زیستگاههای طبیعی گیلان در تهدید ۷۰ هزار اسلحه استان شکارچی

​عصرکاسپین،مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: بیش از ۷۰ هزار اسلحه مجاز و غیرمجاز در سطح استان وجود دارد.

قربانعلی محمدپور در بازید از تالاب امیرکلایه لاهیجان گفت: حفاظت محیط زیست گیلان با اجرای پروژه‌هایی در مناطق تالابی سعی در مدیریت و تغییر رویکرد مردم و اهالی حاشیه تالابی در نحوه استفاده از تالاب‌ها دارد.

وی افزود: بازسازی و مرمت دریچه کنترل آب تالاب بین المللی امیرکلایه باعث خواهد شد تا حدود صد و چهل سانتی متر آب تالاب بالا بیاید و بحث تصرف غیر مجاز اراصی تالابی به حداقل برسد.

محمدپور تصریح کرد: به منظور توسعه بوم گردی نیز اعتبارات خوبی تخصیص داده شده تا باعث رونق اقتصاد و افزایش کیفیت زندگی همجواران تالاب شود.

وی افزود: در بحث شکار و صید در سال جاری ۲۰ قبضه اسلحه مجاز و غیر مجاز کشف و ضبط شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان خاطرنشان کرد: بر اساس آمار سال ۹۵ که آخرین سال صدور پروانه شکار قبل از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بود، حدود ۴ هزار و ۵۰۰نفر دفترچه شکار دریافت کردند، در حالی که طبق آمار سازمانهای ذیربط بیش از ۷۰ هزار اسلحه مجاز و غیرمجاز در سطح استان وجود دارد.

وی تصریح کرد: در صورت ورود این حجم اسلحه به بحث شکار و صید، فشار بسیار زیادی به مناطق و زیستگاه های طبیعی استان وارد می‌شود.

محمدپور گفت: امسال در نظر داریم از ۱۵ آبان صدور دفترچه شکار را در دفاتر پیش خوان دولت آغاز کنیم که لازم است با تعاملات موجود بین دامپزشکی و محیط زیست بحث آنفلوانزا فوق حاد پرندگان پایش شود و تاکید می شود که این مجوز دو ماهه است و در صورت اعلام رسمی شیوع آنفلوانزا، صدور مجوز متوقف و مجوزهای صادر شده هم ملغی خواهد شد. البته چنانچه مشکلی پیش نیاید این مجوزها قابل تمدید خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 8 =