خدمات نوین انتقال خون برای بیماران تالاسمی

0 10

مدیر‌عامل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه بیماران تالاسمی از جمله نیازمندان دائمی فرآورده‌های خونی هستند که سازمان انتقال خون پیوسته کیفیت خدمت‌رسانی به آنان را افزایش می‌دهد از ارائه خدمات نوین سازمان انتقال خون به آنان خبر داد.

عصر کاسپین/ مصطفی جمالی با اشاره به اینکه یک چهارم خون اهدایی کشور برای بیماران تالاسمی استفاده می‌شود، گفت: در حال حاضر در کشور ۲۳ هزار مبتلا به بیماری تالاسمی داریم که حدود چهار هزار نفر از این تعداد بطور مقطعی خون استفاده می‌کنند و باقی افراد از مصرف کنندگان دائمی خون هستند.

وی اضافه کرد: برای تامین سلامتی این بیماران سالانه ۵۰۰ هزار واحد خون تهیه و توزیع می‌شود که اغلب از خون کم لوکوسیت و فیلتر شده یا اشعه دیده است تا عوارض ناشی از تزریق خون مکرر در این بیماران به حداقل برسد. 

دکتر جمالی همچنین با بیان اینکه در گذشته که این امکانات کمتر بوده است یک بیمار تالاسمی به ندرت به سن بلوغ می‌رسید و خیلی از افراد در آن سنین از دنیا می‌رفتند، اظهار داشت: در حال حاضر شاهد ازدواج و فرزند آوری این بیماران نیز هستیم و خدمات انتقال خون کیفیت زندگی این عزیزان را افزایش داده است. 

مدیر‌عامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به تامین خون نادر خصوصا kell منفی برای مبتلایان به تالاسمی، گفت: خوشبختانه با استمرار اهدای خون توسط هموطنان ایثارگر و شریف مان، بیماران نیازمند به خون خصوصا عزیزان تالاسمی نگرانی بابت تأمین خون در کشور ندارند.

 تالاسمی از جمله بیماری‌های ژنتیکی است که بر اثر آن هموگلوبین، ساختار طبیعی خود را از دست می‌دهد و هموگلوبین غیرموثر در بدن تولید می‌شود که به علت معیوب بودن، قادر به اکسیژن‌رسانی مطلوب به اعضای بدن نیست و در واقع کمبود کلی هموگلوبین وجود ندارد، بلکه هموگلوبین غیرطبیعی افزایش یافته است.

گفتنی است، یکی از مشکلات تزریق خون مزمن به وجود آمدن آنتی‌بادی علیه زیرگروه‌های خونی است یکی از این زیرگروه‌ها، آنتی‌ژن‌های سیستم Kell است که سازمان انتقال خون، خون مناسب  Kell منفی را برای بیماران تالاسمی تامین کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + پنج =