نمکی عنوان کرد؛ علت آلودگی ماهیان خزر و خلیج فارس/ واکنش به مناظره دوم نامزدها

وزیر بهداشت نسبت به آلودگی آب های خزر و خلیج فارس به دلیل ورود فاضلاب های صنعتی به این آبها و تغذیه آبزیانی که غذای مردم را تشکیل می دهند، هشدار داد.

عصر کاسپین/ سعید نمکی در نشست روز جهانی غذا که در سالن کنفرانس دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: موضوع اصلاح رویه‌های تأمین غذای سالم شامل بخش‌های متعددی از حکومت می‌شود و فقط شامل دولت نیست.

وی افزود: در بحث امنیت غذایی می‌بایست همه بخش‌ها و دستگاه‌ها مشارکت کنند و وزارت بهداشت نیز به نوبه خود وظیفه نظارت بر سلامت غذا را عهده دار است.

نمکی ادامه داد: دنیا به دلیل بی عدالتی از یک سو و فقر فرهنگی و جهل نسبت به آنچه که اسمش را غذای سالم می‌گذاریم، باعث شده تا زیرساخت‌های تهیه غذای سالم و امنیت غذایی لگدمال شود.

وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت کیفیت همراه با کمیت غذا، تصریح کرد: آنچه امروز به شدت زیر سوال است، کیفیت این کمیت غذایی است.

نمکی با اشاره به روان شدن آب‌های آلوده از دو رودخانه در گیلان به تالاب انزلی، گفت: مقدار زیادی کودهای شیمیایی و نیترات به تالاب می‌رود. همچنین شیرابه ایستگاه سراوان نیز به تالاب انزلی و دریای خزر سرایزیر می‌شود و ما در چنین شرایطی توصیه می‌کنیم به مردم که ماهی بخورند.

وی ادامه داد: البته اوضاع ما در خلیج فارس هم به دلیل وردو فاضلاب‌های صنعتی، بهتر از خزر نیست.

نمکی بر تشدید ردیابی غذا از مزرعه تا سفره توسط سازمان غذا و دارو تاکید کرد و گفت: وظیفه سازمان غذا و دارو، نظارت بر کیفیت غذا است و درخواست می‌کنم این ردیابی تشدید شود.

وزیر بهداشت در ادامه به اظهارات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در مناظره دوم واکنش نشان داد و افزود: مدت‌ها قبل به همکارانم نوشتم که خواهشم این است که در بحث‌های انتخابات ورود نکنید. از روزی که آمدم همه تلاشم این است که وزارت بهداشت را از سیاست‌زدگی عاری کنم و بارها اعلام کردم که من وزیر بهداشت تمام مردمان این سرزمین هستم؛ اعم از شیعه، سنی، کلیمی، مسیحی، زرتشتی، بی دین، اصولگرا، اصلاح طلب، بی خط و حتی زندانی محکوم به اعدام. مردم باید بپذیرند که وزیر بهداشت سیاسی نیست.

وی ادامه داد: برخی ناشیانه ابراز ارادت و علاقه مرا به مقام معظم رهبری تفسیر خطی کردند، بسیار اشتباه فکر کردند. رهبری برای همه ملت ایران و برای همه خطوط است. ایشان پدر خانواده عظیمی است به نام ملت ایران. بنده به هیچ جریان سیاسی وابسته نیستم و نخواهم بود. زیرا همشهری من سهراب گفت که من قطاری دیدم که سیاست می‌برد و چه خالی می‌رفت. من اصلاً سوار این قطار نمی‌شوم. گرچه سیاست بلدم، گرچه اجزایش را از آنها که ادعا می‌کنند، ماهرانه‌تر می‌دانم، اما به این وادی ورود نکردم. زیرا ورود به این وادی انسان‌ها را کلیشه‌ای بار می‌آورد و جزم‌اندیشی را به آدم تحمیل می‌کند و صداقت و رفتار صادقانه را از آدم می‌گیرد. بنابراین از دوستانم خواستم که به این عرصه ورود نکنند و اگر هم کسی چیزی گفت، نرنجند.

نمکی گفت: این عزیزان دل‌شان می‌سوزد و دل‌شان می‌شکند. زیرا در طول این ۱۶ ماه گذشته با دست‌های خالی و بسته، اما با چشم‌های باز و دل‌هایی مالامال از عشق، لحظه‌ای درنگ نکردند. کرونا نشانی از لیاقت و بی لیاقتی مدیریت کشورها خواهد بود و در آینده کشورها را به این گونه تعریف می‌کنند که هر کشور چگونه این پاندمی را مدیریت کرد. با دست خالی، با خزانه تهی و بانک مرکزی بی پول، فقط با ایثار و گذشت این بچه‌ها ایستادند. من کوچک‌ترین سرباز این گروه بودم. فرماندهان اصلی آنها بودند که شهید شدند.
نمکی گفت: یک گروهی در طول این مدت زمانی که گوشت، مرغ و تخم مرغ نبود و مشکل داشت، اجازه ندادند در ۴۷۵۰ قلم دارو کمبود ایجاد شود. یک روز نگذاشتند مانند انگلیس و فرانسه و…، شود که دیدید که ویروس انگلیسی در آنجا چه کرد، اما شما ندیدید که حتی یک بیمار در پشت در یک بیمارستان در کشورمان سرگردان شود و حتی اجازه ندادند که اگر یک بیمار غیر کووید هم بود، پشت در بیمارستان بماند.

وزیر بهداشت اظهار کرد: این بچه‌ها روزهای سختی را گذراندند. چهار موج سنگین را مدیریت کردند و اجازه ندادند که به مردم فشار وارد شود. حتی اجازه ندادند اتاق عمل اورژانسی یک لحظه بگوید داروی بیهوشی نیست. ارزی که ما در سال ۱۳۹۹ استفاده کردیم، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو، کمتر از ارز سال ۱۳۹۷ آرام کشور بود. این بچه‌ها اینطور اداره کردند. حال می‌بینند یک آدمی که یک ثانیه متوجه نشده که کرونا یعنی چه و نمی‌داند که این ویروس با سیب زمینی چه فرقی دارد، می‌آید اظهار نظر کرده و می‌گویند من سه ماهه فلان می‌کنم. من پیشنهاد می‌کنم سه روز همه اختیارات این اسب سرکشی را که ما دهانه‌اش را گرفتیم، به شما می‌سپاریم و شما سه روز آن را هدایت کنید. آن زمان ما هم رأی می‌دهیم و می‌گوئیم شما سه ماهه نه، ۳۰ روزه می‌توانید همه چیز را درست کنید.

نمکی ادامه داد: به هر حال در اوضاع و احوالی که دوستان کم می‌آورند، طبیعی است. دوستان من نرنجند. اما برخی از آن دوستان هم بفهمند. برخی قاطی کردند و برخی حرف‌ها را می‌زنند. به هر کجا می‌خواهید حمله کنید، حمله کنید. به اقتصاد، به فرهنگ و …، حمله کنید و ان‌شاءالله بتوانید درست کنید، اما پا در عرصه کرونا نگذارید. زیرا نه بلد هستید و نه این مجموعه علی رغم اینکه من معتقدم نقصان‌هایی داشتیم، اما معتقدیم با امکاناتی که داشتیم، بی نقص ترین و موفق ترین کشور دنیا در مدیریت کرونا بودیم. این را سازمان جهانی بهداشت می‌گوید. ۲۰ روز قبل گروهی به ایران آمده بودند و از این همه تدبیر در مدیریت کرونا حیرت کردند.
وی گفت: مگر به قول دوستان شما اگر تشکر نمی‌کنید، نمک به زخم این عزیزان هم نپاشید که ۱۶ ماه است که یک خواب راحت نداشتند. نشد ساعت یک نصف شب به رئیس دانشگاه زنگ بزنم و زنگ دوم جواب ندهد. این باعث رنجوری می‌شود. ضمن اینکه مملکت‌داری هم کار ساده‌ای نیست. آقایان دچار سوءتفاهم نشوند.

وزیر بهداشت گفت: مملکت‌داری کار سختی است و افراد با جنبه و فهیم نیاز دارد. افرادی که بفهمند خدمت‌گذاران خدوم آنها چه کسانی هستند.

وی افزود: در عین حال نازنینی مانند مقام معظم رهبری بارها و بارها از شما تشکر کرده و حالا هر که هر چه می‌خواهد بگوید. امیدواریم خداوند همه ما را به راه درست هدایت کند و ان‌شاءالله که برای این مملکت که حقش فراتر از خیلی چیزهاست روز و روزگار بهتری رقم زده و حاصل این انتخابات هم فهیم‌ترین و مناسب‌ترین چهره برای این مملکت خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 7 =