یک متخصص عفونی عنوان کرد؛ باورهای غلط در قرنطینه خانگی/افزایش مبتلایان خانوادگی

یک متخصص عفونی، با ابراز نگرانی نسبت به گردش همزمان آنفلوانزا و کرونا، خواستار رعایت هرچه بیشتر پروتکل های بهداشتی شد.

عصر کاسپین/ شروین شکوهی، درباره وضعیت فعلی ابتلاء به کرونا، گفت: با تغییراتی که در ویروس رخ داده، تعداد ویروس‌هایی که در سیستم تنفسی بدن فرد بیمار وجود دارد افزایش یافته و این مسئله احتمال انتقال ویروس را بسیار بیشتر می‌کند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم، علت این موضوع را بروز تغییر در ویروس عنوان کرد و افزود: متأسفانه تعداد ویروس‌هایی که از یک فرد بیمار پخش می‌شود نسبت به گذشته افزایش یافته و این مسئله منجر به آن شده است که تعداد افراد بیشتری به بیماری مبتلا شوند.

این متخصص علاوه بر تغییرات ویروس، بی توجهی و خستگی مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین عدم اعمال برخی از محدودیت‌های لازم همچون تعطیلی سازمان‌ها و نهادها را از دیگر عوامل افزایش شیوع این بیماری عنوان کرد و خواستار رعایت هرچه بیشتر پروتکل‌ها از سوی مردم و همچنین مداخلات جدی تر از مسئولان شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هشدار نسبت به شیوع چشمگیر و وضعیت بحرانی ویروس کرونا، بر ضرورت پرهیز از سفر، برگزاری مهمانی، رفتن به اماکن شلوغ و سایر رفتارهای پرخطر تاکید کرد.

شکوهی با اشاره به اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، حفظ فاصله و شستن دست‌ها علاوه بر جلوگیری از شیوع کرونا می‌تواند در کاهش شیوع آنفلوانزا نیز نقش مؤثری داشته باشد، گفت: همچنین اگر طبق قولی که دولت داده است امسال تعداد افراد واکسینه شده با افزایش میزان واردات واکسن آنفلوانزا بیشتر از سال‌های گذشته باشد، احتمالاً این مسئله نیز کمک می‌کند که تعداد مبتلایان به آنفلوانزا نسبت به سال‌های قبل کمتر باشد، اما در هر صورت گردش آنفلوانزا و کووید ۱۹ همزمان با یکدیگر واقعاً مشکل بسیار بزرگی است.

وی با بیان اینکه راه‌های انتقال ویروس آنفلوانزا و کووید ۱۹ مشابه است، یادآور شد: اما یکی از تفاوت‌های مهم بین این دو بیماری این است که احتمال انتقال آنفلوانزا از افراد بدون علامت بسیار کم است، در حالی که یکی از مشکلات بیماری کووید ۱۹، انتقال ویروس از طریق افراد بی علامت است.

این متخصص عفونی تاکید کرد: بنا بر این، با توجه به احتمال کم انتقال از طریق افراد بی علامت وضعیت پیشگیری از آنفلوانزا نسبت به کووید ۱۹ بهتر است و احتمالاً امسال تعداد بیماران مبتلا به آنفلوانزا نسبت به سال‌های قبل کمتر خواهد بود.

شکوهی با بیان اینکه در حال حاضر انتقال بیماری کرونا درون خانواده‌ها نسبت به گذشته افزایش یافته است، توضیح داد: بسیاری از افراد ۵ یا ۶ روز بعد از بروز علائم به پزشک مراجعه کرده و در روزهای ابتدایی تصور می‌کنند دچار حساسیت و یا سرماخوردگی شده‌اند، اما زمانی که ابتلای آنها به بیماری کووید ۱۹ مشخص شده و به آنها گفته می‌شود که باید برای جلوگیری از انتقال بیماری به سایر اعضای خانواده در اتاقی مجزا خود را قرنطینه کرده و از سرویس بهداشتی مجزا استفاده کرده و در زمان ورود سایر افراد به اتاق ماسک بر صورت داشته باشند، تصور می‌کنند چون چندین روز بدون رعایت این پروتکل‌ها در کنار سایر اعضای خانواده زندگی کرده‌اند دیگر رعایت این موارد ضرورتی ندارد.

وی ادامه داد: این در حالی است که چنین تصوری بسیار اشتباه است و این احتمال وجود دارد که هنوز سایر اعضای خانواده به بیماری مبتلا نشده باشند، به همین خاطر فرد باید اصول قرنطینه را رعایت کند.

این متخصص عفونی یادآور شد: بسیاری از افراد مبتلا فکر می‌کنند همین که خود را داخل منزل قرنطینه کنند کفایت می‌کند در حالی که منظور از قرنطینه، قرنطینه کردن داخل اتاق مجزاست و فرد مبتلا تا جای امکان نباید از اتاق خارج شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۳۰ یا ۴۰ درصد از افراد مبتلا فاقد علامت هستند، گفت: بنا بر این افرادی که احتمال ابتلای آنان به کووید ۱۹ وجود دارد، از جمله کسانی که در مکان‌های شلوغ رفت و آمد دارند و با افراد مختلفی در ارتباط اند خطرناک تلقی می‌شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: برای مثال اگر پدر یک خانواده در محیطی همچون بانک اشتغال دارد، نباید فکر کند چون علامتی ندارد احتمال ابتلایش به کووید ۱۹ صفر است، بنا بر این افرادی که به دلایل مختلف شانس ابتلایشان بالاست باید خود را آلوده فرض کنند و در حد امکان از ارتباط نزدیک با همسایگان، دوستان و اعضای خانواده پرهیز کنند.

شکوهی افزود: زیرا احتمال زیادی دارد که این افراد ناقل‌های بی علامت باشند و ویروس را از طریق ترشحات دهان و همچنین تنفسشان به دیگران انتقال دهند.

این متخصص عفونی در ادامه خاطر نشان کرد: در حال حاضر بسیاری از ابتلاها از طریق افراد بی علامت رخ می‌دهد، بسیاری از بیماران به ویژه افراد مسن در حالی به کرونا مبتلا می‌شوند که ماه‌ها است از خانه خارج نشده‌اند و از طریق فرزندانشان که بیرون از خانه رفت و آمد دارند اما فاقد علائم بیماری هستند، به کووید ۱۹ دچار می‌شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: افرادی که به هر دلیلی از خانه خارج می‌شوند و با افراد زیادی در ارتباط اند احتمال زیادی دارد که به این ویروس آلوده شوند، بنا بر این حتی در صورت نداشتن علائم نیز خود را آلوده فرض کنند و از ارتباط نزدیک با دیگران بپرهیزند.

شکوهی یادآور شد: همچنان باید از مهمانی‌ها و هر گردهمایی خودداری کرد و در مواردی که مهمانی اجتناب ناپذیر است افراد باید تا جای امکان از ماسک استفاده کرده و مهمانی را با حداقل تعداد، با رعایت فاصله اجتماعی و در فضای باز برگزار کنند.

وی ادامه داد: در فضاهای بسته نیز افراد باید با باز گذاشتن پنجره‌ها به تهویه مناسب کمک کنند تا احتمال انتقال کاهش یابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطر نشان کرد: این رفتارها مشخصاً رفتار طبیعی انسان‌ها نیست، اما در شرایط فعلی مجبوریم که این چنین زندگی کنیم تا بتوانیم به هر نحوی زنجیره انتقال را کمرنگ کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ابتلای به کرونا در خانواده‌ها افزایش یافته است، توضیح داد: بسیاری از والدینی که به کرونا مبتلا می‌شوند به علت نگرانی از ابتلای فرزندانشان، آنها را نزد پدر و مادر و یا دیگر اقوامشان می‌برند، اما این کار بسیار اشتباه است.

شکوهی افزود: احتمال اینکه این کودکان به ویروس کرونا آلوده شده باشند بسیار زیاد است و مبتلا شدن پدربزرگ و مادر بزرگ‌ها از طریق کودکان به این بیماری بسیار خطرناک است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: یعنی در صورت ابتلای والدین به ویروس، با توجه به اینکه کودکان در صورت ابتلاء نیز بیشتر بدون علائم باقی می‌مانند و در صورت ابتلاء نیز بیماری خفیفی را تجربه می‌کنند، بهتر است با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کودکان در خانه و در کنار والدین بمانند.

این متخصص عفونی ادامه داد: بیماران یک یا دو روز قبل از بروز علائم نیز امکان انتقال بیماری به دیگران را دارند، از این رو افرادی که یک یا دو روز قبل از علامت دار شدن فرد بیمار با وی در ارتباط بوده‌اند باید احتمال آلودگی را در نظر گرفته و ارتباط خود با دیگران به ویژه افرادهای ریسک را محدود کنند.

شکوهی با بیان اینکه ریسک فاکتورهای افرادی که با بیماران کرونا در ارتباط هستند به دو دسته تقسیم می‌شوند، توضیح داد: دسته اول ریسک فاکتورهایی که باعث می‌شود فرد در صورت ابتلاء شرایط سختی را تجربه کند و دسته دوم ریسک فاکتورهای اجتماعی که به واسطه شغل یا موقعیت اجتماعی فرد باعث می‌شود در صورت ابتلاء سلامت افراد زیادی را تهدید کند.

وی در پایان یادآور شد: بنا بر این افرادی که در تماس نزدیک با فرد کرونایی هستند برای تصمیم گیری درباره ضرورت قرنطینه و انجام فاصله گذاری اجتماعی، نحوه ارتباطشان با دیگر افراد و لزوم انجام تست باید با پزشک دارای تجربه در این زمینه مشورت کنند تا احتمال انتقال بیماری در جامعه و همچنین ابتلای خود فرد به بیماری کاهش یابد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =