مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان خبر داد: تعیین وضعیت تملک بیش از ۸۵ درصد زمین‌های اطراف سد

0 123

عصرکاسپین، مدیرعامل آب منطقه ای گیلان گفت، طرح سد مخزنی پل رود یکی از طرح‌های بزرگ تأمین آب استان گیلان به ارتفاع ۱۰۰ متر و حجم مخزن ۱۳۲ میلیون مترمکعب و قدرت تنظیم سالانه ۲۰۵ میلیون مترمکعب است که مطالعات شناسایی و اولیه آن از سال ۵۶ آغاز شد و مطالعات تکمیلی آن بین سال‌های ۱۳۶۲ لغایت ۱۳۸۴ خاتمه یافته و در سال ۱۳۸۶ مصوبه کمیته تخصصی وزارت نیرو توسط شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان اخذ شد.

کاظم لطفی با اشاره به چگونگی آغاز ساخت پروژه سد مخزنی پلرود اظهار کرد: قرارداد عملیات اجرایی پروژه سد مخزنی پلرود در فرآیند مناقصه عمومی در سال ۸۸ با قرارگاه خاتم‌الانبیا منعقد و رسماً از تاریخ ۱۷ فروردین ۱۳۸۹ پروژه سد با نظارت شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس آغاز شد.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان با اشاره به اینکه مبلغ قرارداد اولیه پروژه بالغ‌بر ۸۹۰ میلیارد ریال و مدت اولیه قرارداد ۶۶ ماه بود افزود: هدف از ساخت سد مخزنی پل رود، ذخیره و تنظیم آب رودخانه پل رود، دومین رودخانه بزرگ استان گیلان است.

وی با اشاره به مزیت‌های ساخت سد مخزنی پل رود بیان کرد: با ساخت این سد امکان آبیاری بالغ‌بر ۲۷ هزار هکتار از اراضی شالی‌کاری و باغات شهرستان‌های رودسر، املش و تأمین آب شرب هفت شهر بزرگ شرق گیلان رحیم‌آباد، رودسر، لنگرود، واجارگاه، کلاچای، املش و کومله به میزان ۴۰ میلیون مترمکعب در سال و نیز تأمین انرژی برق‌آبی به میزان ۷۰ گیگاوات در سال میسر می‌شود.

لطفی با اذعان به اینکه از سال ۱۳۸۹ عملیات اجرایی پروژه عظیم سد مخزنی پلرود در هفت کیلومتری شهر رحیم‌آباد شهرستان رودسر آغاز شد تصریح کرد: در این مدت دو رشته تونل انحراف آب به طول ۶۰۸ و ۶۴۰ متر به قطر پنج‌متر که علاوه بر حفاری توسط بتن مسلح پوشش شده احداث‌شده و سازه‌های ورودی تونل نیز ساخته‌شده است که این نوع تونل، در سطح کشور، منحصراً در سد پلرود اجراشده و امکان کلیه تزریقات و عملیات کنترلی سد را در دوران بهره‌برداری میسر خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان با بیان اینکه تاکنون برای پروژه مذکور ۱۷۰ میلیارد تومان هزینه شده و بیش از ۸۵ درصد زمین‌های اطراف آن تملک شده است گفت: انحراف آب در اسفندماه ۹۵ انجام شد و تاکنون بیش از دو میلیون ۲۰۰ هزار مترمکعب خاک‌ریزی بدنه سد اجراشده است.

وی با اشاره به اینکه پروژه سد مخزنی پلرود تاکنون ۶۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است افزود: با عنایت به کاهش سهم گیلان از آورد رودخانه سفیدرود که به‌واسطه احداث سدهای بالادست سد منجیل است، سد پلرود می‌تواند نیازهای آبی کامل شهرستان رودسر را تأمین کرده و کمبود آب بخش زیادی از اراضی انتهایی شبکه آبیاری سفیدرود در شهرستان لنگرود را نیز تأمین کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 5 =