پیشگیری از سرطان کبد با یک راهکار ساده!

با توجه به اینکه روش‌‌های درمانی در سرطان کبد هنوز اثربخشی لازم را ندارند، پیشگیری از این سرطان، دارای اهمیت ویژه‌‌ای است؛ محققان از طریق انجام یک آزمایشی جالب، به یک راهکار ساده برای پیشگیری از سرطان کبد دست یافته اند!
سرطان کبد، چهارمین علت شایع مرگ بر اثر سرطان در جهان است.

عصرکاسپین/سالانه حدود ۸۰۰ هزار نفر به این سرطان مبتلا می‌‌شوند و متأسفانه تعداد بسیاری از مبتلایان جان خود را از دست می‌‌دهند. با توجه به اینکه روش‌‌های درمانی سرطان کبد هنوز اثربخشی کافی و لازم را برای درمان تمام بیماران ندارند، پیشگیری از ابتلا به این نوع سرطان، اهمیت ویژه‌‌ای دارد.

محققان بر روی موش‌‌ها آزمایشی انجام داده‌‌اند تا به اثرات ورزش کردن بر پیشرفت سرطان کبد در موش‌‌های چاق و دیابتی، پی ببرند.

در این آزمایش، در محفظه نگهداری نیمی از موش‌‌های چاق و دیابتی که به آنها عوامل ایجادکننده سرطان تزریق شده بود، یک چرخ برای فعالیت موش‌‌ها قرار داده شد و میزان فعالیت آنها سنجیده شد.

در واقع نیمی از موش‌ها به چرخ گردان دسترسی داشتند و مدام روی آن می دویدند و نیمی دیگر کاملا بی‌حرکت بودند!

موش‌‌هایی که به چرخ گردان دسترسی داشتند، حدود ۴۰ کیلومتر حرکت داشتند. پس از ۶ ماه، نتایج مطالعه نشان داد که بیشتر موش‌‌های بی‌‌تحرک به سرطان کبد مبتلا شده بودند در حالی که هیچ‌‌یک از موش‌‌های دارای فعالیت بدنی، دچار سرطان کبد نشده بودند!

بر اساس نتایج منتشر شده در مجله Hepatology، محققان متوجه شدند که ورزش کردن باعث فعال شدن مسیرهای سیگنالینگ مولکولی خاصی می‌‌شود که از این طریق ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می‌‌دهد.

مطالعات همچنین نشان داده است که ورزش کردن می‌‌تواند بر سیروز کبدی نیز مؤثر باشد و شروع سرطان کبد را به تأخیر بیندازد.

گفتنی است کبد چرب یکی از عواملی است که نقش مهمی در بروز سرطان‌‌های کبدی دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − چهار =