حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ۴ میلیون تومان می‌شود

طبق وعده مسئولان در اواخر سال ۹۹ حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در اولین ماه از سال ۱۴۰۰ باید افزایش یابد.
عصرکاسپین/ همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، یکی از مطالبات اصلی این قشر از جامعه در سال ۹۹ بود، اما بالاخره با پیگیری‌ها و اعتراضات مکرر به این مطالبه آن‌ها رسیدگی شد، در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، تصویب شد که دولت برای سال ۱۴۰۰، مبلغ ۹۰ هزار میلیارد تومان از بدهی خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند و دولت هم این موضوع را پذیرفت البته در اواخر روزهای تصویب این موضوع، این رقم به ۸۹ هزار میلیارد تومان کاهش یافت و هزار میلیارد تومان از آن کسر شد.

روز‌های پایانی سال ۹۹ بود که وزیر کار و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خبر از اجرای متناسب سازی از ابتدای بهار ۱۴۰۰ را دادند، اما دقایقی مانده به آغاز سال نو، ورق برگشت و به ناگهانی به درخواست روسای کانون‌های بازنشستگی، قرار شد علی الحساب مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به حساب بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از بازنشستگان تامین اجتماعی واریز شود.

اما با افزایش ۳۹ درصدی دستمزد کارگران که اواخر سال ۹۹ به تصویب رسید، حقوق حداقل بگیر بازنشسته تامین اجتماعی طبق ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، باید ۳۹ درصد افزایش یابد و با این رقم افزایش و اجرای مرحله دوم متناسب سازی، حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی رقم خوبی خواهد شد و شاید بتوان گفت کمی از آن مشکلاتی که بازنشستگان در سال ۹۹ داشته اند، سال ۱۴۰۰ نخواهند داشت.

علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهر تهران، درباره افزایش حقوق بازنشستگان در سال جاری، اظهار کرد: سال ۹۹، سال پرتنشی بود و بازنشستگان تامین اجتماعی مشکلات اقتصادی زیادی را در سال گذشته داشته بودند، اما خوشبختانه به همت نمایندگان مجلس، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و پیگیری اصحاب رسانه، پایان خوبی برای بازنشستگان تامین اجتماعی رقم خورد.

وی افزود: اسفند سال ۹۹، علاوه بر پرداخت عقب افتادگی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور، علی الحساب مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای اجرای مرحله دوم متناسب سازی پرداخت شد و بازنشستگان تامین اجتماعی از این بابت نسبتا خوشحال بودند.

دهقان کیا با اشاره به اینکه پرداخت ۸۹ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به تامین اجتماعی، گام مثبتی بود که در سال ۹۹ رقم خورد، گفت: قرار است دولت مبلغ ۴۲ هزار میلیارد تومان از بدهی جاری خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند..

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهر تهران ادامه داد: مجوز‌های لازم برای اجرای مرحله دوم متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی دریافت شد و با افزایش نسبتا خوب دستمزد کارگران، حقوق بازنشستگان حداقل بگیر سازمان تامین اجتماعی همانند مزد کارگران ۳۹ درصد افزایش خواهد یافت.

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ۴ میلیون تومان می‌شود

وی بیان کرد: هفته اول بعد از تعطیلات نوروز ۱۴۰۰، احکام متناسب سازی صادر خواهد شد و با اجرای مرحله دوم متناسب سازی و افزایش سالیانه (۳۹ درصد) تبعیض موجود میان حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با کشوری و لشکری تاحدودی رفع خواهد شد.

وی درباره رقم حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بعد از افزایش سالیانه و اجرای متناسب سازی، بیان کرد: بازنشستگان تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه در سال ۹۹، بعد از اعمال افزایش سالیانه و اجرای مرحله اول متناسب سازی، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دریافت می‌کردند، اما در سال جدید با اعمال افزایش ۳۹ درصدی و اجرای مرحله دوم متناسب سازی حدود ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دریافت خواهند کرد.

دهقان کیا افزود: بازنشستگان تامین اجتماعی با ۳۵ سال سابقه سال گذشته ۳ میلیون تومان دریافت می‌کردند که امسال به ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خواهد رسید.

صدور احکام جدید اواخر هفته آینده

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهر تهران با تاکید بر اینکه اواخر هفته آینده احکام جدید حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی صادر خواهد شد، گفت: از ۲۰ فروردین ماه که همانند ماه‌های گذشته واریز حقوق بازنشستگان آغاز می‌شود، بازنشستگان می‌تواند با رقم افزایش یافته برای سال ۱۴۰۰ حقوق خود را دریافت کنند.

همچنین مصطفی سالاری مدیر عامل و معاونین سازمان تامین اجتماعی روز یکشنبه هشتم فروردین ماه در جلسه‌ای با اعضای کانون عالی بازنشستگان کارگری کشور درباره بررسی دومین مرحله متناسب سازی و تعیین درصد افزایش حقوق سالیانه بازنشستگان و مستمری بگیران به بحث و گفتگو پرداختند

سالاری گفته بود: ما همه موارد یعنی هم متناسب‌سازی مرحله دوم و هم اعمال ماده ۹۶ یعنی افزایش سنواتی حقوق‌ها را به فیش حقوقی فروردین ماه می‌رسانیم تا دیگر در فروردین پرداخت به صورت علی الحساب نباشد و پرداخت بر مبنای حکم باشد. افزایش‌ها هنوز دقیق نیست و باید جلساتمان را با کانون عالی بازنشستگان برگزار کنیم. حتما در نیمه اول فروردین جلسات تمام و نهایی می‌شود، زیرا باید احکام را صادر کنیم و پرداخت از ۱۹ فروردین به بعد برمبنای حکمی که هر دو آیتم در آن لحاظ شده، صورت خواهد گرفت.

وی ضمن اشاره به اینکه امید است پرداخت‌های صورت گرفته باعث کاهش فاصله حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با بازنشستگان کشوری و لشگری شود افزوده بود: حکم حقوقی فروردین ماه دربرگیرنده افزایش سنواتی حقوق‌ها و همچنین همسان‌سازی خواهد بود.

سال ۹۹ که سال خوبی برای بازنشستگان تامین اجتماعی نبود، اما امید است که سال جدید سفره بازنشستگان تامین اجتماعی رنگین شود و دیگر خم به ابروی پیران باتجربه ما که قشر زحمتکش جامعه بوده اند، نیاید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 3 =