معاون وزیر بهداشت: مطلوب‌ترین ‌مدیریت را برای کنترل کرونا داشته‌ایم/ ‌هدف‌ اصلی وزارت بهداشت ‌کاهش مرگ‌ومیر است

معاون وزیر بهداشت گفت: ایران مطلوب‌ترین و مناسب‌ترین مدیریت و کنترل بیماری کرونا را داشته است.

عصر کاسپین/ قاسم جان‌بابایی ظهر امروز در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان مرکزی با اشاره به اقدامات مناسب استان مرکزی در مدیریت بیماری کرونا اظهار داشت: استان مرکزی علی‌رغم اینکه جزء آلوده‌ترین استان‌های کشور قرار داشت اما امروز در راستای مدیریت ویروس کرونا جزء بهترین استان‌های کشور است و این امر نشان‌دهنده همکاری و مساعدت مناسب تمام ارکان استان مرکزی است.

وی افزود: ویروس کرونا جزء مخرب‌ترین ویروس‌های شناخته‌شده جهان است که باعث از بین رفتن بافت‌های بدن می‌شود و متأسفانه تا به امروز درمان قطعی برای این بیماری شناخته نشده ‌و بهترین شیوه جلوگیری از ویروس کرونا مراقبت مناسب از بیمار توسط نیروی انسانی است.

معاون درمان وزیر بهداشت بیان کرد: ‌ایران تا به امروز مطلوب‌ترین و مناسب‌ترین مدیریت و کنترل بیماری نسبت به کشورهای دیگر داشته و نشان‌دهنده همکاری تمام ارکان نظام است.

جان‌بابایی تصریح کرد: موفقیت‌های حاصله در بیماری کرونا ناشی از کمک و همراهی تمام مردم است و متأسفانه در شرایط عادی قرار نگرفته‌ایم و با آغاز شیوع ویروس کرونا کشورهای دیگر ارتباطات با ایران را محدود کردند و با وجود این، تمام دنیا به این ویروس مخرب مبتلا شدند.

وی ادامه داد: شرایط موجود در کشور نامعلوم است و باید منتظر هرگونه اتفاق ناگوار بود و در کشور ایران به‌ازای یک‌هزار نفر ایرانی ۱/۷ تخت وجود دارد اما در کشورهای اروپایی به‌ازای یک‌هزار نفر ۶ تخت وجود دارد.

معاون درمان وزیر بهداشت عنوان کرد: با وجود شرایط مطلوب در استان مرکزی هنوز خطر افزایش ابتلا در استان مرکزی وجود دارد و باید بررسی‌های لازم در راستای نقاط ضعف و قوت عملکرد استان مرکزی انجام گردد و نقاط قوت افزایش و نقاط ضعف را کاهش بدهیم.

جان‌بابایی اضافه کرد: مهم‌ترین مسئله در پیشگیری از ویروس کرونا نیروی انسانی است و امکانات و تجهیزات باعث جلوگیری از شیوع ویروس کرونا نمی‌شود بلکه نیروی انسانی نقشی مؤثر در کنترل ویروس کرونا دارد و باید توجهی ویژه به کادر درمان و نیروی انسانی داشته باشیم تا در این مسیر پیروز گردیم.
وی خاطرنشان کرد: در استان مرکزی باید تعداد دانشگاه‌های علوم پزشکی، رشته‌های مربوطه و فارغ التحصیلان نیز افزایش پیدا کنند تا در استان از این ظرفیت‌ها بهره‌برداری گردد.

معاون درمان وزیر بهداشت بیان کرد: هدف اصلی در مدیریت ویروس کرونا کاهش مرگ‌ومیر است و افزایش مرگ‌ومیر امری غیرقابل جبران است و باید تیم‌های مختلف را تقویت کنیم تا در این راستا مساعدت و همکاری کافی را داشته باشند و همچنین باید سالمندان را با استفاده از گروه‌های مختلف در خانه نگه‌داریم تا از بیماری در امان بمانند.

جان‌بابایی ادامه داد: از تولید بیمار باید جلوگیری گردد و تمام تلاش خود را در کاهش تولید بیمار به‌کار بگیریم و آموزش‌های لازم و فرهنگ‌سازی میان مردم انجام گردد، باید به زندان‌ها، واحدهای صنعتی و تولیدی توجهی ویژه گردد تا از تولید بیمار جلوگیری شود و نیز باید امکانات را افزایش بدهیم تا بیماران بیشتری تولید نشوند.

وی تصریح کرد: از ابتدای انقلاب اسلامی تا به امروز تعداد شبکه‌های بهداشت و درمان و دانشگاه‌های علوم پزشکی افزایش پیدا کرده است و این سازمان‌ها وظیفه تشخیص زودرس ویروس کرونا و مراقبت از بیماران را به‌عهده دارند و باید وظایف خود را به‌خوبی انجام بدهند.

معاون درمان وزیر بهداشت اضافه کرد: درمان بیماران کرونایی باید در بیمارستان‌های بزرگ، مجهز و دارای امکانات صورت بپذیرد تا تحت درمان مطلوب‌تر قرار بگیرند و ظرفیت مرکز استان‌ها باید افزایش پیدا کند و نیز زیرساخت‌ها تقویت گردند.

جان‌بابایی با تأکید به اینکه باید از ظرفیت خدمات الکترونیک بهره کافی برد گفت: باید بعضی از الگوهای رفتاری را تغییر بدهیم تا ویروس کرونا کنترل شود و در ابتدای شیوع ویروس کرونا ماسک‌های خریداری‌شده تحویل ایران داده نشد و با همت و تلاش تمام مردم ماسک، الکل و مواد ضدعفونی‌کننده تولید گردید و خوشبختانه امروز مراکز درمانی با کمبود ماسک مواجه نیستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + هشت =