سود سهام عدالت بقیه مشمولان به زودی واریز می‌شود

0 100

سود سهام عدالت بقیه مشمولان به زودی واریز می‌شود

عصرکاسپین / مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: سود سهام عدالت برای باقیمانده مشمولانی که تا کنون سود سال ۹۶ را دریافت نکرده‌اند، به زودی واریز می‌شود.

سیدجعفر سبحانی در مورد اینکه عده‌ای از مردم در سامانه «فارس من» با ثبت «سودهای سهام عدالتی که هرگز واریز نشد!» اعلام کرده‌اند که هنوز سود سهام عدالت خود را دریافت نکرده‌اند، گفت: بخشی از مبالغ واریزی سود از طرف شرکت‌های سرمایه‌پذیر که ۴۹ شرکت در سبد سهام عدالت قرار دارند، به سازمان خصوصی‌سازی رسیده که به حساب مشمولان واریز شده است.

به گفته وی شرکتهای سرمایه‌پذیر سهام عدالت شامل بانک‌ها، بیمه‌ها، ایران خودرو، پتروشیمی و پالایشگاهی هستند که تعدادی از آنها هنوز سود عملکردشان را به سازمان خصوصی‌سازی اعلام نکرده‌اند.

وی افزود: سال مالی شرکت‌ها وقتی تمام می‌شود، بعد از برگزاری مجمع و تصویب صورت‌های مالی در مجمع عمومی این شرکت‌ها، طبق قانون تجارت ۸ ماه فرصت دارند تا سود صاحبان سهام را ورایز کنند. سال مالی برخی شرکت‌ها منتهی به ۲۹ اسفندماه است و تعدادی از شرکت‌ها سال مالی منتهی به ۳۱ خرداد ۹۸ دارند که در مورد شرکت‌های دارای سال مالی اسفندماه، مجمع عمومی سالانه چهار ماه بعد یعنی در تیرماه ۹۸ برگزار می‌شود و تا ۳۱ تیر ۹۸ فرصت برگزاری مجمع دارند و بعد از آن نیز هشت ماه فرصت دارند تا سود صاحبان سهام از جمله دارندگان سهام عدالت را واریز کنند.

به گفته مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی، شرکتی که مجمع آن در تیرماه ۹۷ برگزار شده تا پایان اسفند ۹۷ سود آن دریافت شده و مشکلی نداریم و به حساب مشمولان سهام عدالت واریز شده است، اما یک تعداد از شرکت‌ها تا ۳۱ خردادماه ۹۷ که سال مالی آنها است، اما مجمع عمومی عادی آنها چهار ماه بعد یعنی ۳۰ مهرماه برگزار شده و طبق قانون تجارت هشت ماه بعد از برگزاری مجمع فرصت دارند که سود صاحبان سهام از جمله سود مشمولان سهام عدالت را واریز کنند.

سبحانی افزود: عمده شرکت‌های سرمایه‌پذیر سود سهام عدالت را به سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده‌اند، ما هم به مشمولان مربوطه سود آن را وریز کرده‌ایم، اما برخی از شرکت‌ها هنوز از فرجه قانونی استفاده می‌کنند، مانند شرکت هلدینگ خلیج فارس که تا ۳۱ خرداد ۹۸ فرصت داشت که سود سال مالی ۹۶ را واریز کند که ظرف ۱۰ – ۱۵روز آینده سود سهام عدالت را پرداخت خواهد کرد.

وی گفت: همچین مشمولانی که شماره شبا حساب بانکی خود را در دو بانک ملت و رفاکارگران ثبت کرده و اعلام کرده‌اند، هنوز سود سهام عدالت برای سال ۹۶ خود را دریافت نکرده‌اند.

به گفته مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی، کل مشمولان سهام عدالت که حدود ۴۹ میلیون نفر هستند، به پنج گروه عمده تقسیم می‌شوند که البته در حدود ۱۲ سال قبل که مشمولان سهام عدالت ثبت‌نام شده‌اند، در ۲۰ گروه اولیه تقسیم بندی‌شدند.

وی گفت: عمده پنج گروه مشمولان سهام عدالت سود سهام خود را دریافت کرده‌اند. این پنج گروه شامل گروه اول مددجویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی که گروه تخفیف‌دار هستند، همه اعضای این گروه سود سهام عدالت برای عملکرد سال ۹۵ و ۹۶ خود را دریافت کرده‌اند.

گروه دوم روستاییان و عشایر هستند که سود عملکرد سال ۹۵ و ۹۶ سهام عدالت خود را دریافت کرده‌اند. گروه سوم کارگران فصلی ساختمانی هستند که آنها هم سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال ۹۵ و ۹۶ را گرفته‌اند.

به گفته سبحانی، گروه چهارم گروه سایر اقشار است که گروه‌های کم جمعیت مانند خبرنگاران، زنان سرپرست خانوار، طلاب، خادمان مساجد هستند که آنها هم سود عملکرد سال ۹۵ و ۹۶ را به طور کامل دریافت کرده‌اند. گروه پنجم گروه کارمندان و بازنشستگان دولتی، دستگاه‌های عمومی و بازنشستگان کشوری و لشکری هستند.

به گفته وی، مشمولان سهام عدالت که در ۳۵ بانک و مؤسسه مالی اعتباری مجاز حساب داشته و شماره شبای خود را از طریق سامانه سهام عدالت به سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده‌اند، فقط مشمولان دو بانک ملت و رفاه کارگران هنوز سود سهام عدالت نگرفته‌اند و بقیه افراد در ۳۳ بانک یا مؤسسه مالی سود دریافت کرده‌اند.

* ۹۵ درصد مشمولان سود سهام عدالت گرفته‌اند

وی گفت: بیش از ۹۵ درصد مشمولان سهام عدالت تا کنون سود خود را دریافت کرده‌اند و فقط آنهایی که هنوز شماره شبا اعلام نکرده و یا شبای حساب آنها در دو بانک ملت و رفاه است، هنوز سود سهام عدالت نگرفته‌اند که آن هم به زودی با رایزنی با شرکت‌های سرمایه‌پذیر و این دو بانک واریز می‌شود.

مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی افزود: با توجه به فرصتی که از نظر قانون تجارت برای شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت وجود دارد و فشاری که سازمان خصوصی‌سازی به این شرکت‌ها وارد می‌کند، مشمولان سهام عدالت در دو بانک مذکور نیز به زودی سود سهام خود را دریافت خواهند کرد.

* سامانه سهام عدالت باز است

سبحانی در مورد اینکه آیا سامانه سهام عدالت برای اعلام شماره شبا هنوز باز است، گفت: این سامانه به نشانی www.samanese.ir مراجعه کرده و شماره شبای هر فرد دارنده سهام عدالت باید به صورت مستقل اعلام شود، حتی اگر مشمول سهام عدالت هنوز کودک زیر سن قانونی باشد.

* ۵.۵ میلیون مشمول سهام عدالت هنوز شماره شبا اعلام نکرده‌اند

وی گفت: تاکنون ۵.۵ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت هنوز شماره شبا اعلام نکرده‌اند که امیدواریم به زودی اعلام کنند، اما در عوض ۴۱.۵ میلیون نفر شماره شبای خود را به سامانه سهام عدالت اعلام کرده که بیش از ۹۵ درصد مشمولان سود سهام عدالت دریافت کرده‌اند.

مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد فوت شدگان سهام عدالت نیز گفت: حدود ۲.۴ میلیون نفر مشمول فوت شده سهام عدالت هستند که تاکنون ورثه ۴درصد از این افراد برای دریافت سود سهام عدالت اقدام کرده‌اند و بقیه نیز با داشتن برگه انحصار وراثت و مدارک احراز هویت باید به دفاتر پیشخوان الکترونیک طرف قرارداد با سازمان خصوصی‌سازی که هزار دفتر در کشور هستند، مراجعه کرده و سود سهام متوفیان را دریافت کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.