آسیب‌ «سنبل آبی» به اقتصاد گردشگری گیلان؛ ۶۰۰۰ هکتار از منابع آبی استان درگیر این «گیاه مهاجم» است

0 27

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان با بیان اینکه ۶هزار هکتار از منابع آبی گیلان درگیر معضل “سنبل آبی” است گفت: این گیاه مهاجم به اقتصاد گردشگری گیلان آسیب‌ می‌زند.
عصر کاسپین/ امیر مرادی با اشاره به وضعیت رشد و خصوصیات گیاه مهاجم سنبل آبی در سطح رودخانه‌ها و تالاب‌های استان گیلان اظهار داشت: این گیاه یک معضل جدی و دارای رشد سریع است که در فواصل مختلف سال خود را در سطح تالاب‌ها و رودخانه‌ها نشان می‌دهد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان با بیان اینکه گیاه مهاجم سنبل آبی از آب و مواد غذایی موجود در آب برای رشد خود استفاده می‌کند و ریشه‌های آن تا عمق ۳ تا ۴ متری تالاب نفوذ پیدا می‌کند تصریح کرد: این گیاه قبلاً در سطح تالاب‌هایی همچون تالاب انزلی و عینک مشاهده شده بود و متاسفانه امروز به سطح برخی رودخانه‌های استان هم گسترش پیدا کرده است.

مرادی آسیب‌های متعدد این گیاه مهاجم به اقتصاد گردشگری منطقه را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: این گیاه جلوی صید و ماهیگیری را در منطقه می‌گیرد و به‌دلیل پوشش این گیاه بر سطح آب، امکان قایق‌سواری در بستر رودخانه وجود ندارد از طرفی وقتی رودخانه‌ای مانند رودخانه چمخاله درگیر این گیاه می‌شود آب از حالت حرکت خارج و به‌حالت سکون در می‌آید.
وی با بیان اینکه آسیب‌های ناشی از رشد این گیاه مهاجم سبب شد که مسئولان محلی و فرمانداران مناطق عملیات جمع‌آوری این گیاه را به‌طور جدی در دستور کار قرار دهند افزود: با توجه به اینکه اعتبارات ملی برای جمع‌آوری این گیاه پیش‌‌بینی نشده لذا سعی کردیم که از تجارب قبلی برای مقابله با این گیاه مهاجم استفاده کنیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان با اشاره به همکاری دستگاه‌های مردم نهاد و دستگاه‌های متولی تالاب و رودخانه استان جهت مقابله با معضل سنبل آبی خاطرنشان کرد: راهکارهای متعدد برای جمع‌آوری این گیاه از بستر رودخانه مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد نسبت به جمع‌آوری این گیاه مهاجم اقدام شود و در مرحله بعدی نسبت به پایش رودخانه اقدام کنیم.

مرادی به اهمیت ارائه آموزش‌ها و اطلاع‌رسانی به مردم در رابطه با خطرات سنبل آبی اشاره کرد و بیان داشت: مردم منطقه باید نسبت به خطرات این گیاه و آسیب‌های آن مطلع شوند و هم‌اکنون طرح آموزش‌های “خانه به خانه” در حال اجرا است و در سال‌های گذشته با همکاری دانشگاه گیلان و با توانایی دانشمندان و مهندسان گیلانی، دستگاه جمع‌آوری گیاه سنبل آبی از رودخانه‌ها و تالاب‌ها هم ساخته شد و هم‌اکنون در منطقه مدنظر مستقر می‌شود.

وی با بیان اینکه سواحل رودسر و چابکسر نیز درگیر این گیاه شده است ابراز داشت: در حال حاضر سنبل آبی در سطح ۶ هزار هکتار از رودخانه‌ها و تالاب‌های استان از جمله تالاب انزلی، تالاب‌های کوچک و رودخانه لنگرود هم مشاهده شده است و در جریان نشستی که با ستاد بحران کشور داشتیم ۲۴ میلیارد تومان اعتبارات برای‌ مقابله با این معضل درخواست کردیم و مستندات لازم را نیز ارائه دادیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان بیان کرد: اگر زودتر با این معضل مقابله نشود در آینده و در تالاب‌های بزرگی مانند تالاب انزلی با مشکلات اساسی‌تری روبه‌رو خواهیم بود و نیاز است که اعتبارات ملی به آن اختصاص یابد و دستگاه متولی تالاب‌ها و رودخانه‌ها نیز دارای برنامه جامع‌تر و عملی‌تری برای حفظ محیط زیست باشند.

مرادی با اشاره به اینکه همگرایی بین دستگاهی در گیلان برای مقابله با معضل سمبل آبی و کاهش آسیب‌های آن ایجاد شده است تصریح کرد: این گیاه به‌حدی برای زیست بوم کشور خطرناک است که در هر جایی که مشاهده می‌شود باید از بین برود و اطلاع‌رسانی نسبت به خطرات این گیاه بسیار اهمیت دارد و باعث می‌شود که مردم محلی به صورت خودکار نسبت به جمع‌آوری و از بین بردن آن اقدام کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + بیست =