۶۸۰ هزار تُن کالای اساسی امسال از گمرکات گیلان ترخیص و روانه‌‌ بازار شد

ناظر گمرکات گیلان گفت: در طول هفت ماهه نخست امسال بیش از ۶۸۰ هزار تُن کالای اساسی به ارزش ۲۹۳ میلیون دلار از گمرکات گیلان ترخیص و روانه‌‌ بازار شد.

عصر کاسپین/ ابوالقاسم یوسفی‌نژاد اظهار داشت: آمار کالاهای ترخیص شده از گمرکات استان در طول هفت ماهه نخست امسال بیش از ۶۸۰ هزار تُن کالای اساسی به ارزش ۲۹۳ میلیون دلار بوده و کل کالاهای اساسی‌ متروکه شده در این مدت نیز حدود ۲۲ هزار و ۱۰۰ تُن بوده است.

ناظر گمرکات گیلان با اشاره به کالاهای اساسی شامل روغن خام، جو، ذرت، گندم کنجاله و دانه روغنی بیان داشت: نداشتن امکانات تخلیه و بارگیری مجهز، مخازن روغن، سیلوی غلات، بخشنامه‌ها و دستوالعمل‌های مختلف و گاهاً متناقض از جمله مهم‌ترین مشکلات گمرکات استان است.

یوسفی‌نژاد با بیان اینکه از سایر دستگاه‌های ذی‌مدخل انتظار می‌رود که وظایف قانونی‌شان را در اسرع وقت انجام دهند تصریح کرد: مرجع تحویل‌گیرنده مانند بنادر منطقه آزاد انبارهای عمومی نسبت به اعلام کالاهای مهلت منقضی در اسرع وقت به گمرک اقدام کنند.
مدیرکل گمرک بندرانزلی افزود: سازمان مجوزدهنده مانند استاندارد دامپزشکی، غذا-دارو، قرنطینه جهاد کشاورزی حداکثر ظرف یک هفته نسبت به موضوع موردنظر اقدام کنند و این اقدام ضمن کاهش هزینه‌ها از فساد کالاهای اساسی جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود که این کالاها در حداقل زمان به‌دست مصرف‌کننده برسد.

میزان صادرات غیرنفتی از گمرکات استان گیلان در هفت ماه نخست امسال معادل ۵۳۷ هزار و ۲۱۱ تُن کالا به ارزش ۳۲۷ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۳۵ درصد و ارزش دلاری ۵۰ درصد افزایش داشته است.

عمده کالاها و محصولات صادراتی این استان شامل محصولات نباتی، معدنی، صنایع غذایی، محصولات نساجی و پلاستیکی و سایر کالاها بوده که از گمرکات گیلان به کشورهای روسیه، آذربایجان، قزاقستان، گرجستان، افغانستان و عراق صادر شده است.

عمده واردات از گمرکات گیلان نیز به واردات کالاهای اساسی همچون غلات، نهاده‌های دامی، گوشت، روغن، کنجاله سویا، خمیر کاغذ و سایر کالاها اختصاص دارد.

اقلام وارداتی از کشورهای روسیه، قزاقستان، چین، آذربایجان، امارات متحده عربی، اوکراین، ترکیه و اکوادور از طریق گمرکات استان گیلان به کشور وارد و ترخیص شده که نسبت به سال گذشته ازحیث ارزش دلاری یک درصد افزایش و از نظر وزنی ۴۷ درصد افزایش داشته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + شانزده =