معاون عمرانی استاندار: هیچ پسماند عفونی از بیمارستان‌های گیلان خارج نمی‌شود

0 155

عصرکاسپین ، معاون عمرانی استاندار گیلان گفت: در حال حاضر در تمام بیمارستان‌های استان اتوکلاو فعال است و هیچ پسماند عفونی از بیمارستان‌ها خارج نمی‌شود و حتی در مطب‌های خصوصی که دارای زباله عفونی هستند هم تفکیک زباله صورت می‌گیرد.

‌به گزارش ایسنا، حجت شعبانپور در سومین جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان گیلان که به ریاست دکتر سالاری استاندار گیلان و با حضور لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: گیلان دارای دو میلیون ۵۰۰ هزار نفر جمعیت و ۵۲ شهر است که به ازای هر نفر روزانه در شهر ۸۵۰ گرم و در روستا ۶۵۰ گرم زباله تولید می‌شود و روزانه شاهد تولید ۱۸۰۰ تن زباله در استان هستیم که در ایام پیک سفر این رقم به ۲ هزارو ۲۰۰ تن می‌رسد.

وی ادامه داد: زباله‌های تولیدی در استان گیلان به بدترین شیوه دفن می‌شوند که دفن زباله مشکلات فراوانی ایجاد می‌کند و علاوه بر آسیب به محیط زیست به سلامت جامعه آسیب می‌زند.

شعبانپور اضافه کرد:در حال حاضر کارگروه پسماند در مرکز استان و در شهرستان‌ها به ریاست فرمانداران فعال است و تفکیک از مبدا بعد از مدت کوتاهی که متوقف شده بود، مجدد راه‌اندازی و اکنون ۷۰ درصد تفیک زباله از مبداء ‌در استان صورت می‌گیرد.

وی در خصوص پسماند عفونی و بیمارستانی اضافه کرد: در حال حاضر در تمام بیمارستان‌های استان اتوکلاو فعال است و هیچ پسماند عفونی از بیمارستان‌ها خارج نمی‌شود و حتی در مطب‌های خصوصی که دارای زباله عفونی هستند هم تفکیک زباله صورت می‌گیرد.

معاون عمرانی استاندار تاکید کرد: ۳ ‌کارخانه کمپوست در شهرهای رشت،انزلی و رودسر فعال بوده و دو کارخانه جدید در دست اجرا است و متاسفانه این کارخانه‌ها کمتر از ظرفیت اسمی در حال فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه استان گیلان یک استان ساحلی است و با توجه به بالا بودن سطح آبهای زیر زمینی دفن زباله شیوه مناسبی محسوب نمی‌شود، گفت: همه لندفیل‌های ما مشکل ساز هستند و اما لندفیل سروان با توجه به اینکه در مرکز استان و در ورودی شهر رشت قرار دارد، با مشکلات بیشتری مواجه است.

شعبانپور ادامه داد: سراوان بالغ بر ۴۰ سال مرکز دفن زباله شهر رشت و شهرهای اطراف است و روزانه بالغ بر۶۰۰ تا ۷۰۰ تن زباله وارد این محل می‌شود.

معاون عمرانی استاندار گیلان با اشاره به رانش زمین در سراوان در محل دفن زباله اظهار کرد: ما نباید به راحتی از کنار این اتفاق بگذریم، باید مسائل و خطرات ناشی بررسی شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.