چاپخانه جاعلان مشهدی بیشتر از بانک مرکزی، چک پول چاپ می‌کرد!

عصرکاسپین

پلیس فرودگاه مشهد در عملیات گسترده اطلاعاتی و با ردزنی اعضای یک شبکه چاپ و توزیع چک های مسافرتی جعلی که با صدور دستورات ویژه قضایی همراه بود، دو مرکز چاپ میلیاردی پول های تقلبی را در حالی متلاشی کرد که بررسی ها برای شناسایی دیگر عوامل مرتبط با این شبکه همچنان ادامه دارد.
معاون دادستان مشهد روز گذشته در گفت وگویی اختصاصی به تشریح جزئیاتی از فعالیت های اعضای این شبکه مرموز پرداخت و گفت: نیروهای پلیس آگاهی فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد از مدتی قبل و با رصدهای اطلاعاتی در جریان اخباری مخفیانه قرار گرفتند که نشان می داد افرادی در زمینه چاپ و توزیع گسترده چک های مسافرتی فعالیت دارند!

پیگیری این سرنخ ها در حالی به پارکینگ فرودگاه کشید که نتیجه تحقیقات تخصصی کارآگاهان پلیس فرودگاه بیانگر آن بود که برخی از اعضای این شبکه خودروی حامل چک پول های تقلبی را به دلیل اطمینان از امنیت آن در پارکینگ فرودگاه قرار می دهند.

قاضی سیدجواد حسینی افزود: با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع و تکمیل اطلاعات پلیسی، گروه ورزیده ای از نیروهای پلیس آگاهی فرودگاه به سرپرستی سروان حسینی (رئیس پلیس آگاهی فرودگاه مشهد) و زیرنظر فرماندهی مستقیم سرهنگ رستمی (رئیس پلیس فرودگاه های استان خراسان رضوی) وارد عمل شدند و در چند شاخه اطلاعاتی- عملیاتی به تحقیق در این باره پرداختند. وی اضافه کرد: پس از چند شبانه روز فعالیت های غیرمحسوس پلیس که با راهنمایی های قضایی صورت گرفت، کارآگاهان موفق شدند پنج شنبه گذشته خودروی پژویی را شناسایی کنند که پول های تقلبی با آن حمل می شد بنابراین خودروی مذکور زیر چتر اطلاعاتی پلیس فرودگاه قرار گرفت و لحظه به لحظه ترددهای آن بررسی شد.

قاضی حسینی گفت: اگرچه پای سرقت ناموفق یک دزد نیز در این ماجرا به میان آمد که به خودروی یاد شده دستبرد زد اما کارآگاهان بلافاصله عملیات دستگیری اعضای باند را با هماهنگی قضایی در دستور کار قرار دادند و پس از ۲۴ ساعت راننده خودروی پژو را در حالی دستگیر کردند که برای بردن پول های تقلبی وارد محوطه فرودگاه شده بود. سرپرست مجتمع قضایی شهید بهشتی مشهد تصریح کرد: این متهم ۳۰ ساله که هنوز از عملیات برق آسای پلیس فرودگاه در شوک بود و تلاش می کرد حضور خود در فرودگاه را اتفاقی جلوه دهد برای انجام بازجویی به مقر انتظامی هدایت شد. در بازرسی از خودروی پژو «م-ف» که چهارم آبان به دام افتاد بیش از ۱۸ میلیارد و ۴۱۷ میلیون ریال چک پول های تقلبی کشف و ضبط شد.

قاضی سیدجواد حسینی خاطرنشان کرد: متهم جوان در حالی مدعی شد که برادرش نیز در ماجرای پول های جعلی نقش دارد اما جاعل فرد دیگری است که شاخه دیگری از کارآگاهان پس از تجزیه و تحلیل های کارشناسی با فرماندهی سرهنگ رستمی، یکی از مراکز چاپ پول های تقلبی را شناسایی کرده بودند. بنابراین گروه عملیاتی با کسب مجوزهای ورود به مخفیگاه، وارد عمل شدند و یک واحد آپارتمانی را در منطقه الهیه مورد بازرسی قرار دادند. در این منزل مسکونی مقداری مواد مخدر و مشروبات الکلی به همراه آلات و ادوات استعمال مواد مخدر کشف شد و کارآگاهان بلافاصله عازم خیابان شهید میرزایی در حاشیه صد متری فجر شدند تا مرکز چاپ پول های جعلی را مورد بازرسی قرار دهند.

در این عملیات هماهنگ، چندین دستگاه چاپ اسکناس و چک پول های تقلبی به همراه دستگاه های برش کاغذ، پرینتر رنگی، دستگاه های طلاکوب و مقادیر زیاد کاغذهای مخصوص چاپ پول و … کشف شد.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد خاطرنشان کرد: با توجه به گستردگی فعالیت های اعضای این شبکه و همچنین اهمیت موضوع از نظر ضربه های اقتصادی به کشور از طریق پول های تقلبی، این پرونده در شعبه ۴۰۹ مجتمع قضایی شهید بهشتی مشهد و توسط قاضی محمدرضا دشتبان مورد رسیدگی قرار گرفت بنابراین با صدور دستوری از سوی بازپرس با تجربه شعبه ۴۰۹ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد شاخه عملیاتی دیگری از کارآگاهان پلیس فرودگاه، همزمان و هماهنگ وارد عمل شدند تا مخفیگاه دیگر متهمان را در انتهای بولوار امام علی(ع) مورد بازرسی قرار دهند.

قاضی حسینی افزود: در این بازرسی نیز که در یک منزل ویلایی صورت گرفت مقادیری مشروبات الکلی دست ساز در شیشه های مشروب خارجی کشف شد. وی گفت: تحقیقات پلیس با کشف کلیشه های یک برند معروف مشروبات الکلی و همچنین دستگاه های چاپ مخصوص در این مخفیگاه بیانگر آن بود که متهمان این پرونده مشروبات الکلی دست ساز را نیز درون شیشه های مشروباتی می ریزند که برچسب های خارجی دارد و این برچسب ها را نیز جعل می کردند.

وی با اشاره به دستگیری چند متهم در این پرونده حساس خاطرنشان کرد: اگرچه متهمان مدعی هستند که از حدود سه ماه قبل فعالیت های مجرمانه خود را در مشهد آغاز کرده اند اما شواهد موجود حاکی از آن است که شبکه گسترده ای در این باره فعالیت دارد و پلیس با صدور دستورات ویژه ای از سوی قاضی دشتبان همچنان به تحقیقات خود برای دستگیری دیگر عوامل مرتبط با این شبکه ادامه می دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 4 =