حوزه واردات دارو روزانه به ۲۰ میلیون یورو نیاز دارد/تمهیدات مجلس و وزارت بهداشت برای ممانعت از بروز بحران در بازار دارو سرویس اجتماعی

0 227

عصرکاسپین ,رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس، با یادآوری اینکه واردات دارو به روزانه ۲۰ میلیون یورو نیاز دارد از همکاری مجلس و وزارت بهداشت برای ممانعت از تاثیرپذیری بازار دارو از تحریم‌ها خبر داد.
همایون هاشمی، در واکنش به انتقاد رئیس سندیکای صنایع دارویی از دخالت وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی در تخصیص ارز به حوزه دارو گفت: متاسفانه در شرایط کنونی هم وزارت جهاد کشاورزی و هم وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر بخش‌هایی که سهمیه‌ای از ارز دولتی برای واردات کالاهای ضروری دارند، حتی بعد از تخصیص هم یک گلوگاه مجدد در تامین اعتبارات ارزی ایجاد کرده‌اند که این مسیله رانت ایجاد کرده است.

مسئولان نباید در روند تخصیص ارز به حوزه غذا و دارو گلوگاه ایجاد کنند

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: هم‌اکنون عمده واردکنندگان دارو یا مواد غذایی مورد نیاز مردم نگران صدور تاییدیه از سوی وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت یا وزارت جهاد کشاورزی هستند، از سوی دیگر این موضوع یک معطلی هم ایجاد کرده است که در دراز مدت می‌تواند تولید رانت کند که در پی آن اقدامات مسئولان مربوطه ترجیحی باشد به این صورت که به برخی از این واردکنندگان ارز دولتی داده شده و برخی نیز نتوانند از مزایای این بخش بهره‌مند شوند که این موضوع محل نگرانی است.

وی افزود: در این مورد نمونه‌هایی داشته‌ایم که برخی تولیدکنندگان صنایع غذایی حتی ارز مورد نیاز خود را تامین کرده و برای تهیه محصول مورد نظر به کشور ثالث فرستاده‌اند، اما مجدد درخواستشان به جهاد کشاورزی فرستاده شده و بخش بازرگانی هم تاییدیه صادر نکرده و این تولیدکنندگان دچار مشکل شده‌اند.

بازرگانان واقعی نباید در دریافت تاییدیه از دستگاه‌های مربوطه معطل شوند

هاشمی خاطر نشان کرد: بی‌تردید حوزه واردات باید کنترل شود، اما معنی ندارد در شرایط بحرانی کنونی برای واردکنندگان گلوگاه ایجاد شود و بعد از ثبت سفارش و پرداخت هزینه‌های کشور مقصد ارسال‌کننده کالا، تاییدیه صادر شود، بنابراین مسئولان باید نظارت بیشتری بر این بخش داشته باشند تا در پی انجام این گونه اقدامات برای بازرگانان واقعی مشکل ایجاد نشود.

وی تصریح کرد: تشخیص بازرگانان واقعی چه در حوزه صنعت، چه دارو و چه غذا کار سختی نیست، چرا که آنها دارای پیشینه و مورد تایید صنفی هستند که تحت نظر آن فعالیت می‌کنند، بنابراین نباید در روند فعالیت آنها گلوگاهی ایجاد شود که در روند واردات گره ایجاد کند.

هاشمی اظهار کرد: هم‌اکنون باید وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی برای واردات سازوکارهای دقیق و شفافی را طراحی کرده و به گونه‌ای ریل‌گذاری کنند تا در پی آن بازرگانان بتوانند به سرعت کالاهای مورد نیاز مردم را تامین کنند، ضمن اینکه اگر فردی خواست تا مفسده یا رانتی ایجاد کند که حقی ناحق شود با آن برخورد کنند، اما نباید در روند واردات گلوگاه بیشتری ایجاد کنند.

وی بیان کرد: بحران کنونی در این حوزه نشان می‌دهد که دولت در گذشته هم هیچ فرآیند درستی برای واردات کالاهای اساسی و تخصیص ارز نداشته است که باید این مورد اصلاح شود، چرا که چطور می‌شود یک بازرگان بعد از ۳۰ سال سابقه فعالیت که به تمام فرآیند واردات یک محصول اشراف کامل دارد، پشت دروازه‌های دستگاه تخصصی مربوطه گیر کند.

رفع معضلات واردات دارو در گروی تحقق وعده رئیس جمهور است

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآورشد: نگرانی کنونی در حوزه واردات این است که برخی اقلام دارویی در آینده کمیاب شوند، بنابراین کمیسیون بهداشت مجلس و وزارت بهداشت فرآیندهایی را پیش‌بینی کرده‌اند که در پی آن داروهای مورد نیاز بیماران از کشورهای ثالث به گونه‌ای تامین شود که مردم دچار مشکل نشوند، ضمن اینکه تخصیص ارز مورد نیاز این حوزه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: حوزه واردات دارو روزانه به ۲۰ میلیون یورو نیاز دارد که تا ماه گذشته ۵ میلیون یورو تامین می‌شد و به تازگی هم این رقم کاهش داشته است، اما بر اساس آنچه رئیس جمهور وعده داده امیدواریم که نیاز این بخش تامین شود تا در حوزه واردات دارو با مشکل مواجه نشویم./

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.