حمله پلنگ به پسر بچه مقابل چشمان پدرش / در نیکشهر رخ داد

پلنگ به پسر بچه‌ نیکشهری حمله ور شده و او را زخمی کرد.

عصر کاسپین/ بخشدار مرکزی نیکشهر با اشاره به حمله یک قلاده پلنگ به پسر بچه‌ای در روستای “سهرکلوت” نیکشهر، خواستار تسریع در پرداخت خسارت‌های وارده توسط این حیوان وحشی و دیگر حیوانات حیات وحش به مردم شد.

محمد بلوچزهی اظهار داشت: در روستای “سهرکلوت” در منطقه “گرگان” از توابع شهرستان نیکشهر سه روز پیش یک قلاده پلنگ به پسر بچه‌ای حمله می‌کند که در پی این حمله وی از ناحیه سر مجروح شده است.

بخشدار مرکزی نیکشهر ادامه داد: خوشبختانه جراحات پسر بچه شامل یک زخم روی سر و یک زخم روی دست سطحی بوده و پدرش گفته زمان وقوع حادثه در نزدیکی فرزند بوده و در واقع پدر و پسر در حال چراندن گله بودند که پدر با حمله به پلنگ این حیوان را فراری می‌دهد و در ادامه پسر بچه به بیمارستان منتقل شده است.

وی ادامه داد: پزشک برای این کودک واکسن تجویز کرده و حتماٌ باید واکسن تزریق شود و ما هم با ادارات مختلف صحبت کردیم و هزینه درمانش را کمیته امداد تقبل کرد چرا که خانواده وی تحت پوشش کمیته امداد هستند. باید توجه داشت پدر این بچه یک دامدار است که کل دارایی آنها ۱۰ رأس بز بوده و توسط همین پلنگ چهار رأس آنها در دو ماه اخیر تلف شده‌اند.

بلوچزهی خاطرنشان کرد: تاکنون از طریق ادارات مختلف کمک‌هایی برای خانواده این پسربچه جمع‌آوری کردیم اما مسئله اصلی بحث تامین خسارت‌ها است و در این راستا بنده با وحید پورمردان مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان سیستان و بلوچستان صحبت کردم و ایشان گفتند ما پرداخت می‌کنیم که امیدواریم مانند سابقع قبلی آنها نباشد.

بخشدار مرکزی نیکشهر ادامه داد: چهار سال پیش در پی حمله گراز چند نفر از اهالی یک روستای دیگر در شهرستان نیکشهر زخمی شدند و یک نفر هم قطع عضو شد. خسارت‌های زیادی سالیانه در روستاها به بار می‌آید اما آن مورد اولین بار بود که گراز به انسان حمله کرد و ما مکاتبه کردیم با محیط زیست شهرستان و استان اما خسارتی پرداخت نشد؛ من به آقای پورمردان مسئله را گفتم و با وجود پیگیری‌های انجام شده همچنان خسارتی پرداخت نشده است.

آیا سازمان محیط زیست غرامت خسارت وارده را پرداخت می‌کند؟
وی با اشاره به اینکه موارد دیگری از حمله گراز به حیوانات اهلی و همچنین حمله پلنگ بوده اما همچنان پرداختی از جانب محیط زیست صورت نگرفته، افزود: کل دارایی این دامدار ۱۰ رأس بز بوده که چهار رأس آن بر اثر حمله پلنگ از دست رفته و این فرد به مرور دشمنی ناخواسته با حیات وحش برایش به وجود می‌آید و بر اثر غفلت و سهل‌انگاری بعضی از عوامل اتفاقات ناخوشایندی امکان دارد رخ بدهد؛ ما نمی‌خواهیم در حالی که از حیات وحش ما چیزی نمانده و بر اثر خشکسالی بسیاری از گونه جانوری بلوچستان را از دست داده‌ایم باز هم حیوانات بیشتری را از دست بدهیم. سال گذشته در این منطقه خرس سیاه بلوچی که نسل آن رو به انقراض است به پیرمردی حمله کرد و به وی صدمه وارد کرد اما خبری از پرداخت خسارت نیست.

بلوچزهی افزود: در این محدوده محیط‌بان نیست و در واقع یکی از عوامل اصلی برای حفاظت از محیط زیست را اصلاً نداریم؛ این در حالی است که اگر سازمان حفاظت از محیط زیست خسارت‌های وارده را پرداخت کند الفت و دوستی بین انسان و حیات وحش نیز بیشتر می‌شود اما اگر خسارتی پرداخت نشود ممکن است طبیعتاً این افراد نیز مقابله به مثل کنند و این موضوع به حیات وحش آسیب وارد می‌کند و نگرانی ما همین است که ما نتنها به عنوان یک محلی بلکه به عنوان یک مسئول در برابر حیات وحش باید به این موضوعات نیز توجه داشته باشیم.

بخشدار مرکزی نیکشهر گفت: اکنون تقاضای ما این است که لااقل این موارد و خساراتی که در پی حمله حیوانات وحشی به دام‌ها و انسان وارد می‌شود پرداخت شود و چه بهتر که هرچه زودتر پرداخت‌ها صورت گیرد تا نگرانی ما که احتمال نهادینه شدن کدورت بین انسان و وحیات وحش است نیز از بین برود و این درخواست ما از مسئولین، مقامات استانی و کشوری است که نسبت به این مسائل حساس‌تر باشند و اقدامات لازم را به موقع ترتیب دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =