کلاهبرداری با ترفند ” پرداخت مبلغ ناچیز هزینه درج آگهی”

0 109

کلاهبرداری با ترفند ” پرداخت مبلغ ناچیز هزینه درج آگهی”
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا به شهروندان هشدار داد: مراقب ارسال پیامک سودجویان اینترنتی مبنی بر ” پرداخت مبلغ ناچیزجهت درج هزینه آگهی” باشید.
سرهنگ رامین پاشایی در تشریح این خبر اظهار داشت: در سایت فروشگاهی دیوار، فردی که کالایی برای فروش دارد، اقدام به ثبت آگهی می کند و از طرفی دیگر خریدار با مراجعه به سایت و جستجوی کالای مورد نیاز خود، با آگهی دهنده تماس گرفته و به صورت مستقیم و بدون دخالت شخص ثالث باهم معامله می‌کنند.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه دست کلاهبرداران و سودجویان فضای سایبری، از این امکان نیز دور نمانده و این مجرمان سعی دارند تا با روش‌ها و شگردهای گوناگون اهداف شوم خود را عملی سازند، افزود: در این خصوص مجرمان با ارسال پیامک برای کاربرانی که آگهی تبلیغاتی در این سایت درج کرده اند، مبنی بر ” پرداخت مبلغ ناچیز جهت درج هزینه آگهی “، ضمن هدایت طعمه های خود به لینک های جعلی پرداخت بانک، به محض وارد شدن قربانیان به درگاه جعلی مذکور اطلاعات کارت بانکی متقاضیان را به سرقت برده و نسبت به برداشت غیر مجاز از حساب بانکی آنان اقدام می کنند.
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا ادامه داد: بنابر گفته مدیران سایت دیوار، شهروندان باید بدانند که تمامی مراحل ثبت آنی و پرداخت های مربوطه فقط از طریق پنل های موجود در داخل اپلیکیشن و سایت صورت می گیرد و درگاه بانکی ؛ خارج از سایت قرار ندارد و از طریق پیامک و سایر شبکه های اجتماعی برای متقاضیان ارسال نمی شود.
وی تصریح کرد: برای مقابله با گردانندگان سایت های جعلی مذکور که با ترفند ارسال پیامک به هموطنان با موضوعات مختلف اقدام به فیشینگ می کنند، اقدامات قضائی و قانونی انجام شده است.
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا به منظور پیشگیری از وقوع جرایم سایبری و برداشت غیر مجاز از حساب بانکی به هموطنان توصیه کرد: به هیچ عنوان فریب پیامک های دریافتی را نخورند و تمامی مراحل درج آگهی و پرداخت های تعیین شده را صرفا از طریق درگاه های بانکی معین داخل اپلیکیشن های سایت های فروشگاه های واسط نظیر دیوار، شیپور و غیره انجام دهند.
وی از شهروندان خواست تا در صورت مشاهده موارد مشکوک، موضوع را از طریق سایت پلیس فتا به نشانی
www.cyberpolice.ir بخش گزارشات مردمی جهت پیگیری قانونی منعکس کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.