شهردار رشت در بازدید مشترک دستگاه قضایی از سایت سراوان عنوان کرد: طرح ساماندهی لندفیل سراوان بزودی اجرایی می‌شود

0 45

شهردار رشت از اجرایی شدن طرح ساماندهی لندفیل سراوان با حمایت دستگاه قضایی خبر داد و گفت: طبق برآوردهای اولیه، برای اجرای طرح بهسازی دفن زباله در سایت سراوان حدود ۶۰ میلیارد تومان نیاز است.

عصر کاسپین/ سید محمد احمدی شهردار رشت امروز (شنبه ۲۸ فروردین) به همراه رئیس کل دادگستری، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان، برخی از مدیران دستگاه‌های اجرایی شامل منابع‌طبیعی، محیط‌زیست، مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری و جمعی از مدیران شهری از سایت سراوان بازدید کرد و در حاشیه این بازدید اظهار داشت: طرح ساماندهی لندفیل سراوان بزودی اجرایی می‌شود.

شهردار رشت مهم‌ترین مشکل سایت سراوان را معضل شیرابه دانست و با بیان اینکه شیرابه‌ آسیب‌هایی جدی به رودخانه‌ها وارد کرده است عنوان کرد: بنا داریم با فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم و با تعبیه یکسری کانال‌های مخصوص نسبت به هدایت شیرابه‌های ناشی از انباشت زباله و پسماند اقدام کنیم.

احمدی در پاسخ به این پرسش که نتیجه بازدید امروز دستگاه قضایی از سایت سراوان چه بوده است یادآور شد: حدود چهل سال است که زباله در سایت سراوان انباشت و دفن می‌شود و با بازدیدی که امروز انجام شد تصمیمات خوبی در این خصوص اتخاذ کردیم.

وی در ادامه سایر نتایج این بازدید مشترک از سایت سراوان را نیز برشمرد و ابراز داشت: قرار است از همین امروز مراحل اداری و قانونی اجرای تصمیماتی که اتخاذ شده طی شود تا در مدت زمان حداقل ۲ سال که زباله‌سوز آماده بهره‌برداری می‌شود بتوانیم از آسیب‌ بهداشتی بیشتر برای مردم ساکن در منطقه سراوان جلوگیری به عمل آوریم.

وی از اجرای طرح بهسازی دفن زباله در سایت سراوان به عنوان یکی از نتایج مثبت بازید مشترک امروز شهرداری رشت، دستگاه قضایی، استانداری گیلان و دیگر دستگاه‌های اجرایی استان خبر داد و اذعان کرد: در حال حاضر برای اجرای این طرح عزمی جدی ایجاد شده زیرا دستگاه قضایی ورود به مسأله را به سایر دستگاه‌های ذیربط تکلیف کرده است.

شهردار رشت برآوردهای اولیه برای اجرای طرح بهسازی دفن زباله در سایت سراوان را حدود ۶۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: هفته گذشته در تهران جلسه‌ای با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور داشتم و امیدوارم ایشان برای تامین اعتبارات به ما کمک کند.

احمدی مدت زمان اجرای طرح بهسازی دفن زباله در سایت سراوان را نیز سه سال اعلام کرد و گفت: قرار است بخشی از اعتبارات اجرای این طرح از منابع داخلی شهرداری تامین شود.

وی اظهار داشت: با اجرای این طرح مسائل بهداشتی و زیست‌محیطی شیرابه‌ها تا حد زیادی مدیریت می‌شود و امیدواریم نمایندگان گیلان در مجلس و سایر مسئولان استان برای جذب اعتبارات این طرح از محل منابع دولتی به ما کمک کنند.

وی در مورد تصفیه‌خانه شیرابه سایت سراوان و مشکلاتی که پس از افتتاح آن حادث شد نیز توضیحاتی ارائه داد و عنوان کرد: تصفیه‌خانه شیرابه سایت سراوان در هفته دولت سال ۹۹ به شکل آزمایشی افتتاح شد اما پس از گذشت این مدت نتوانست صلاحیت‌های زیست محیطی لازم را کسب کند.

شهردار رشت با بیان اینکه تاکنون تصفیه‌خانه شیرابه به شهرداری تحویل داده نشده است ابراز داشت: امروز جلسه‌ای در مورد این موضوع و با حضور رئیس کل دادگستری گیلان برگزار کردیم و هفته گذشته نیز ایشان به معاون خود تاکید کردند که طبق مفاد قرارداد منعقده، تصفیه‌خانه آماده و تحویل شهرداری رشت شود.

احمدی تصریح کرد: قرار است در پایان فروردین امسال، تصفیه‌خانه شیرابه سایت سراوان به مدت یکماه و به شکل آزمایشی شروع به کار کند و بعد از کسب صلاحیت‌های زیست محیطی و با نظارت شرکت آب و فاضلاب، این مجموعه به شهرداری رشت تحویل داده شود.

وی یکی از دغدغه‌های اصلی شهرداری را دفن بهداشتی و اصولی زباله در سایت سراوان دانست و گفت: اگر نتوانیم نسبت به تصفیه شیرابه‌های سمی اقدام کنیم شیرابه‌ها انباشت شده و مخاطرات شدیدتری را هم برای محیط‌زیست و هم برای مردم به بار می‌آورد.

شهردار رشت با بیان اینکه شهرداری برای تعیین تکلیف هرچه سریع‌تر تصفیه‌خانه شیرابه سایت سراوان مصمم است تصریح کرد: برای اجرای این پروژه تاکنون از اعتبارات دولتی بیش ا‌ز ۱۰ میلیارد تومان هزینه صرف شده بنابراین همه ما باید جهت آغاز به کار تصفیه‌خانه شیرابه عزم جدی داشته باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − 4 =