چاقی احتمال عود سرطان سینه را در بازماندگان افزایش می دهد

0 6

بسیاری از بازماندگان سرطان سینه پس از درمان سرطان برای جلوگیری از عود بیماری یک داروی هورمونی مصرف می کنند، اما تحقیقات نشان می دهد که این داروها ممکن است در زنان چاق کمتر موثر باشند.

عصر کاسپین/ سلول‌های سرطان سینه در سرطان‌های سینه با هورمون مثبت از طریق هورمون جنسی زنانه استروژن تغذیه می‌شوند. داروهای مهارکننده آروماتاز با متوقف کردن آنزیمی در بافت چربی به نام آروماتاز از تبدیل هورمون‌های دیگر به استروژن، سطح استروژن را کاهش می‌دهند.

محققان دریافتند در مقایسه با بازماندگان سرطان سینه با وزن طبیعی، زنانی که چاق بودند ۱۸ درصد بیشتر احتمال دارد که حتی با مصرف یک مهارکننده آروماتاز، بیماری شأن عود کند و این افزایش خطر در میان بازماندگانی که به شدت چاق بودند حتی بیشتر بود.

«سیکستن هاربرگ»، نویسنده این مطالعه از بخش اُنکولوژی بیمارستان دانشگاه آرهوس در دانمارک، گفت: «زنان یائسه مبتلا به سرطان سینه و چاقی با گیرنده هورمونی مثبت که با مهارکننده‌های آروماتاز درمان می‌شوند، در معرض افزایش خطر عود بیماری خود هستند.»

با این حال، وی افزود: «درمان با مهارکننده‌های آروماتاز همچنان گزینه درمانی برای این گروه از بیماران است و میزان عود سرطان سینه و مرگ را در این گروه بیماران کاهش می‌دهد».

اینکه چگونه چاقی خطر عود سرطان سینه را در زنانی که از مهارکننده‌های آروماتاز مصرف می‌کنند، افزایش می‌دهد، هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

هاربرگ خاطرنشان کرد: «چاقی می‌تواند بر پاسخ به درمان سرطان تأثیر بگذارد، زیرا چاقی متابولیسم و توزیع دارو را تغییر می‌دهد.»

سلول‌های چربی استروژن را ذخیره می‌کنند و زنان چاق بافت چربی بیشتری دارند، که می‌تواند توضیح دهد چرا مهارکننده‌های آروماتاز در سرکوب استروژن در این زنان مؤثر نیستند.

هاربرگ گفت: «مکانیسم های اساسی چند عاملی هستند و مطالعات بالینی بیشتری برای درک اینکه چگونه چاقی با پیشرفت سرطان سینه مرتبط است، مورد نیاز است.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × دو =