ژاپن از تنش‌های غرب آسیا ابراز نگرانی کرد

ژاپن از تنش‌های غرب آسیا ابراز نگرانی کرد

عصرکاسپین / به دنبال تلاش‌های واشنگتن و همپیمانانش برای مداخله در غرب آسیا، نخست‌وزیر ژاپن ضمن ابراز نگرانی از تنش‌های منطقه از ایران خواست تا اقداماتی را مبتنی بر خرد ناشی از تاریخ غنی خود به کار گیرد.

«آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن روز گذشته (سه‌شنبه) طی سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی از تنش‌ها در منطقه غرب آسیا، از ایران خواست که «مبتنی بر خرد ناشی از تاریخ غنی این کشور (ایران)» اقداماتی را انجام دهد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ وی عملیات حملات تلافی‌جویانه روز ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور ماه) ارتش یمن به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی را «جنایت بسیار تحقیرآمیز» خواند که «نظم اقتصاد بین‌الملل را به گروگان گرفته است».

علی‌رغم آنکه واشنگتن، ریاض و تروئیکای اروپا بدون هرگونه سند و مدرکی، ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کرده بودند، نخست‌وزیر ژاپن هیچ‌گونه اظهارنظری درباره مقصر این حمله مطرح نکرد.

وی ادامه داد: «وظیفه ثابت من این است که از ایران به عنوان یک قدرت بزرگ درخواست کنم تا اقداماتی را مبتنی بر خرد ناشی از تاریخچه غنی خود در پیش بگیرد».

طبق این گزارش، آبه اوایل روز گذشته با «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

واشنگتن سال گذشته میلادی، علی‌رغم پایبندی کامل ایران به برجام از این توافق خارج شد و از آن زمان فشارها به ایران را به امید وادار کردن این کشور به موافقت با توافق مورد قبول واشنگتن افزایش داده است اما ایران تأکید کرده است که با وجود فشارها و تهدید و تحریم، به هیچ عنوان وارد مذاکره نمی‌شود.

اخیراً نیز بعد از عملیات حملات پهپادی به دو تأسیسات نفتی عربستان سعودی، واشنگتن تمامی تلاش خود را به کار گرفته است تا ایران را مقصر این حملات جلوه دهد و در همین راستا ائتلافی را علیه ایران تشکیل دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =