۱۸ هزار نفر در استان گیلان صاحب شغل شدند

0 54

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان گفت: تحقق اشتغال برای ۱۸ هزار و ۲۵۱ نیروی کار در استان گیلان در سامانه رصد اشتغال به ثبت رسید.

عصر کاسپین/ عباس علیزاده درباره اهداف برگزاری تور مجازی ترویجی تعاون و کارآفرینی اظهار داشت: تور آموزشی و ترویجی در قالب بازدید از تعاونی‌های نمونه و الگو برای مخاطبان بخش تعاون و کارآفرینی برگزار می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان ابراز داشت: مخاطبان این تورها شامل مدیران و ارکان تعاونی‌ها، عموم متقاضیان تشکیل تعاونی‌ها، مدیران و مسئولان نهادها و دستگاه‌های دولتی، دانشجویان و فارغ التحصیلان هستند.

علیزاده عنوان داشت: از اهداف این تور آموزشی می‌توان به فراهم نمودن زمینه‌های تشکیل تعاونی‌های موفق و پایدار، توسعه آموزش‌های فردی و گروهی، افزایش آگاهی‌ها و دانش و تجربیات مخاطبین اشاره داشت.

وی با بیان اینکه این فعالیت در نیم و یا یک روز کاری در یک شهرستان، استان یا منطقه قابل انجام است افزود: فراهم نمودن زمینه بهبود و ارتقاء سطح کیفی تعاونی‌های موجود، الگوگیری و الگوپذیری از تعاونی‌های موفق از دیگر اهداف برگزاری این برنامه آموزشی است.

علیزاده با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های ابلاغی ترویجی ۶ گانه بخش تعاون، برگزاری تورهای ترویجی تعاون و کارآفرینی است گفت: با توجه به شرایط کرونایی و مکاتبات وزارت متبوع مبنی بر برگزاری مجازی تورهای ترویجی، فایل تور ترویجی تعاونی‌های موفق در فضای مجازی بارگذاری شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان افزود: همچنین تور ترویجی یکی از تعاونی‌های موفق استان گیلان و کشور در عرصه تولید تجهیزات ریلی جهت بازدید تعاونگران و علاقه‌مندان این حوزه در کانال آپارات اداره‌کل تعاون‌، کار و رفاه اجتماعی گیلان بارگذاری شده و امسال نیز این برنامه‌ها اجرا می‌شود.

وی با اشاره به سیاست‌های کاری امسال اداره‌کل تعاون‌، کار و رفاه اجتماعی گیلان در حوزه اشتغال گفت: پشتیبانی و مانع‌زدایی از تأمین مالی کسب و کارهای خانگی و روستایی و پشتیبانی اجرا و رفع موانع قانون برنامه اشتغال روستایی و عشایری از اولویت‌های امسال این مجموعه است.

علیزاده با تاکید بر اهمیت پشتیبانی از اجرا و رفع موانع پیاده‌سازی الگوی توسعه مشاغل خانگی در گیلان عنوان داشت: همچنین از دیگر رویکردهای ما در سال جدید پشتیبانی و مانع‌زدایی از توسعه بازار کار با اجرای برنامه‌های فعال بازار کار است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان تصریح کرد: سعی ما بر این است که حمایت‌های لازم در جهت اجرا و رفع موانع طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی انجام شود؛ حمایت از اجرا و رفع موانع طرح مشوق‌های بیمه‌ای کارفرمایی از دیگر اهداف این اداره‌کل است.

وی با اشاره به اهمیت پشتیبانی و مانع‌زدایی از توسعه کارآفرینی در گیلان خاطرنشان کرد: در حوزه اشتغال تشکیل و رفع موانع فعالیت نهادهای کارآفرینی و رفع موانع اجرای موثر رویدادهای کارآفرینی در گیلان نیازمند پشتیبانی‌‌های موثر است.

علیزاده با بیان اینکه پشتیبانی و مانع‌زدایی در بنگاه‌های اقتصادی نیازمند به نیروی کار متخصص خارجی و
پشتیبانی اجرا و رفع موانع صدور و تمدید پروانه کار اتباع خارجی باید مورد توجه قرار گیرد گفت: همچنین پشتیبانی و رفع موانع اشتغال نیروی کار داخلی به جای نیروی کار خارجی در بنگاه‌های اقتصاد از دیگر اولویت‌های امسال ما است.

وی از تشکیل تعاونی توسعه و عمران در شهرستان‌های باقیمانده گیلان خبر داد و افزود: تلاش ما بر تقویت تعاونی‌های توسعه و عمران تشکیل شده و حل موانع و مشکلات تعاونی‌ها از طریق کارگروه تعاونی‌های مشکل‌دار است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان خاطرنشان کرد: توانمندسازی تعاونی‌ها از طریق آموزش‌های حقوقی، تخصصی، مدیریتی، جلسات مشاوره و همچنین استقرار سیستم‌های مدیریتی و افزایش نظارت برتعاونی‌های حساس و بزرگ استان گیلان از دیگر سیاست‌های اتخاذ شده اداره‌کل تعاون‌، کار و رفاه اجتماعی گیلان در سال جدید است.

علیزاده با بیان اینکه در سال گذشته ایجاد ۱۵ هزار و ۶۱۹ فرصت شغلی پیش بینی شده بود عنوان داشت: از ابتدای سال گذشته تاکنون برای ۱۸ هزار و ۲۵۱ نفر در حوزه‌های مختلف صنعت و معدن، کشاورزی، گردشگری، خدمات و بازرگانی و سایر حوزه‌ها اشتغالزایی شده که در سامانه رصد اشتغال به ثبت رسیده است.

مدیرکل تعاون‌، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان تصریح کرد: میزان تعهد اشتغال در سال گذشته در حوزه‌های صنعت و معدن ۷ هزار و ۲۱ نفر، در بخش کشاورزی ۳ هزار و ۶۵۶ نفر، در حوزه گردشگری هزار و ۴۴۰ نفر، بخش خدمات و بازرگانی هزار و ۴۹۶ نفر و در سایر بخش‌ها ۲ هزار و ۶ نفر بوده است.

علیزاده با بیان اینکه درصد تحقق اشتغال در سال گذشته ۱۱۷ درصد بوده گفت: با توجه به میزان تعهد مذکور در سال گذشته ۹ هزار و ۴۰۱ نفر در بخش صنعت و معدن، ۳ هزار و ۶۸۵ نفر در بخش کشاورزی، هزار و ۴۷۴ نفر در حوزه گردشگری، هزار و ۶۳۴ نفر در بخش خدمات و بازرگانی و ۲ هزار و ۵۷ نفر در سایر حوزه‌های اشتغال به‌ کارگیری شدند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.