توجه به مبحث تفکیک زباله از مبدا در ۵۵ محله شهر رشت

0 134

به گزارش عصرکاسپین،در پنجمین جلسه کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت بیان شد:
توجه به تفکیک زباله در محلات رشت/ نیاز شهرداری رشت به ماشین آلات برف روب/تفکیک زباله نیازمند فرهنگ سازی است/ عدم پرداخت حق شارژ برخی از شهرداریها به کارخانه کود آلی /سراوان نیازمند منابع دولتی
در پنجمین جلسه کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت توجه به مبحث تفکیک زباله از مبدا در ۵۵ محله شهر رشت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی شورای رشت فاطمه شیرزاد در ابتدای جلسه با آرزوی سلامتی برای جلال الدین محمد شکریه عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست اظهار کرد: امیدوارم این همکار شورایی هرچه سریعتر بهبود یافته و در جلسات حضور پیدا کند.
وی با تاکید بر اقدامات عمل گرایانه در مباحث بهداشت و محیط زیست رشت بیان کرد: باید به مباحث آموزشی و فرهنگی در این خصوص توجه بیشتری صورت بگیرد و ان شاا در این مورد سازمان پسماند شهرداری رشت برنامه های منسجم تری را به کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا ارائه و به فرهنگ سازی زیست محیطی در مهدهای کودک ومدارس و… توجه بیشتری صورت بگیرد.
شیرزاد با بیان اینکه شهروندان در بخش پسماند خشک رضایت خاطر ندارند گفت: در حال حاضر یازده کانکس تفکیک زباله در سطح شهر وجود دارد که باید فعالیت خود را افزایش داده و در خصوص تفکیک زباله بسته های تشویقی به شهروندان ارائه شود و ان شاا بتوانیم شهر رشت را به الگوی پسماندی در کشور تبدیل کنیم.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت خواستار احداث کانکس تفکیک زباله در ۵۵ منطقه شهر رشت شد و گفت: احداث سایت نخاله های ساختمانی موضوعی است که باید در برنامه سازمان پسماند گنجانده شود.
شیرزاد در خصوص عدم جمع آوری پسماند شیشه تصریح کرد: برخی از شهروندان پسماند شیشه را از دیگر زباله ها جدا نمی کنند و این موضوع ممکن است برای کارگران پسماند در حین فعالیت مشکلاتی ایجاد کند.
وی با اشاره به کمبود سطل های تفکیک زباله در سطح رشت بیان کرد: در گذشته سطل های تفکیک زباله بیشتری در سطح رشت وجود داشت ولی در حال حاضر شاهد کاهش آن هستیم.
شیرزاد خواستار نصب سطل های تفکیک زباله در مدارس شد و گفت: سازمان پسماند شهرداری رشت در این خصوص جهادی عمل کند و فرهنگ سازی باید از همین مقطع آغاز شود.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت بیان کرد: بحث تفکیک زباله از مبدا در برخی از محلات کم رنگ شده و اگر به این موضوع با جدیت پرداخته شود بخش عمده ای از مشکلات پسماند رشت برطرف خواهد شد.
در ادامه این جلسه معاون خدمات شهری شهرداری رشت با تشکر از همکاری واحدهای مختلف شهرداری در خصوص بارندگیهای اخیر اظهار کرد: با برنامه ریزیهایی که انجام شد خوشبختانه مشکلی در زمان بارندگی ایجاد نشد و با لایروبی به موقع رودخانه ها و… میزان مشکلات بسیار کاهش یافته و ان شاا به زودی با لوله گذاری در مسیرهای مشخص در راستای اجرای پروژه جمع آوری روان آبهای سطحی شاهد رضایتمندی بیشتری از سوی شهروندان باشیم.
علی بهارمست با ابراز نگرانی از وضعیت ماشین آلات شهرداری رشت گفت: سازمان عمران و مناطق دستگاهها و ماشین آلاتی در اختیار دارند و ما تقاضا دارم با توجه به مشکلات مالی و… حاکم بر شهرداریها و فرا رسیدن فصل سرما و بارش احتمالی برف هر چه سریعتر نسبت به تجهیز و آماده سازی خدمات لجستکی و…تمهیدات لازم اندیشیده شود.
وی با بیان اینکه به منظور مقابله با بارش احتمالی برف و حوادث متعاقب آن نیازمند خرید تعدادی دستگاه برف روب هستیم تصریح کرد: امیدوارم با تامین این تجهیزات بتوانیم در زمستان هم با قدرت به خدمات دهی در نقاط مختلف شهر اقدام کنیم.
در ادامه رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت نیز اظهار کرد: در سالهای اخیر کوشیدیم تا در بخش جمع آوری زباله های خشک اقدامات مناسبی انجام دهیم و در برهه ای چالش جمع آوری زباله خشک وجود داشت و پیمانکار ضعیف عمل میکرد و با تغییر پیمانکار این مشکل برطرف شد.
علیرضا حاجی پور افزود: اقداماتی که در جهت دستیابی به اهدافمان انجام دادیم عبارتند از راه اندازی کانکس جمع آوری زباله خشک، آموزش تفکیک زباله در مدارس و… که در حال حاضر یازده کانکس در نقاط مختلف شهر وجود دارد و به زودی به تعداد شانزده کانکس افزایش خواهد یافت .
وی در خصوص آموزش چهره به چهره تفکیک زباله از مبدا در سطح رشت بیان کرد: تا پایان سال صد در صد محلات رشت از این طریق تحت آموزش قرار خواهند گرفت.
حاجی پور برگزاری جشنواره های مختلف از قبیل جشنواره بازی، روز زمین پاک و … را از دیگر اقدامات سازمان پسماند شهرداری رشت دانست و گفت: در قالب کارناوال شادی هر هفته یک الی دومدرسه را جهت آموزش در خصوص تفکیک زباله از مبدا تحت پوشش قرار داده ایم.
رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت با مقایسه پسماند خشک رشت در سال ۹۴ و ۹۵ افزود: آمار جمع آوری زباله در این دو سال اصلا قابل مقایسه نیستند و اقدامات بسیار خوبی طی سالهای گذشته انجام شده است.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت در ادامه این جلسه اظهار کرد: شهروندان نسبت به عدم فعالیت کانکس های جمع آوری زباله خشک معترض هستند.
فاطمه شیرزاد افزود: باید ساعات فعالیت این کانکس ها مشخص و در مکانی نصب گردد.
رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت نیز با بیان اینکه تصمیم به نصب تلویزیونهای شهری برای کانکس های جمع آوری زباله خشک را داریم گفت: قصد داریم از طریق این تلویزیونها نسبت به پخش پیام های تبلیغاتی در خصوص تفکیک زباله از مبدا و…اقدام کنیم و به بحث فرهنگ سازی از این طریق بپردازیم.
علیرضا حاجی پور در خصوص بسته های تشویقی طرح تفکیک زباله از مبدا افزود: اینکار مستلزم هزینه و نیازمند مصوبه شورا می باشد.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت در خصوص نصب تلویزیونهای شهری در اطراف کانکس های جمع آوری زباله خشک بیان کرد: پرداختن به موضوع بسته های تشویقی در تفکیک زباله از مبدا نسبت به نصب تلویزیونهای شهری از اهمیت بیشتری برخوردار است.
فاطمه شیرزاد با ابراز گلایه از انباشت زباله ها در مناطق و محلات رشت تصریح کرد: بسیاری از مخازن زباله در محلات شکسته شده و یا کثیف هستند و بوی نامطبوع آن موجب آزار و تهدید سلامت شهروندان و کارگران پسماند می باشد.
وی افزود: متاسفانه نحوه جمع آوری زباله در کوچه ها بسیار نامناسب است و شاهد دپوی زباله در کوچه های مناطق مختلف هستیم.
و بعلت شکستگی مخازن زباله کارگر دچار مشکل می شود و مدیران مناطق در این خصوص ضعیف عمل می کنند.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت با اذعان به اینکه تا کنون چندین مرحله در خصوص نظافت مخازن زباله شهر رشت تذکر داده ام تصریح کرد: تا کنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده و در گذشته که چنین اموراتی در حوزه اختیارات معاون خدمات شهری شهرداری رشت قرار داشت اقدامات به شایسته ای انجام می شد.
در ادامه جلسه علیرضا حاجی پور رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت گفت: سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت در خصوص تلویزیونهای شهری قرار داد کاری را منعقد نموده است و به زودی نصب آنها انجام خواهد شد.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت با تاکید بر لزوم پرداختن به بسته های تشویقی در طرح تفکیک زباله در محلات شهر گفت: اینکار باید انجام شود تا انگیزه همکاری در شهروندان گسترش یابد.
در ادامه علیرضا حاجی پور با بیان اینکه حدود پنجاه محله در رشت تحت پوشش جمع آوری زباله خشک قرار دارد گفت: ان شاا بعد از عقد قرار داد با پیمانکاران رفت و روب اینکار در ۵۵ محله تحت پوشش جمع آوری زباله انجام خواهد شد .
در ادامه مدیر عامل شرکت کود آلی گیلان نیز در این جلسه گفت: از سال ۹۴ عمده اقدامات بازسازی کامل فاز دوم کارخانه با هزینه ۲۲میلیون تومان انجام شده است.
آرش جهانگیری افزود: باز سازی کامل خط کود نرم، کاهش ریجکت با بکارگیری تیغه های کیسه پاره کن داخل سرند، اصلاح تصفیه خانه و راندمان کمی و کیفی و… از دیگر اقداماتی است که طی این مدت انجام شده است.
وی با اشاره به قرار داد مشاوره جهت احداث تصفیه خانه جهت دریافت هزار تن زباله در روز بیان کرد: قرار داد مشاوره با دانشگاه گیلان در این خصوص منعقد شده است .
جهانگیری افزود: در سال ۹۳ درآمد فروش کود کارخانه ۲۳ میلیون و در سال ۹۵ بالغ بر هشتاد میلیون تومان بوده است .
وی گفت: کارخانه کود آلی ۵۳ میلیارد تومان جهت خرید وسایط نقلیه و… نیاز داشت و متاسفانه در بودجه ۹۶ فقط چهار میلیارد تومان در این خصوص مصوب شده است و قرار است بخشی از این مبلغ نیز از محل اسناد خزانه اسلامی تامین وخرید دستگاهها انجام خواهد شود و با این اقدامات ظرفیت کارخانه به پانصد تن در روز افزایش خواهد یافت.
مدیر عامل شرکت کود آلی گیلان با اذعان به اینکه شارژ ماهیانه کارخانه کود آلی از خرداد ماه سال ۹۶ توسط شهرداری رشت تا کنون پرداخت نشده است بیان کرد: شهرداری رشت بابت پرداخت شارژ ماهانه به کارخانه کود آلی مبلغ پانصد و شصت میلیون تومان بدهکار است و شهرداریهای فومن، انزلی، سنگر نیز شارژ ماهانه خود را پرداخت نمی کنند.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت در ادامه با بیان اینکه رشت به عنوان مرکز استان به دفنگاه زباله تبدیل شده است گفت: متاسفانه حمایت و همراهی از کارخانه کود آلی توسط دیگر شهرداریهای استان که پسماند خود را به این کارخانه سرازیر می کنند انجام نمی شود و مطمئنا این موضوع افزایش مشکلات را بهمراه خواهد داشت.
فاطمه شیرزاد با بیان اینکه در جلسه معارفه شهردار رشت معاون عمرانی استانداری گیلان به وضعیت نابهنجار سراوان و رودخانه های رشت اشاره نمود گفت: کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت در شورای چهارم و شروع فعالیت شورای پنجم بارها به این مبحث پرداخت و جای تعجب دارد که بعد از این همه سال و سکوت بالاخره معاون عمرانی استانداری به این مبحث اشاره نمود.
در ادامه عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت نیز گفت: باید در خصوص لندفیل و کود آلی به شهروندان گزارش بدهیم و نباید بابت مباحث سخت افزاری در این خصوص مشکل داشته باشیم و جای تاسف دارد که با گذشت سالیان متمادی هنوز مشکلات و نیازهای سخت افزاری در حوزه پسماند و تفکیک زباله و…خاتمه نیافته است.
محمد حسن عاقل منش افزود: توجه به فرهنگ سازی در مدارس از جمله مباحثی است که اجرای آن جای تقدیر دارد و در شورای سوم رشت هر هفته به منظور فرهنگ سازی در خصوص تفکیک زباله در پارک شهر رشت کارناوالی تشکیل می شد که مورد استقبال شهروندان قرار می گرفت.
وی با اذعان به اینکه با یک برنامه ریزی علمی و مدون در زمینه پسماند می توانیم به نتایج خوبی برسیم تصریح کرد: یقینا با مدیریت خوب رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت و حضور مهندسین جوان و پویا شاهد اقدامات خوبی در این خصوص خواهیم بود.
عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت بیان کرد: اخیرا مباحثی در خصوص سلولهای بهداشتی مطرح شده است و از رئیس سازمان پسماند شهرداری رشت تقاضا دارم در این خصوص بررسی و به کمیسیون بهداشت توضیح بدهد.
در ادامه عضو دیگر کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت گفت: باید با بهره مندی از روشهای علمی زباله سراوان را به ثروت تبدیل کنیم.
محمد حسن علیپور افزود: بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان از زباله در زمینه تولید انرژی برق و… استفاده می کنند و رشت نیز باید در این خصوص با حدیت وارد عمل شود.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا نیز در ادامع با ابراز گلایه بابت کاهش اعتبار کارخانه کودآلی گیلان در بودجه شهرداری رشت گفت: در کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا از طرح خرید ماشین آلات و … برای کارخانه دفاع کرده بودیم و حال برایم جای سوال دارد که به چه علت مصوبه کمیسیون تغییر یافته است .
فاطمه شیرزاد در خصوص بحث رانش زباله در سراوان گفت: بارها در این خصوص اخطار داده بودیم اما با توجه به بارندگیهای اخیر حجم زباله افزایش یافته و رانش زباله در سراوان منجر شده است.
وی خواستار تشکیل شورای تامین در خصوص وضعیت سراوان شد و اظهار کرد: خوشبختانه تا کنون تلفات جانی نداشتیم و باید هر چه سریعتر برای رفع مشکل سراوان چاره ای اندیشید.
در ادامه رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت در خصوص رانش زباله در سراوان گفت: حادثه اخیر در سراوان ما را مستاصل کرد و بنده با حضور در محل حادثه از نزدیک آن را بررسی کردم.
حاجی پور افزود: طی چند روز اخیر شاهد بارش بارانهای شدید بودیم و جمع شدن آب در پشت زباله ها که کمپکت نشده بود موجب رانش زباله ها گردید.
وی با بیان اینکه تا کنون شاهد چنین وضعیتی نبودیم تصریح کرد: زباله ها به طول پانصد متر حرکت کرده و محل احداث تصفیه خانه نیز زیر آور زباله ها قرار گرفته است و در شرایط فعلی امکان ساخت تصفیه خانه وجود ندارد.
رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت با اشاره به اینکه رانش بی صدا انجام شد گفت: بخار شدید زباله موجب شد تا نگهبانی که در محل حضور داشت متوجه رانش زباله ها بشود .
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست با بیان اینکه رانش زمین بر اثر زباله ها در کشورهایی همچون سریلانکا و … نیز اتفاق افتاده است گفت: سراوان دیگر گنجایش دفن زباله را ندارد و من نمی دانم چرا بطور جدی این موضوع پیگیری نمی شود .
فاطمه شیرزاد افزود: بااجرای پروژه جمع آوری روان آبهای سطحی مشکلات آبگرفتگی برطرف شد و این در حالی است که به مبحث زباله توجه ای نمی شود.
وی شورای رشت را خانه مردم دانست و گفت: متاسفانه در خصوص زباله های سراوان با سهل انگاری مسئولین مواجه هستیم و اعضای شورا بعنوان منتخبیم مردم رشت باید پیگیر رفع این مشکل باشند.
در ادامه جلسه رئیس سازمان مدیریت پسماند شهردادی رشت در خصوص سفر به کشور چین به منظور بررسی دستگاه زباله سوز افزود: قرار داد خرید نیروگاه زباله سوز توسط دولت در سال ۹۲ منعقد گردید.
علیرضا حاجی پور بیان کرد: شرکت TTS طرف قرار داد با دولت در خصوص خرید زباله سوز می باشد و طبق قرار داد باید ۲۵ درصد مبلغ به شرکت مذکور توسط دولت پرداخت شود تا عملیات اجرایی آن آغاز گردد.
وی افزود: در قبال تاسیسات زباله سوز ۴۰ میلیون دلار و بابت ساختمان آن ۱۲ میلیون دلار باید پرداخت شود.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت گفت: سفر تیم سه نفره اعزامی به کشور چین جهت خرید نیروگاه زباله سوز برای رشت انجام شد و متاسفانه این دستگاه هنوز نتوانسته است به لحاظ فنی نظر مساعد محیط زیست استان و کشور را کسب نماید.
در ادامه جلسه عضو دیگر کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت با اشاره به اینکه در خصوص سراوان شعار زیاد شنیده ایم گفت: ساری و نوشهر بحث زباله سوزشان آغاز شده و میزان پرداخت دولت به این دو شهر بسیار مناسب است ولی رشت کمتر ده درصد از منابع دولتی دریافت نموده است.
محمد حسن عاقل منش افزود: از شهردار رشت تقاضا داریم این موضوع را در بخش سخت افزاری در این دوره به اتمام برساند و به دغدغه های فرهنگی نیز توجه شود.
وی با بیان اینکه زمین تصفیه خانه با مشکلات متعددی مواجه بود گفت: بعد از رایزنیهای متعدد بالاخره زمین مناسب برای احداث تصفیه خانه رشت مهیا شد که متاسفانه بعلت رانش زباله طی بارندگیهای اخیر زمین زیر آوار زباله قرار گرفت.
شهردار رشت نیز با حضور در جلسه کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت اظهار کرد: خوشحالم که در نخستین روز کاری به یکی ازموضوعات مهمی که جزو دغدغه های اصلی شهر می باشد می پردازیم.
مسعود نصرتی افزود: بنده معتقدم وقتی مسئولیت فنی و خرید زباله سوز تائید شده نباید دیگر وارد مباحث ریز آن شویم و اگر انرژی خود را روی این بخش بگذاریم فقط زمان را از دست داده ایم.
وی با بیان اینکه در تهران زباله سوز دویست تنی تجربه شده است تصریح کرد: شهر رشت از منابع دولتی در خصوص خرید زباله سوز تا کنون ده میلیارد و نهصد میلیون تومان وصول کرده که نسبت به شهرهایی همچون ساری و… بسیار اندک است .
نصرتی با اعلام اینکه در نشست روز پنج شنبه با مشاور عالی سازمان برنامه و بودجه کشور با اختصاص چهل میلیارد تومان بابت خرید زباله سوز توافق شد گفت: با توجه به اتفاقاتی که بر اثر رانش زباله در سراوان ایجاد شده است قصد داریم نسبت به اخذ اعتبارات مجدد در خصوص خرید دستگاه زباله سوز اقدام کنیم.
شهردار رشت افزود: با پرداخت مبلغ چهل میلیارد تومان به شرکت چینی TTS میزان پرداختی ما از میزان قرار داد اولیه بیشتر خواهد بود و باید به کار سرعت بدهند.
وی تقاضای تشکیل یک شرکت به ریاست یکی از مدیران کل استان گیلان داد و بیان کرد: که در استان قزوین چنین شرکتی تشکیل و یک درصد از سهام آن به استانداری قزوین داده شد و شهرداریهای کل قزوین بر اساس میزان زباله ای که به آن شرکت سرازیر می کردند سهام دار بودند .
وی افزود: چنانچه هر کدام از شهرداریهای عضو در خصوص حق شارژ ماهانه قصد شانه خالی کردن داشتند استانداری قزوین از ارزش افزوده اش متعلق به آن شهرداری مبلغ مذکور را برداشت میکرد.
شهردار رشت بیان کرد: باید شرکتی با این شرایط طراحی شود و اگر اینکار انجام نشود تحمیل هزینه های کارخانه کود آلی همچنان بر شهرداری رشت خواهد بود و این کار یقینا مورد پسند مردم رشت نیست.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت در ادامه این جلسه گفت: کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت همواره برلزوم استانداردهای زیست محیطی دستگاه زباله سوز تاکید دارد و متاسفانه شرکت TTS در این خصوص قبلا چندان توجهی نداشتند.
شیرزاد افزود: برای جانمایی زباله سوز در لاکان مکانی در نظر گرفته شده که هنوز مورد تائید محیط زیست نیست و باید به گونه ای عمل شود که لاکان تبدیل به سراوان دوم نشود.
شهردار رشت نیز گفت: باید در جذب منابع دولتی مورد نیاز اقدام عاجل داشته باشیم.
مسعود نصرتی افزود: ما باید فشار بیاوریم تا زودتر این منابع مالی اختصاص یابد و در روز پنجشنبه چهل میلیارد تومان بابت دستگاه زباله سوز اختصاص یافت و باید برای چهل میلیارد تومان دیگر نیز به زودی به سمت تهران اعزام شویم.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست خواستار توجه ملی به بحث زباله سوز سراوان شد وگفت: اینکار باید در اولویت باشد.
فاطمه شیرزاد با توجه به شروع فصل بارندگی در رشت گفت: در خصوص وسایل و ماشین آلات برف روب اقداماتی انجام شده است و تقاضا دارم شهردار رشت به منظور جلوگیری از بروز حوادث و… بیشتر به این موضوع بپردازد.
وی با اشاره به سطوح پر از چاله و چوله در خیابانهای رشت گفت: یکسری خدمات به مناطق داده شد که متاسفانه در این خصوص از جمله پسماند و… به خوبی عمل نکردند و عزل و نصبهایی که در حوزه خدمات شهری نواحی شهر انجام می شود بدون هماهنگی با حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری است و تقاضا دارم شهردار وقت در خصوص رفع این مشکل توجه بیشتری مبذول کند.
شیرزاد خواستار حضور میدانی شهرداران مناطق به منظور رفع مشکلات شهر شد و‌گفت: متاسفانه به علت عدم پرداخت سرانه عمرانی در بخش آسفالت با مشکلات متعددی مواجه هستیم و ان شاا خبرهای خوشی با حضور نصرتی در این خصوص بشنویم.
شهردار رشت نیز در پاسخ به شیرزاد گفت: نوارهای حفاری در اکثر خیابانهای شهر اکثرا مشکل دارد و نشست کرده است و به هر حال معضلی است که در این خصوص شهروندان شهرداری را مسئول می دانند و به تعهدات دیگر شرکتهای صاحب زیر ساخت در رشت توجه چندانی ندارند.
در ادامه جلسه معاون خدمات شهری شهرداری رشت گفت: دغدعه هایی که در زمینه ماشین آلات وجود دارد را طی جلسه ای به شهردار رشت منتقل خواهیم کرد.
علی بهارمست افزود: در حال حاضر به یکسری تجهیزات زمستانی نیاز داریم که لیست ان را اماده کرده ایم.
وی با اشاره به موضع آسفالت رشت گفت: مشکلاتی در محدوده معدن شهرداری رشت وجود دارد.
معاون خدمات شهری شهرداری رشت بیان کرد: انتطار می رود تا محدوده پنج کیلومتر معدن شهرداری در حیطه اختیارات ما باشد و به دیگر شرکتهای دیگر داده نشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.