علائم جدید کرونا؛ کاهش شنوایی و احساس بوی بد

یک عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی از ظهور علائم جدید کرونا مانند کاهش شنوایی و احساس بوی بد و لجن در بیماران خبر داد.

عصر کاسپین/ دکتر سید پوریا شجاعی درباره وضعیت کنونی شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: انصافا باید عنوان کرد که وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور و مبتلایان به کووید ۱۹ خیلی خوب نیست و در چند هفته گذشته شرایط تا حدودی بدتر نیز شده است به طوری که متاسفانه ورودی‌های بیمارستان‌های کشور افزایش پیدا کرده و طبیعتا نسبت به میزان افزایش ورودی ها، میزان مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ نیز روند صعودی پیدا خواهد کرد.
وی با بیان اینکه در بیمارستان امام حسین (ع) تهران وضعیت بیماران مراجعه کننده ناشی از کووید ۱۹ و بیماری‌های تنفسی نگران کننده است افزود: تقریبا با وجود آنکه در روز‌های اخیر در بیمارستان امام حسین (ع) تخت‌های اضطراری مراقبت‌های ویژه جدیدی را راه اندازی کردیم، اما ظرفیت این تخت‌ها نیز تا حدودی تکمیل شده و برخی از بیماران در نوبت ICU قرار می‌گیرند.

مشکل اصلی در اپیدمی ها، خسته شدن مردم است
این فوق تخصص ICU با ابراز تاسف از وضعیت نگران کننده بیماری کووید ۱۹ در کشور و به ویژه تهران گفت: در کنترل اپیدمی‌ها «دولت‌ها» و «مردم» همواره دو رکن اساسی بوده، اما همواره مشکل اصلی در اپیدمی ها، خسته شدن مردم و به دنبال آن عدم رعایت مسائل بهداشتی از سوی مردم است.

شجاعی با انتقاد از این تفکر که مردم احساس می‌کنند این بیماری صرفا برای همسایه بوده و خودشان به این ویروس مبتلا نخواهند شد اظهار کرد: متاسفانه در جامعه شاهد هستیم یا بخشی از مردم به هیچ عنوان مسائل بهداشتی را رعایت نمی‌کنند یا بخشی که رعایت می‌کنند به شکل اصولی کار را دنبال نمی‌کنند و در بعد آموزش‌ها تا حدودی با ضعف روبرو هستیم به طوری که به صورت واضح می‌توانیم این عدم استفاده اصولی از ماسک را در جامعه ببینیم به گونه‌ای که بخشی از مردم ماسک‌ها را بر روی چانه‌ها یا پیشانی خود قرار می‌دهند.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه دولت نیز باید موضوع کرونا و شیوع این بیماری را در کشور جدی‌تر گرفته و سختگیرانه‌تر با این موضوع برخورد کند اظهار کرد: در موج اول این بیماری در اواخر اسفندماه سال گذشته و اوایل فروردین ماه امسال با اعمال محدویت‌های سنگین، وضعیت شیوع بیماری در کشور قابل قبول شد و تا حدودی بیماری به کنترل در آمده بود، اما در شرایط کنونی به نظر می‌رسد اقدامات دولت بازدارندگی کافی را نداشته و معتقدم اگر بخواهیم با این روندی که در پیش گرفته شده است کار را جلو ببریم نه تنها که وضعیت مناسبی را نخواهیم داشت بلکه در یک الی دو ماه آینده وضعیت از شرایط کنونی نیز بدتر خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه باید فکر اساسی‌تر بر این بیماری داشته و بتوانیم قرنطینه نسبی و بیشتر از حالت کنونی را بر کشور اعمال کنیم افزود: انجام دور کاری یا الزام بسته شدن فروشگاه‌ها و مراکز خرید به مدت دو الی سه هفته با جدیت بیشتر (همانطور که سایر کشور‌های دنیا این اقدامات را انجام دادند) می‌تواند در کنترل بیماری تا حدودی موثر باشد.

این فوق تخصص ICU بیمارستان امام حسین (ع) با ابراز نگرانی از وضعیت بیمارستان‌های کشور گفت: ظرفیت بیمارستان‌های کشور از گذشته محدود بوده و متاسفانه روز به روز نیز ورودی بیمارستان‌ها افزایش و تعداد بیماران بدحال که نیازمند خدمات ویژه بیمارستانی هستند روند صعودی پیدا کرده و با توجه به شرایط تحریم حاکم بر کشور از سوی دیگر، باید نگران ارائه خدمات به بیماران بود.

استفاده از دارو‌هایی مانند «استروئیدها» و «اکتمرا» مانند تیغ دولبه هستند
وی با تاکید بر اینکه استروئید‌ها می‌تواند مقاومت بدن را پایین آورده و حتی سبب افزایش شدت بیماری شود ادامه داد: بیماران سرپایی که مشکل تنفسی ندارند به هیچ عنوان نباید از دگزامتازون استفاده کنند و این بیماران صرفا می‌توانند با استراحت کردن و مصرف مرتب مایعات و در صورت لزوم مصرف استامینوفن و ویتامین‌های تقویتی دوران این بیماری را سپری کنند.

این متخصص ICU درباره استفاده از داروی ضد کرونای «اکتمرا» نیز گفت: به طور کلی استفاده از دارو‌هایی مانند استروئید‌ها و اکتمرا مانند تیغ دولبه‌ای هستند که ممکن است سیستم ایمنی بدن را از بین ببرند و سبب بروز بیماری‌های دیگر و همچنین تشدید خود بیماری کووید شوند بنابراین تجویز این دارو‌ها صرفا براساس تشخیص پزشک و به صورت لحظه‌ای و با توجه به شرایط بیمار باید صورت بپذیرد.

وی در پاسخ به این سوال که “چند درصد بیماران کرونایی وارد شده به بخش‌های مراقبت ویژه فوت می‌کنند؟ ” به ایسنا گفت: در مجموع از کل بیماران کرونایی که نیازمند دستگاه‌های مکانیکی و کمکی تهویه هوا می‌شوند، متاسفانه حدود ۴۰ تا ۵۰ درصدشان فوت می‌شوند، اما در مجموع میزان مرگ و میر در بیمارانی که زیر ونتیلاتور می‌روند بالاست.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در بخش دیگری از گفت و گوی خود به ابتلای مجدد افراد به کووید ۱۹ اشاره کرد و گفت: در بحث ابتلای مجدد در ایران خیلی‌ها را شاهد هستیم که در هنگام مراجعه به پزشک اعلام می‌کنند که برای بار دوم یا حتی سوم به این بیماری مبتلا شده اند که وقتی شرح حال بیمار را می‌گیریم، می‌بینیم برای دفعات قبلی فرد تست تشخیصی PCR نداشته و تنها براساس شواهد خودش این موضوع را بیان می‌کند این در حالی است که در دنیا موارد زیادی از ابتلای مجدد قطعی به کووید ۱۹ گزارش نشده و تعداد ابتلای مجدد خیلی محدود و کم بوده است هرچند که ممکن است با ادامه روند این بیماری، این ابتلا‌های مجدد نیز افزایش پیدا کند.

شجاعی با بیان اینکه سلول‌های T از بدن در برابر عوامل بیماری­ زا محافظت می­کند افزود: بسیار بعید است فردی پس از دو الی سه ماه اول از ابتلا به کووید ۱۹، دوباره به این بیماری مبتلا شود و متاسفانه برخی اشتبا‌ها جواب تست‌های PCR خود یک ماه پس از بهبود را به معنای ابتلای مجدد به بیماری می‌گذارند، این در حالی است که در برخی موارد ممکن است جواب تست‌های PCR تا دوماه پس از ابتلای اولیه نیز مثبت باشد و این به معنای ابتلای مجدد نیست.

کاهش شنوایی و احساس بوی بد و لجن از علائم جدید کووید ۱۹
وی در بخش دیگری از این گفتگو درباره علائم بیماری نیز گفت: به تازگی برخی از بیماران کرونایی بوی بد و لجن را در بینی خود احساس می‌کنند یا برخی از بیماران دیگر کاهش شنوایی را در علامت‌های خود دارند، ولی در مجموع در این مدت ۹ ماه تقریبا این ویروس هزار چهره تمامی علائم ممکن را داشته است.

این متخصص مراقبت‌های ویژه بیمارستان امام حسین (ع) با بیان اینکه در بین تمامی علائم کووید ۱۹، از دست دادن حس بویایی و چشایی شاخص‌ترین علامت است به ایسنا گفت: مردم باید به این نکته هم توجه داشته باشند که دیگر نباید همه علائم را به کووید ارتباط داد. متاسفانه مردم دچار یک اضطراب و وسواسی شده اند و هر گونه علامتی را به نشانه کووید ۱۹ می‌گذارند این در حالی است که باید به تاریخچه علامتو بیماری رجوع کرد و دید آیا در گذشته چنین علامت‌هایی در ما بروز پیدا می‌کرده است یا خیر.

شجاعی درباره عوارض کووید ۱۹ نیز گفت: بیماران کرونایی مخصوصا در گروه‌هایی که دچار فرم شدید بیماری شده اند، احتمال آنکه دچار عوارض مغزی و لخته شدن خون شوند، وجود دارد که در همین راستا نیز به بیماران کرونایی بستری شده در بخش‌های ICU به طور معمول دارو‌های ضد انعقاد خون تجویز می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان برای بیماران کرونایی سرپایی مصرف آسپرین توصیه نمی‌شود، اظهار کرد: عوارض مصرف آسپرین برای بیماران کرونایی سرپایی که دچار یک تب و سردرد معمول این بیماری می‌شوند، ممکن است بیشتر از مزایای آن باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در بخش دیگری از گفت و گوی خود با ایسنا با انتقاد از اینکه یکسری مسائل سیاسی به بحث بیماری کووید ۱۹ چسبیده شده است افزود: متاسفانه انتخابات آمریکا مسئله کرونا را به بازی گرفته است و هر روز شاهد هستیم یکی از طرفین برای اینکه بخواهند رای بیشتر مردم را به سمت خودشان جلب کنند، عنوان می‌کنند که فلان دارو یا فلان واکسن برای بیماری موثر بوده و به صورت اضطراری آن را در لیست سازمان غذا و دارو (FDA) قرار می‌دهند و بعد مشخص می‌شود که هیچ تاثیر مثبتی نداشته است بنابراین این جور مسائل بسیار نگران کننده و ترسناک است.

وی در پایان درباره تفاوت‌های بین آنفلوآنزا، سرماخوردگی و کووید ۱۹ نیز گفت: این سه بیماری تا حدود زیادی علائم شبیه به یکدیگر را دارند و تشخیص آن‌ها از یکدیگر به جزء با تست‌های تشخیصی سخت می‌باشد و منطقی است در این شرایطی که اپیدمی شدیدتر می‌باشد، علائم این بیماری‌ها را به عنوان کووید ۱۹ در نظر بگیریم.

شجاعی در تشریح تفاوت‌های بین این بیماری‌ها گفت: اگر فردی دچار عطسه و آبریزش بینی بوده، اما از سوی دیگر بدن درد یا تب آنچنانی ندارد، به احتمال زیاد به سرماخوردگی، حساسیت یا حتی سینوزیت مبتلا شده است، اما به دلیل آنکه تابلو‌های کووید واقعا گسترده شده است تشخیص این بیماری‌ها از یکدیگر سخت شده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه در یک مطالعه‌ای عنوان شده است که عطسه البته با کمتر از ۵ الی ۱۰ درصد می‌تواند در کووید هم دیده شود افزود: کیپ شدن بینی در ابتدای شیوع این بیماری جزء علائم سرماخوردگی محسوب می‌شد، اما جدیدا شاهد هستیم که بیماران کوویدی با همین کیپ شدن بینی و در ادامه از دست دادن حس‌های بویایی و چشایی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. در مجموع به نظر می‌رسد که در این شرایط تمامی این علامت‌ها را به عنوان کووید باید در نظر گرفت و انتظار می‌رود فرد بیمار اصول جداسازی و قرنطینه را رعایت کند.

این فوق تخصص ICU بیمارستان امام حسین (ع) با اشاره به احتمال بروز اپیدمی آنفلوآنزا در روز‌های آتی در کشور گفت: ممکن است با بروز اپیدمی آنفلوآنزا در کشور و همزمانی با آن کووید، دوباره داروی تامیفلو که در اوایل اپیدمی کرونا در پروتکل‌های کشوری قرار داشت، به پروتکل‌های درمانی برای بیماران بستری باز گردد تا اشتباهی در روش‌های درمانی این دو بیماری صورت نگیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 4 =