افزایش ۱۳ درصدی مصرف برق در استان گیلان/ احتمال خاموشی وجود دارد

0 19

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان گیلان گفت: در پایش مصرف در روزهای اخیر شاهد افزایش ۱۱.۵ تا ۱۲.۵ درصدی مصرف برق در گیلان بودیم که در صورت تداوم این روند خاموشی‌‌ها در استان دور از انتظار نیست.

عصر کاسپین/ محمدتقی مهدی‌زاده شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش میزان مصرف برق در تابستان اظهار داشت: با گرم شدن هوا شاهد افزایش مصرف در برخی مناطق به عنوان مثال در گیلان تا ۳ برابر هستیم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان گیلان با بیان اینکه زمستان سال گذشته نسبت به زمستان سال‌های گذشته خاموشی چندانی نداشتیم خاطرنشان کرد: علت این عدم خاموشی در زمستان رویکرد جدید دولت و برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی وزارت نفت و نیرو بود.

وی با اشاره به اینکه در راستای مدیریت مصرف در پیک بار امسال از ابتدای فروردین‌ برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شد افزود: متوسط رشد مصرف سال گذشته در گیلان ۱۳.۵ درصد نسبت به سال ماقبل افزایش داشت که عدد آن نسبت به میانگین کشوری با ۴.۱ عدد بزرگی بود.

مهدی‌زاده از افزایش مصرف برق در گیلان خبر داد و گفت: طی پایش مصرف در روزهای اخیر شاهد افزایش ۱۱.۵ الی ۱۲.۵ درصدی مصرف برق در گیلان بودیم که در صورت تداوم این روند خاموشی‌‌ها در استان دور از انتظار نیست اما تمام برنامه‌ریزی ما جلوگیری از خاموشی‌ها است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان گیلان با اشاره به مشوق‌های وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق افزود: وزارت نیرو امسال ۲ شاخص برنامه‌محوری و مشوق‌محوری را در برنامه‌ریزی‌های خود گنجانده و برای هر کدام از تعرفه‌ها، برنامه‌ و مشوق‌هایی در نظر گرفته شده است.

وی عنوان کرد: در تعرفه خانگی اگر هر مشترک نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ازای هر کیلو وات ساعت کاهش مصرف داشته باشد ۵۰۰ تومان پاداش دریافت می‌کند لذا مردم باید زمان اوج مصرف روز، زمان اوج مصرف سال و بایدها و نبایدهای مصرفی را بشناسند.

مهدی‌زاده با بیان اینکه در این صورت با استفاده از این ظرفیت مردم حتی می‌توانند صورت‌حساب خود را به صفر کاهش دهند اذعان داشت: همچنین مدارس هم اگر نسبت به سال ۹۶ کاهش ۱۰ درصدی مصرف را رقم بزنند مشمول معافیت‌های می‌شوند.

وی با بیان اینکه افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی اگر ۵۰ درصد الگوی مصرف را رعایت کنند صورت‌حساب آنان رایگان می‌شود گفت: انشعابات کشاورزی با مراجعه به امورها در شهرستان‌ها و مبادله تفاهم‌نامه‌ به ازای عدم مصرف بین ساعت ۱۲ الی ۱۷ مصرف آنان برای ۱۹ ساعت بعدی رایگان خواهد بود.

مهدی‌زاده با اشاره به اینکه این معافیت‌ها در حوزه تجاری الزام کاهش ۳۰ درصدی مصرف است افزود: در بخش اداری نیز باید ۳۰ درصد در ساعات اداری و ۶۰ درصد در ساعات غیراداری تعدیل مصرف شود و برای صنایع نیز به ازای هر مقدار کاهش مصرف تشویق‌هایی اعمال می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان گیلان از برطرف شدن ناترازی تولید و مصرف برق در سایه رعایت الگوی مصرف خبر داد و ابراز داشت: چنانچه حدود ۱۰ درصد کاهش مصرف برق اتفاق بیفتد ناترازی موجود برطرف شده و امسال مشکلی را در این حوزه نخواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه گیلان در منطقه گرمسیری ۴ قرار دارد که بازه زمانی ۱۵ خرداد الی ۱۵ شهریور برای این منطقه در نظر گرفته شده است تصریح کرد: در این بازه زمانی الگوی مصرف تعیین شده ۴۰۰ کیلووات در ماه بوده و در خارج از این بازه زمانی ۲۰۰ کیلووات ساعت است.

مهدی‌زاده با تأکید بر اینکه شرکت برق برنامه‌ای برای خاموشی در استان گیلان ندارد اذعان داشت: چنانچه مردم الگوها را رعایت کنند خاموشی اتفاق نمی‌افتد و از ابتدای سال تاکنون با رعایت مردم و برنامه‌ریزی‌های انجام شده خاموشی  را در استان شاهد نبودیم.

وی عنوان کرد: در صورت خارج شدن یک نیروگاه از مدار در سطح کشور و یا وقوع اتفاقاتی در منطقه نظیر برخورد ماشین به تیر برق و پارگی سیم خاموشی اتفاق می‌افتد در غیر این صورت هیچ برنامه‌ای برای خاموشی حتی از سوی وزارت نیرو اعلام نشده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان گیلان با اشاره به اینکه با اقدام خوب دولت ۶ هزار مگاوات برق در بازه زمانی کوتاه توسط نیروگاه‌ها وارد مدار شد ابراز داشت: بخشی از این ۶ هزار مگاوات وارد مدار شده و امیدواریم بخش دیگر آن تا پایان خرداد به مدار وارد شود‌.

مهدی‌زاده با اشاره به اینکه با این اقدامات دره عمیق بین تولید و مصرف تا حدودی برطرف شده اما همچنان این ناترازی وجود دارد که آن نیز به مدیریت مصرف از جانب مردم بستگی دارد گفت: مدیریت مصرف امروز یک الزام از سوی دولت نبوده و یک نگاه ویژه و به نفع مردم است.

وی خاطرنشان کرد: دمای آسایش بدن ۲۵ درجه اعلام شده و دانستن این موضوع که حفظ این دما برای بدن مفید است در کاهش انرژی مفید است از طرفی تنظیم درجه کولر بین ۲۴ الی ۲۶ صرفاً براساس نگاه مدیریت مصرفی نبوده و سلامت فرد را نیز به همراه دارد.

مهدی‌زاده با اشاره به تأثیر سرویس موتور کولر در کاهش مصرف برق گفت: یک ساعت پیش از اذان ظهر و اذان مغرب تا ۳ ساعت پس از اذان اوج مصرف است و مردم تا حد امکان در این ساعت مصارف عمده را در مدار قرار ندهند و یا حداقل از چند وسیله پرمصرف همزمان استفاده نکنند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان گیلان درباره برنامه‌های شرکت برق جهت جلوگیری از کشیدن انشعاب غیرمجاز از شبکه‌های توزیع و سرقت انرژی افزود: یکی از برنامه‌های مهم، تبدیل شبکه‌های سیمی به کابل خودنگهدار است که تا حدی سرقت را کاهش می‌دهد.

وی با بیان اینکه استفاده از کابل خودنگهدار ایمنی را نیز افزایش داده همچنین از دیگر مزایای آن عدم تأثیرپذیری در بحران‌ها از جمله زمان بارش برف است خاطرنشان کرد: ایجاد هزار و ۵۰۰ کیلومتر کابل خودنگهدار امسال در برنامه شرکت توزیع برق استان گیلان است.

مهدی‌زاده با بیان اینکه ۱۳ هزار کیلومتر از شبکه‌های استان گیلان شبکه‌های سیمی است و با تأکید بر لزوم تعویض این شبکه به کابل خودنگهدار اظهار داشت: این موضوع می‌طلبد که با سرعت و برنامه دقیق‌تر تبدیل کل شبکه سیمی استان به کابل خودنگهدار را انجام دهیم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان تصریح کرد: همچنین برای جلوگیری از انشعابات غیرمجاز، تست‌های دوره‌ای از مناطق مختلف در استان انجام و از این طریق بسیاری از موارد سرقت انرژی شناسایی می‌شود از طرفی بسیاری از این موارد از طریق مردم اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی در مورد ساماندهی تیرهای برق با بیان اینکه احداث شبکه‌ها اکنون با رعایت حرایم تأسیسات در منتهی‌الیه کوچه انجام می‌شود اذعان داشت: در راستای اجرای طرح هادی در شهر، کوچه‌ها به گونه‌ای تعریض شدند که اکنون تأسیسات برق در بستر کوچه قرار گرفته است.

مهدی‌زاده با بیان اینکه طبق مصوبه هیئت وزیران حل این موضوع برعهده شهرداری‌ها است خاطرنشان کرد: در این حوزه تعاملی بین شرکت توزیع برق استان گیلان و شهرداری‌ها برقرار شده است تا در مناطق مورد نظر تأسیسات از بستر کوچه و خیابان خارج شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان در مورد الکترونیکی شدن خدمات شرکت برق گفت: بسیاری از خدماتی که مردم برای آن به ادارات برق مراجعه می‌کنند در اپلیکیشن برق من تعریف شده و مردم با نصب این نرم‌افزار می‌توانند به‌راحتی و بدون صرف هزینه خدمات را دریافت کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.