مصرف گاز در استان گیلان ۱۵درصد افزایش یافت

مدیرعامل شرکت گاز گیلان گفت: مصرف گاز در گیلان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵درصد افزایش یافت.

عصر کاسپین/ حسین اکبر اظهار داشت: در حال حاضر یک میلیون و ۱۲۷ هزار مشترک گاز در گیلان وجود دارد و حدود یک میلیون و ۳۰ هزار از مشترکین شامل بخش تجاری و خانگی هستند.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان خاطرنشان کرد: همچنین مابقی مصارف مربوط به ۳ نیروگاه پرمصرف، ۱۰۰ سی ان جی و بخش‌های صنعتی است که ۶ درصد مصرف را شامل می‌شوند.

وی گفت: در طول روز در فصل تابستان ۱۸ میلیون متر مکعب مصرف گاز داریم که از این میزان ۱۲ میلیون متر مکعب به ۳ نیروگاه اختصاص دارد و در فصل زمستان در گیلان مصرف روزانه ۲۳ الی ۲۴ میلیون متر مکعب بوده که بیش از ۲۰ میلیون مربوط به مصرف خانگی است.
اکبر عنوان داشت: گیلان ۴ درصد مشترکین گاز کشور را شامل می‌شود و در استان ۹۸ درصد از منازل شهری و روستایی از گاز بهره‌مند هستند که این میزان در کشور زیر ۹۰ درصد بوده و از لحاظ مصرف نیز ۳ درصد مصرف گاز کشور مربوط به گیلان است.

وی افزود: اصولاً ایران کشور پر مصرفی بوده و طبق بررسی‌هایی که انجام شده هر خانوار در گیلان باید ۱۳۰ کیلو وات ساعت بر متر مربع مصرف داشته باشد که متأسفانه در کشور ما این میزان ۴۳۰ کیلو وات ساعت بر متر مربع است.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان تصریح کرد: در استان گیلان ۷۰ درصد سبد انرژی به گاز اختصاص دارد و این آمار و میزان مصرف فوق‌العاده بالا بوده بر همین اساس دولت طرح‌های تشویقی را در نظر گرفته است.

اکبر عنوان داشت: اگر هر خانواده در طول ماه‌های دی، بهمن، اسفند و فروردین که ماه‌های پر مصرف هستند بتوانند مصارف خود را به زیر ۲۰۰ متر مکعب برسانند عملاً مصارف آن‌ها رایگان می‌شود.

وی گفت: ما می‌توانیم با استفاده از چند راهکار ساده از هدر رفت گاز جلوگیری کنیم یکی از این راهکارها دوجداره کردن پنجره ها است و باید در منزل از پرده‌های ضخیم استفاده کرده و نیز در فصول سرد سال از لباس‌های گرم در خانه استفاده کنیم‌.

اکبر افزود: اکنون ۲ کارخانه سیمان استان به دلیل محدودیت مصرف خارج از سرویس بوده و این امر زیبنده‌ای برای صنعت گیلان نیست لذا فقط با کاهش یک درجه‌ای دمای خانه می‌توانیم در مصرف گاز صرفه‌جویی داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان تصریح کرد: در محاسبات انجام شده در ماه آذر و دی‌ماه امسال مصرف گاز گیلان ۱۵ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده کما اینکه سال گذشته نسبتاً سردترین سال در گیلان به شمار رفت.

وی با بیان اینکه رعایت اصول بهینه‌سازی در حین ساخت و ساز مسکن باید انجام شود گفت: نظام مهندسی ساخت و سازها را از لحاظ عایق بندی‌های لازم مورد بررسی قرار می‌دهد و اکنون بسیاری از ساختمان‌های جدید این اصول بهینه‌سازی و عایق‌بندی را دارند.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان خاطرنشان کرد: اکنون طرح گازرسانی در گیلان تقریباً به پایان رسیده و دولت از این به بعد در این بخش باید توسعه کیفی را جایگزین توسعه کمی کند.

اکبر افزود: یکی از مباحث مطرح جایگزینی بخاری‌های منازل است زیرا این بخاری‌ها جذب جرارتی بالایی دارند؛ این بحث اکنون در هیئت دولت مطرح شده و در آینده نزدیک ابلاغیه آن صادر می‌شود.

وی گفت: ارگان‌های دولتی امسال موظف به کاهش ۱۰ درصد از مصارف خود شدند پایش این امر از ابتدای دی ماه آغاز شد و روزانه بیش‌از ۱۶ هزار مورد را پایش کرده، به ۳ هزار و ۵۰۰ مورد اخطار رعایت مصرف داده و هزار و ۵۰۰ مورد به علت عدم رعایت، قطعی گاز داشتند.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان خاطرنشان کرد: مشکلی که در حوزه بهینه‌سازی شوفاژخانه‌ها در استان با آن مواجه شدیم عدم استقبال مجریان و بخش‌های خصوصی بوده است.

اکبر بیان کرد: مشترکین ما کاملاً شناسایی شدند و پیامک هم به این مشترکان داده شده و این افراد می‌توانند به سایت شرکت گاز مراجعه کرده و با وارد کردن شماره اشتراک وارد پنل خود شوند.

وی گفت: در آن پنل جزئیات این بهینه سازی اعم از مجریان آن و میزان مبلغی که شرکت برای بهینه‌سازی شوفاژخانه آن مشترک پرداخت می‌کند مشخص شده و پس از انعقاد تفاهم‌نامه نظارت ناظرین به صورت حضوری آغاز می‌شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان افزود: در این نظارت‌ها ۳ معیار عایق‌کاری لوله کشی‌های موتور خانه، رسوب‌گیر و تنظیم مشعل مورد بررسی قرار می‌گیرد اگر این ۳ مورد بهینه‌سازی شود ۱۰ درصد از مصارف گاز آن مشترک را کاهش می‌دهد.

اکبر تصریح کرد: پس از انجام عملیات مبلغی هم در اختیار مجریان طرح قرار میگیرد و به نوعی سبب رونق اشتغال نیز می‌شود.

وی گفت: یکی از اقدامات مهم که به شکل سالیانه انجام می‌گیرد نشت‌یابی است که سالی یک بار صورت می‌گیرد که اگر جایی نشتی شناسایی شود همکاران نسبت به برطرف کردن آن اقدام می‌کنند.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان خاطرنشان کرد: اقدام مهم بعدی تعمیرات اساسی ایستگاه‌ها بوده و معمولاً در فصول گرم سال در گیلان انجام می‌گیرد.

وی افزود: مشترکان در صورت یا اشکال در روند گاز رسانی و یا قطع گاز می‌توانند با سامانه ۲۴ ساعته ۱۹۴ تماس بگیرند تا مأموران شرکت گاز در محل حاضر شده و در صدد رفع مشکل برآیند.

اکبر گفت: همچنین مشترکین می‌توانند با تماس با سامانه ۳۴۱۴ در ساعات اداری هر گونه پیشنهاد، درخواست و یا انتقاد را به سمع و نظر ما برسانند و این موارد ماه به ماه بررسی می‌شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان خاطرنشان کرد: در دهه فجرامسال به ۲۱ روستا و ۲۹ صنعت در گیلان گاز رسانی می‌شود که میزان ۱۰ میلیارد تومان برای این پروژه‌ها هزینه شده است.

وی افزود: درصد بهره‌مندی از گاز استان گیلان با افتتاح این طرح‌ها به بیش از ۹۵ درصد می‌رسد همچنین عملیات گاز رسانی به ۷۲ روستای دیگر را در دست اجرا داریم که مراحل عملیاتی در آن مناطق در حال انجام است و با افتتاح گاز این ۷۲ روستا درصد بهره‌برداری بخش روستایی گیلان به بیش‌از ۹۷ درصد می‌رسد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 13 =