شهردار رشت در پاسخ به سئوالات اعضای شورا ؛ جلوگیری از تصرفات غیرقانونی کلیه املاک و اراضی شهرداری

0 7

شهردار رشت امروز با حضور در صحن علنی شورا ضمن پاسخ به سئوالات اعضای شورا در حوزه‌های مختلف از جمله تعیین تکلیف نیروهای شرکتی و ایثارگر، نحوه انتصابات، اجرای هوشمندسازی، پل های عابر پیاده و … گفت: به عنوان شهردار رشت از ورود هر کدام از اعضای شورا به موضوعات شهری استقبال می‌کنم.

عصر کاسپین/ سید امیر حسین علوی شهردار رشت در بیست و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت اظهار داشت: از زحمات کلیه کارکنان شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر رشت در تنظیم و تصویب لوایح تعرفه، بودجه سال ۱۴۰۱ و سایر موارد تقدیر و تشکر می‌کنم.

شهردار رشت با بیان اینکه اطلاعات و مستندات اقدامات شهرداری در حوزه آسفالت تاکنون به شکل تدریجی ارائه شده است، عنوان کرد: تا به امروز و حتی در فصل سرد که همواره با بارش نزولات جوی همراه است، نزدیک به ۱۷ هزار تن آسفالت را برای بهبود وضعیت معابر، خیابانها و کوچه‌های شهر رشت استفاده کردیم.

سید امیر حسین علوی تفاهم نامه‌ای که بین شهرداری و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان منعقد شده است را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: با توجه به اینکه رشت فاقد کمربندی است، شهرداری رشت تصمیم گرفت با استفاده از ظرفیت اداره کل راهداری یک سوم ورودیهای شهر آسفالت شود اما نهایتا در این تفاهم نامه قید شد که به جای این کار کل جاده تهران از میدان گیل تا سه راه شهر صنعتی آسفالت شود.

وی ابراز داشت: طبق اطلاعاتی که واصل شد اداره کل راهداری امروز برای اخذ پیمانکار پروژه آسفالت ورودی شهر رشت در مسیر جاده رشت با اعتبار بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان مناقصه برگزار کرد.

شهردار رشت اظهار داشت: در مورد اجرای این پروژه شهرداری رشت مکاتبه‌ای با رئیس شورای اسلامی شهر رشت انجام داد تا اگر قطعا اصرار بر این است که شهرداری در این مورد ورود کند و قید اعتبارش را بزند به شهرداری اعلام شود تا اقدامات لازم صورت گیرد که در همین راستا شهرداری از پل جانبازان به بعد لکه‌گیری آسفالت محدوده رشت، جاده فومن و محدوده جاده انزلی را کامل انجام داده است.

علوی با بیان اینکه شهرداری رشت برای سال جاری یک مناقصه ۲۵ میلیاردی آسفالت را در دست انجام دارد، افزود: در چند ماهه اخیر مناطق پنجگانه شهرداری رشت در حوزه آسفالت و لکه‌گیریها فعالیت چشمگیری داشتند و با بهتر شدن اوضاع جوی، آسفالت خیابانهای اصلی و فرعی آغاز می‌شود که ضمائم این امر هم تقدیم شورا شده است.

وی در مورد روند پرداختها به نیروهای فضای سبز هم ابراز داشت: در حال حاضر شهرداری رشت برای کار شب این نیروها ۳۵ درصد مزد اضافه پرداخت می‌کند. همچنین در آنالیز جدیدی که ارائه دادیم، مشخص شده که میانگین پرداختی به این نیروها قبل و بعد از ورود تیم جدید مدیریتی شهرداری رشت چگونه و چقدر بوده است.

شهردار رشت با بیان اینکه طبق نتیجه دو بار استعلام اداره کار این پرداختها و اضافه کار غیرقانونی نبوده است، اظهار داشت: شهرداری رشت میزان اضافه کار نگهبانان را از ۱۲۰ ساعت به ۱۷۰ ساعت ارتقاء داده و تعطیل کار آنها را هم اضافه کرده است تا به این نیروها اجحاف نشود.

علوی با تاکید بر اینکه طبق ضوابط بودجه، امکان اضافه کردن نیروهای شرکتی در سال آینده وجود ندارد، افزود: در فراخوان جدید نیروهای شرکتی، نیروهای رفت و روب و نیروهای فضای سبز حداقل بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان افزایش حقوق خواهند داشت.

وی تصریح کرد: اگر واقعا دغدغه شورا این است که پرداختی به این نیروها افزایش یابد طبق ظرفیت قانون امکان آن در بودجه وجود دارد اما در اینجا دو اتفاق رخ می‌دهد. اول اینکه پس از این افزایش اضافه کارها به سقف ۵۰ ساعت رسیده و دریافتی آنها مانند مابقی نیروها خواهد شد. از طرفی دیگر با توجه به افزایش نیروها به ازای هر نیرو هزینه‌های شهرداری ۵۰ درصد افزایش می‌یابد.

شهردار رشت در مورد سئوال شورا مبنی بر حفظ و حراست اموال شهرداری بر اساس مواد ۴۷ و ۴۸ قانون ثبت اسناد یادآور شد: طبق این مواد دستگاههای اجرایی مکلفند فرآیند ثبت اسناد را در اداره ثبت اسناد انجام دهند، بنابراین هیچ اجباری بر داشتن دفتر رسمی و فیزیکی ثبت اسناد برای شهرداری وجود ندارد.

علوی از ثبت تمام اسناد پنج منطقه شهرداری رشت تا پایان سال و با نظارت اداره املاک مرکز خبر داد و اذعان کرد: با تحقق این کار و آماده سازی سامانه املاک، کلیه املاک و اراضی شهرداری رشت کاملا مشخص شده و زمینه تصرفات غیرقانونی برداشته می‌شود.

وی همچنین اقدامات شهرداری در حوزه پل‌های عابر پیاده را برشمرد و اظهار داشت: شهرداری رشت وارث قراردادهایی است که در حوزه پل‌های عابر پیاده منعقد شده و بایستی نسبت به ساماندهی آن‌ها اقدام می‌کرد.

شهردار رشت اذعان کرد: روزی که شهرداری رشت به موضوع ساماندهی پل‌های عابر پیاده مکانیزه و غیرمکانیزه ورود کرد، اکثر پل‌های سطح شهر دچار نقص و یا خرابی بودند که با رایزنی گسترده با دادستانی و دستگاه قضا توانست مجوز ورود به این پروژه‌ها را اخذ نماید.

علوی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بیشتر پل‌های عابر پیاده سطح شهر فعال هستند افزود: به غیر از راه‌اندازی پله‌های برقی، نصب حفاظ و رفع خطر در بخش پل‌های مکانیزه، مرمت، نوسازی و نقاشی از جمله اقداماتی است که در حوزه پل‌های عابر پیاده غیرمکانیزه انجام شده و همچنان هم فرآیند آن توسط شرکت‌های طرف قرارداد ادامه دارد.

وی تصریح کرد: برخی مشاغل و صنوف عامل ترافیک شهر رشت هستند و ساختمانهایی که پروانه مسکونی گرفته اما کاربری تجاری دارند از جمله این صنوف به شمار می‌روند. از طرفی طبق قانون، شهرداری نمی‌تواند ساختمانهای پزشکان را به کمیسیون ماده صد ارجاع دهد اما برای مابقی مشاغل و صنوف تخلفات احصاء و اقدامات قانونی شامل پلمپ انجام شده و می‌شود.

علوی با بیان اینکه در گذشته جرائم و عوارض پارکینگ چنین ساختمانهایی با موضوع مزاحمت شغلی احصاء می‌شد اما به حساب خزانه شهرداری رشت واریز نمی‌شد از اصلاح این رویه در شهرداری خبر داد و یادآور شد: امروز با خیال آسوده به اعضای شورای اسلامی شهر رشت عرض میکنم از دوره مدیریتی خودم به اندازه بودجه سالانه‌ در این حساب خزانه منابع وجود دارد.

وی ساخت پارکینگهای طبقاتی تمام اتوماتیک در زمینهای با مقیاس کوچک را برنامه شهرداری رشت در سال آینده ذکر نمود و اضافه کرد: در مورد عدم پرداخت حقوق و مزایای نیروهای حجمی هم که جزو سئوالات شورا بود باید عرض کنم، عادلانه‌ سازی در تمام لایه‌های شهرداری از اولویتهای ما بود که گرچه هنوز کامل اجرایی نشده است اما توفیقاتی در این زمینه داشتیم.

شهردار رشت اذعان کرد: عادلانه کردن قراردادهای جدید رفت و روب و فضای سبز جزو وعده‌های شهرداری رشت بود که این کار را انجام داد و در آنالیز جدید این موارد اصلاح شد همچنین در بحث پایه سنوات تجمیعی که قبلا به همه پرداخت نمیشد نیز شهرداری ورود کرد تا عدالت در این حوزه هم برقرار شود.

علوی در مورد تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی و ایثارگری و بلاتکلیفی که در این بخش وجود داشت، عنوان کرد: در حال حاضر شهرداری رشت در بین ۱۹ شهر و کلانشهر کشور اولین شهری محسوب می‌شود که تعیین تکلیف نیروهای شرکتی و ایثارگری خود را تا به این مرحله از تبدیل وضعیت رسانده است.

وی با بیان اینکه از ۲۷۰ نفر نیروی شرکتی و ایثارگری، پرونده ۱۹۶ نفر تا به امروز ارسال شده و برای تسریع در روند پاسخ استعلامات هر روز با استانداری رایزنی انجام می‌شود، افزود: اسامی اولین ۱۵۰ نفری که ارسال شده بود، بنده هنوز در جایگاه شهردار رشت نبودم و از وقتی که بنده در این مسند حضور پیدا کردم، پاسخ استعلام هیچ مورد از این پرونده‌ها تاکنون ارائه نشده که شهرداری بتواند با آن‌ها قرارداد منعقد کند.

شهردار رشت هجوم دستفروشان به برخی از خیابانهای سطح شهر در ساعات شب که موجبات بروز مشکلات و چالشهایی را فراهم ساخته مورد توجه قرار داد و افزود: شهرداری در حوزه دستفروشان با چندین مشکل مواجه است زیرا با برخورد قهری که تجربه آن هم وجود دارد و اتفاقا منجر به محکومیت شهرداری رشت شد، نمی‌توان با این پدیده مقابله کرد.

علوی با تاکید بر اینکه شهرداری علاوه بر دستفروشان با تخلفات بیشمار مغازه‌داران و صاحبان واحدهای صنفی نیز دست به گریبان است گفت: سازمان مشاغل مکلف شده تا روز بازارها را در سطح شهر گسترش دهد که در همین زمینه شهرداری قصد دارد در شهرک مسکن مهر و در سایر محلات، زمینی را برای راه اندازی بازارهای محلی اختصاص دهد.

وی اضافه کرد: در بحث ساماندهی مشاغل شیوه‌نامه وزارت کشور را به همه مناطق پنجگانه سطح شهر رشت ابلاغ کردیم تا اجرا شود اما برای موفقیت در این امر به کمک و همراهی شورای شهر نیاز جدی داریم.

علوی در ادامه با تاکید بر اینکه وی تا حد زیادی به زوایای آشکار، سوابق و تخصصهای نیروهای شهرداری آشنایی دارد، اذعان کرد: در انتصابات اخیر، شهرداری مدل ارزیابی شایستگی عمومی را با کمک یک شرکت مجرب و غیربومی به انجام رساند و با توجه به نتایج آن در حوزه انتصابات ورود کرد.

وی اظهار داشت: اختلاف نظر در بحث نحوه انتصابات شهرداری همواره بوده و وجود داشته است اما اختلاف نظرها در این دوره به نحو بسیار زیادی در پر رنگ شد که خواهش می‌کنم در این حوزه شورا و شهرداری با صبر و حوصله بیشتر ورود کرده و برای ارزیابی عملکرد نیروها فرصت لازم را قائل شوند.

شهردار رشت افزود: هر شورا و شهرداری که بر مسند کار باشد لاجرم باید بخشی از اختیارات و اجازه تصمیم‌گیری به آن شهردار داده شود وگرنه کارها و برنامه‌های مدیریت شهری به جلو پیش نمی‌رود و زیرمجموعه برای مدیر تصمیم‌گیری می‌کند.

علوی اضافه کرد: امروزه شهرداری رشت از یک موضع انفعال به جایگاهی رسیده که مدیر زیرمجموعه آن می‌تواند با اقتدار در یک دستگاه عریض و طویل مذاکره کرده و دست پر برگردد که لیست مأموریت‌های مدیران شهرداری به پایتخت برای پیگیری موضوعات اساسی شهر نظیر بخشودگی مالیات یا جذب اعتبارات مؤید این نکته مهم است.

وی ضمن استقبال از ورود هر کدام از اعضای شورا به موضوعات شهر و شهرداری این نحوه تعامل را برای شهر رشت مفید و دارای برکات فراوان ذکر کرد.

شهردار رشت ابراز داشت: برای ساماندهی جاده تهران و اجرای لوله‌ گذاری آن پیمانکار را مجاب کردیم که کار را با قیمتهای سال ۹۶ انجام دهد و خدا را شاکریم که امروز فرآیند لوله‌گذاری، مناقصه رفیوژ میانی و مناقصه آسفالت آن آغاز شده است.

علوی افتتاح سه پارک در دهه مبارک فجر، مولدسازی دارایی‌ها و وصول مطالبات را از دستاوردهای شهرداری رشت در مدت چند ماه اخیر ذکر کرد و گفت: اعتقاد دارم همه این اتفاقات مبارک با همت و همکاری و تلاش تک تک اعضای شورای شهر رشت به ثمر رسیده است.

شهردار رشت با بیان اینکه وی تا آخرین روز کاری خود خدمت به مردم را در اولویت قرار می‌دهد، ابراز داشت: همه ما در شورا و شهرداری علاقه داریم و عهد کردیم که برای مردم کار کنیم اما نباید شرایط به گونه‌ای پیش برود که این اعتماد مردمی کاهش پیدا کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 4 =