیان اینکه بیشترین مسیر ورود قاچاق به گیلان مرزهای جنوبی بوده و محورهای رودبار و آستارا بیشترین میزان ورودی کالا را دارند گفت: بیشترین اقلام قاچاق کالا در استان گیلان مربوط به لوازم آرایشی بهداشتی، پارچه، البسه، لوازم خانگی و داروهای نیروزا بوده است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی گیلان با اشاره به اینکه کاهش قاچاق فرهنگ‌سازی‌ در جهت استفاده شهروندان از کالاهای ایرانی را می‌طلبد ابراز داشت: برای مقابله با قاچاق کالا افراد باید از فروشگاه‌های معتبر خرید داشته باشند.

وی با بیان اینکه یکی از مجاری قاچاق کالا فضای مجازی بوده و در این حوزه نیز رصدهای لازم صورت می‌گیرد افزود: افراد برای اطمینان از قاچاق نبودن کالاها باید از داشتن گارانتی آن کالا اطمینان حاصل کرده و فروشگاه‌ها نیز باید حتماً دارای پروانه گمرکی باشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =