برخورد با عرضه‌کنندگان حیات‌وحش در بازارهای محلی گیلان؛ شکار پرندگان مهاجر ممنوع است

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست گیلان با اشاره به ممنوعیت خرید و فروش حیات‌وحش زنده در بازارهای محلی استان گفت: شکار پرندگان مهاجر ممنوع است.

عصر کاسپین/ ساسان اکبری‌پور با بیان اینکه تاکنون هیچ‌گونه مجوز شکاری صادر نشده است و هرگونه عرضه، خرید و فروش حیات‌وحش به صورت زنده در بازارهای محلی گیلان ممنوع است اظهار داشت: با عرضه‌کنندگان حیات‌وحش برخورد می‌شود و افراد خاطی با تشکیل پرونده به مقام قضایی معرفی خواهند شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست گیلان با تأکید بر اینکه نیروهای این یگان به دقت مناطق تحت مدیریت استان را پایش می‌کنند عنوان کرد: با توجه به عدم صدور پروانه شکار تمامی بازارهای محلی و مراکز عرضه و فروش احشام به صورت نامحسوس مورد پایش پرسنل یگان حفاظت محیط‌زیست گیلان با همکاری نیروی انتظامی قرار می‌گیرد.

اکبری‌پور از ضبط سلاح‌های شکاری شکارچیان غیرمجاز سخن گفت و با بیان اینکه افرادی که از قانون تبعیت نکنند به غیر از برخورد قانونی از دریافت پروانه مجاز شکار نیز محروم می‌شوند افزود: در مورد صدور پروانه شکار با توجه به وضعیت شیوع ویروس کرونا این موضوع به صورت ویژه در سازمان حفاظت محیط زیست کشور در حال بررسی است.
وی با ذکر این نکته که تا زمان اعلام رسمی از سوی یگان حفاظت محیط‌زیست هرگونه اقدام به شکار پرندگان مهاجر ممنوع است ابراز داشت: همزمان با ورود پرندگان مهاجر به سمت تالاب‌ها و مناطق تحت مدیریت محیط زیست گیلان عملیات کنترل و پایش دقیق مناطق توسط یگان حفاظت محیط‌زیست استان با جدیت خاصی پیگیری شده است.

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست گیلان تالاب استیل، پناهگاه حیات‌وحش امیرکلایه، تالاب بین‌المللی انزلی و پارک ملی بوجاق کیاشهر را از جمله مناطقی که در گیلان میزبان پرندگان مهاجر هستند اعلام کرد و اظهار داشت: افزایش کنترل و پایش مناطق مذکور توسط پرسنل یگان حفاظت محیط زیست گیلان از ابتدای امسال تاکنون در دستور کار قرار گرفت.

اکبری‌پور از کشف و ضبط ۸۵ قبضه سلاح شکاری و ۳۸ قبضه سلاح قاچاق از ابتدای امسال تاکنون توسط عوامل یگان حفاظت محیط‌زیست گیلان خبر داد و بیان داشت: لازم به ذکر است که با گسترش عملیات پایش و رصد در همین ایام بیش از ۵ هزار مورد ادوات متخلفان محیطی‌زیستی در استان کشف و ضبط شده است.

وی حضور پیشگیرانه عوامل یگان حفاظت محیط زیست گیلان در عرصه‌های تالابی و اراضی تحت مدیریت را مورد اشاره قرار داد و با تأکید بر اینکه در بخش برخورد با متصرفان اراضی هم اقدامات اساسی انجام شده است عنوان کرد: از ابتدای امسال عوامل یگان حفاظت محیط‌زیست با ۲۲۲ مورد اقدام به تصرف اراضی ملی برخورد کردند.

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست گیلان با بیان اینکه به علت هوشیاری نیروهای یگان از هر‌گونه اقدام به تصرف و تبدیل کاربری اراضی توسط این افراد جلوگیری به عمل آمد خاطرنشان کرد: در همین راستا قابل ذکر است که تاکنون بیش از ۲۱ هکتار از اراضی ملی استان گیلان از چنگ متخلفان و متجاوزان به عرصه‌ها آزاد و رفع تصرف شده است.

اکبری‌پور با بیان اینکه محیط‌بانان گیلانی و نیروهای یگان حفاظت محیط‌زیست گیلان عزم، تعهد و اراده بسیار بالایی در انجام وظایف خود دارند اظهار داشت: وجود مواهبی مانند کوهستان، تالاب، دریا، سواحل و پارک ملی در استان گیلان موجب شده امر پایش و کنترل مناطق تحت مدیریت محیط‌زیست گیلان از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

وی کسب موفقیت‌های جدید توسط عوامل و نیروهای یگان حفاظت محیط‌زیست گیلان در سطح کشور را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: در راستای صیانت از محیط‌زیست رسالتی بسیار خطیر بر دوش یگان حفاظت قرار دارد از طرفی مشارکت تمام گیلانیان طبیعت‌دوست و مسافران و گردشگران جهت همکاری با محیطبانان امری ضروری است.

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست گیلان تلاش شبانه‌روزی عوامل و محیطبانان یگان حفاظت محیطزیست گیلان در امر پایش، حفظ و حراست از انفال الهی را متذکر شد و افزود: با توجه به شرایط خاص جغرافیایی استان گیلان و گستردگی مناطق تحت حفاظت آن امر صیانت و حفظ محیط‌زیست رسالتی بسیار پراهمیت به شمار می‌رود.

اکبری‌پور با بیان اینکه رصد فضای مجازی با همکاری مشترک فرماندهی پلیس فتا و یگان حفاظت محیط‌زیست استان گیلان انجام می‌شود خاطرنشان کرد: هرگونه خرید و فروش سلاح شکاری و گونه‌های حیات‌وحش بدون اخذ مجوزهای قانونی ممنوع است و با متخلفان به شکل قانونی برخورد می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + هجده =