رسول امیدی;۱۱۵ میلیون دلار کالای غیر نفتی از گمرک آستارا صادر شد

0 227

عصرکاسپین ,رسول امیدی روز شنبه اظهار داشت : بیشتر این کالاها محصولات کشاورزی، شیمیایی، معدنی و فلزی، مواد غذایی، پلاستیکی، سیمان، گچ، شوینده، پارچه، صنایع دستی، فرش و موکت، پوشاک و کیف و کفش بوده و به جمهوری آذربایجان، گرجستان و روسیه صادر شده است.
وی افزود: صادرات کالای غیرنفتی در چهار ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، از لحاظ وزن ۱۵۴درصد و از لحاظ ارزش اقتصادی ۱۱۸ درصد افزایش یافته است.
وی میزان حمل و نقل خارجی ورودی را در مدت یاد شده، ۲۴ هزار تن کالا به ارزش ۸۰ میلیون دلار عنوان و اضافه کرد: بیشتر کالاهای وارداتی شامل لوازم چوبی، فراورده های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم شیشه و ورق آهن بوده و از کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین به ترکیه، عراق و امارت متحده عربی حمل شده است.
امیدی ادامه داد: میزان حمل و نقل خارجی خروجی در چهار ماه گذشته، ۹۳ هزار تن کالا شامل لوازم برقی، خودروی سواری، مبل، ماشین آلات، لوازم بهداشتی، مصالح ساختمانی، ظروف شیشه ای، پوشاک، مواد شیمیایی و محصولات کشاورزی به ارزش ۴۳۶ میلیون دلار بوده و از گمرک آستارا به جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین حمل شده است.
مدیرکل گمرک آستارا بیان کرد: در مدت یاد شده ۴۱ تن کالا به ارزش ۴۳ هزار دلار در قالب تجارت چمدانی از گمرک آستارا به خارج از کشور و اغلب به جمهوری آذربایجان صادر شد و بیشتر آنها مواد غذایی، پلاستیکی و محصولات کشاورزی بوده است.
امیدی شمار تردد کنندگان از مرز این شهرستان در چهار ماه نخست امسال را ۳۲۸ هزار و ۴۶۹ نفر ذکر و بیان کرد: نسبت به مدت مشابه سال قبل، تعداد ترددکنندگان خروجی ۲۹ درصد و ورودی ۳۴ درصد افزایش داشته است.
او درآمد عمومی گمرک آستارا را در چهار ماه گذشته ۲۴۰ میلیارد و ۲۳۶ میلیون ریال اعلام و بیان کرد: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۹۲ درصد افزایش داشته است.
اداره کل گمرک آستارا در امور واردات و صادرات قطعی کالا، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، حمل و نقل داخلی و خارجی، صدور موافقت نامه تجارت بین المللی و برگ خروج خودرو، امور مسافری، مرجوعی، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند.
شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد ایران است و سالانه نزدیک به ۸۰۰ هزار مسافر داخلی و خارجی از آن تردد می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + هفده =