طرح شفاف سازی ساختاری و عملکردی مدیریت شهری بررسی شد / شفافیت در عملکرد مدیریت شهری حق شهروندان است

در شصت و چهارمین جلسه شورا، طرح شفاف سازی ساختاری و عملکردی مدیریت شهری که از سوی کمیسیون عمران شورا ارجاع شده بود، اعلام وصول شد.

عصرکاسپین
رمضانپور اظهار داشت: شفافیت یکی از پایه های مدیریت است. مردم باید از تصمیم های مسئولان آگاه باشند و به اطلاعات سازمانی دسترسی داشته باشند.
وی بر شفاف سازی مشارکتی تاکید کرد و افزود: مردم به طور مستقیم و یا به کمک نمایندگان خود باید از تصمیم های مسئولان مطلع باشند. همچنین هر نهاد تصمیم گیرنده باید در عملکرد شفاف باشد و بتواند در برابر نظام قضایی و افکار عمومی پاسخگوی عملکرد خود باشد.
رمضانپور تاکید کرد: از نتایج مهم شفاف سازی ارتقای کیفی تصمیمات متاخذه باشد و می تواند اعضای حلقه تصمیم ساز را افزایش دهد.
اکنون فساد سیستماتیک رسوخ کرده و شفاف سازی می تواند این فساد را چه فردی و چه گروهی کاهش دهد. امروز شاهد رانت و فساد به ویژه در قراردادها هستیم.

عضو شورا همچنین گفت: دسترسی به اطلاعات سازمانی حق مردم است و باید تصمیم ها و عملکردهای مدیریت شهری علنی باشد و این حق شهروندی است.
ذاکری نیز پیرامون این طرح اظهار داشت: بزرگترین آسیب، عدم اعتماد مردم است که از شورا و مدیریت شهری فاصله گرفته اند و در شرایط اقتصادی فعلی گام بزرگی است و حداقل انتظار مردم است.
عضو شورا بیان نمود: عدم اطلاع مردم از قوانین مدیریت شهری موجب سودجویی و کسب درآمد برخی افراد شده است.
وی افزود: در برخی قراردادهای شهرداری شائبه وجود دارد و ای کاش این طرح زودتر به صحن شورا می آمد. به عنوان نمایندگان مردم باید کمک کنیم، این طرح هرچه سریعتر مصوب و اجرایی شود و برای اجرای شرایط سخت افزاری نیز کمک کرده تا زودتر عملیاتی شود.

عاقل منش نیز با اشاره به رانت هایی که از درون شهرداری صورت می گیرد، اظهار داشت: عدم اطلاع درست به شهرداری و یا بی اطلاعی شهروندان موجب سواستفاده هایی می شود.
عضو شورا افزود: این طرح خوبی است و امیدواریم برای پیگیری و شفاف سازی آن اقدام گردد.

فرهام زاهد با اشاره به بررسی این طرح در سال گذشته ابراز امیدواری کرد که این طرح امسال رای بیاورد.
عضو شورا تاکید کرد: بودجه ما عمومی است و وظیفه ماست تا تمام اطلاعات شهرداری و عملکردی شفاف عمل گردد و این موجب سلامت در سیستم و اعتماد شهروندان می گردد.
وی افزود: مهمتر از تصویب این طرح، پیگیری برای راه اندازی سیستم و هیاتی برای اجرایی کردن و حراست از آن است.

حجت جذب نیز اظهار داشت: پس از تصویب کلیات، می باید ساز و کار اجرایی و جزییات طرح در شورا تصویب گردد.
عضو شورا تاکید کرد: ارایه آزاد همه اطلاعات خود ممکن است، زمینه سواستفاده گردد.
کلیات این طرح مصوب شود و مقرر شد جزییات آن در کمیسیون ها بررسی گردد.
رضا رسولی نیز پیشنهاد تشکیل کارگروهی برای بررسی این طرح داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − سه =