ترامپ: چین و ژاپن خودشان از کشتی‌هایشان در تنگه هرمز محافظت کنند

0 106

ترامپ: چین و ژاپن خودشان از کشتی‌هایشان در تنگه هرمز محافظت کنند
عصرکاسپین / رئیس جمهور آمریکا در تازه ترین موضع خود درباره خلیج فارس تاکید کرد که چین و ژاپن خودشان باید از نفتکش‌های خود در تنگه هرمز محافظت کنند.

به دنبال اظهارات معاون رئیس جمهور آمریکا درباره اینکه تنها ۱۰ درصد نفت آمریکا از تنگه هرمز عبور می‌کند، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا میگوید که چین و ژاپن خودشان باید از کشتیهای خود در تنگه هرمز محافظت کنند.

ترامپ روز یک شنبه در مصاحبه با شبکه ان بی سی هم گفته بود «آمریکا نیازی به تنگه‌ها ندارد.» وی در پاسخ به این سؤال که آیا ایران به دنبال تحریک اوست، گفت: «نه، فکر نمی‌کنم اینطور باشد.»

ترامپ با بیان اینکه تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران موجب افزایش شدید تورم و وضعیت بد اقتصادی شده، در پاسخ به این سؤال که تصور می‌کند پیام اقدامات ایران چه باشد، مدعی شد: «فکر می‌کنم آن‌ها می‌خواهند مذاکره کنند. و فکر می‌کنم که می‌خواهند توافق کنند. توافق من، هسته‌ای است. ببین، آن‌ها سلاح هسته‌ای نخواهند داشت. بحث تنگه‌ها نیست. می‌دانی که چین ۹۱% از نفتش را تنگه‌ها می‌گیرد؟ ما اصلا نیازی به تنگه‌ها نداریم. چون، چون از وقتی که من آمده‌ام، ما تولیدکننده شماره یک انرژی در جهان هستیم. خوب؟ آن‌ هم با فاصله زیاد.»

ترامپ روز دوشنبه با تکرار این مواضع آمریکا د حساب توئیتری خود نوشت که کشورهای دیگر خودشان باید از کشتیرانی در خلیج(فارس) محافظت کنند.

چین و ژاپن از جمله خریداران اصلی نفت از کشورهای خلیج فارس هستند.

مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا نیز اخیرا درمصاحبه با شبکه سی ان ان درباره عبور نفت از تنگه هرمز گفته بود، «رئیس‌جمهور همواره می‌گوید که – همه باید درک کنند – بحث نفت نیست. در حمله به نفتکش‌ها در تنگه که هفته پیش اتفاق افتاد. این روزها ایالات متحده، ما، کمتر از ۱۰ درصد نفت خود را از خلیج فارس تأمین می‌کنیم، چراکه رک بگویم، ما الان یکی از صادرکنندگان پیشروی انرژی در جهان هستیم. چین، هند و دیگران هستند که به این منطقه وابسته‌اند. بحث امنیت و صحت ایالات متحده، اسرائیل و متحدان ما در سرتاسر جهان است. و به همین دلیل است که هرگز به ایران اجازه نمی‌دهیم که به سلاح هسته‌ای دست یابد.»

ترامپ در ادامه توئیت خود برای چند صدمین بار باز هم تاکید کرد که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد.

این درحالیست که مقامات ایرانی بارها تاکید کرده‌اند هیچ وقت به دنبال تسلیحات کشتار جمعی نبوده و براساس فتوای مقام معظم رهبری داشتن تسلیحات اتمی را حرام می‌دانند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.