چه کسی البغدادی را لو داد؟!

چه کسی البغدادی را لو داد؟!

عصرکاسپین / دو منبع امنیتی عراق اعلام کردند، تیم‌های اطلاعاتی این کشور طی تعقیب طولانی مدت سرکرده داعش در فوریه ۲۰۱۸ بعد از اینکه یکی از معاونان ارشد ابوبکر البغدادی اطلاعاتی را از نحوه فرار او طی سال‌های گذشته در اختیار آنها گذاشت،‌ به گشایشی در این امر دست یافتند.

اسماعیل العیثاوی دارای دکترای علوم اسلامی و یکی از پنج دستیار اصلی بغدادی بود که بعد از بازداشتش توسط مقامات ترکیه و تحویل او به عراقی‌ها به مقامات امنیتی این کشور گفته بود، بغدادی بعضا گفت‌وگوهای استراتژیکی را با رهبران داعش در داخل ون‌های پر از بار سبزی برگزار می‌کند تا شناسایی نشود. یکی از مسؤولان امنیتی عراق در این باره گفت: العیثاوی اطلاعات ارزشمندی را به تیم آژانس‌های اطلاعاتی و امنیتی متعدد عراق جهت کمک به تکمیل پازل‌های گم شده رفت‌وآمدها و تحرکات ابوبکر بغدادی و محل‌های اختفای او ارائه کرد.

العیثاوی در سال ۲۰۰۶ به القاعده پیوست و نیروهای آمریکایی او در سال ۲۰۰۸ بازداشت کردند و او به مدت چهار سال در زندان بود. بغدادی، العیثاوی را پس از آزادی در نقش‌های اصلی نظیر ارائه دستورات دینی و انتخاب رهبران داعش مکلف کرد، این بعد از فروپاشی گسترده داعش در سال ۲۰۱۷ بود که العیثاوی به همراه همسر سوری‌اش به سوریه گریخت.

مسؤولان امنیتی عراق می‌گویند، نقطه عطف دیگری که طی سال جاری میلادی روی داد عملیات مشترکی بود که طی آن سازمان اطلاعات آمریکا، ترکیه و عراق توانستند رهبران داعش از جمله چهار سوری و عراقی را بازداشت کنند.

یکی از مقامات مسؤول عراقی که ارتباط مستحکمی با سازمان‌های اطلاعاتی مختلف دارد، گفت: آنها به ما اطلاعات درباره تمام مناطقی که بغدادی در داخل سوریه با رهبران داعش در آنها جمع می‌شد، ارائه کردند، ما تصمیم گرفتیم با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا برای گسترش بیشتر منابع در داخل این مناطق هماهنگ شویم. در اواسط ۲۰۱۹ توانستیم ادلب را به عنوان محل اختفای بغدادی رصد کنیم که در آنجا از روستایی به روستای دیگر به همراه خانواده و سه تن از نزدیکانش رفت‌وآمد داشت.

این مقام خاطرنشان کرد، در پی آن مخبرها در سوریه مردی عراقی که سرش را پوشانده بود در یکی از بازارهای ادلب شناسایی کرده و توانستند از صورتش او را بشناسند. او العیثاوی بود و مخبرها به دنبال او به منزلی که بغدادی در آن بود، رسیدند. جزئیات را به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا دادیم که از تصاویر ماهواره‌ای و پهپادها برای تحت کنترل گرفتن موقعیت طی پنج ماه گذشته استفاده کرد.

بغدادی دو روز پیش به همراه خانواده‌اش برای اولین بار این موقعیت را ترک کرد و با یک ون به روستایی در همان حوالی رفت. این آخرین لحظه زندگی او بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 3 =