آنچه که باید درباره ” فلج معده” بدانید /راهکارهایی براش کاهش عوارض فلج معده

0 20

فلج معده به وضعیتی گفته می‌شود که معده نمی‌تواند از راه طبیعی تخلیه شود. در این حالت، غذا از طریق معده آهسته‌تر از حد معمول حرکت می‌کند و منجر به بروز علائمی از قبیل تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، کاهش وزن، نفخ، درد و ناراحتی شکم و سوزش معده می‌شود.

عصر کاسپین/ اگر شما به فلج معده یا گاستروپارزی مبتلا هستید، باید تحت نظر پزشک حتما درمان شوید؛ چون این بیماری می‌تواند عوارض بالقوه جدی از جمله کم شدن آب بدن به خاطر استفراغ‌های مکرر، ریفلاکس معده به مری، سوء تغذیه و سطح قند خون غیر قابل پیش بینی داشته باشد.

چرا دچار فلج معده می‌شویم؟

تصور می‌شود که فلج معده به خاطر مشکلات اعصاب و عضلاتی باشد که کنترل تخلیه معده را بر عهده دارند. اگر این اعصاب آسیب ببینند، عضلات به درستی کار نمی‌کنند و حرکت مواد غذایی با سرعت مناسب انجام نمی‌شود. در بسیاری از موارد علت ابتلا به فلج معده ناشناخته است و به این شرایط ناشناخته، گاستروپارزی ایدیوپاتیک گفته می‌شود. علت شناخته شده معمولا شامل کنترل ضعیف دیابت نوع یک یا دو است. اعصاب معده می‌تواند با سطوح بالای گلوگز خون آسیب ببیند؛ بنابراین اگر مبتلا به دیابت هستید مهم است که سطح قند خون شما تحت کنترل باشد.

فلج معده همچنین می‌تواند در نتیجه برخی از عوارض مانند جراحی، کاهش وزن، گاسترکتومی یا برداشتن بخشی از معده اتفاق افتد.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، دیگر علل بروز فلج معده عبارتند از: مصرف داروهای مخدر مسکن و برخی داروهای ضد افسردگی، بیماری پارکینسون و اسکلرودرمی.

راهکارهایی براش کاهش عوارض فلج معده

فلج معده معمولا قابل درمان نیست، اما تغییراتی در رژیم غذایی و درمان‌های پزشکی می‌تواند علائم آن را کنترل کند. با اتخاذ روش‌هایی که در پی آمده است می‌توانید عوارض این بیماری را کاهش دهید.

_ به جای سه وعده غذا در روز، سعی کنید وعده‌های غذایی کوچکتر را انتخاب کنید تا معده راحت‌تر بتواند آن‌ها را تخلیه کند.

_ سعی کنید غذاهای نرم و مایع که راحت‌تر هضم می‌شوند را مصرف کنید.

_ قبل از بلعیدن غذا آن را خوب بجوید.

_ نوشیدنی‌های گازدار در وعده‌های غذایی مصرف نکنید.

_ غذاهای با فیبر بالا که راحت‌تر هضم می‌شوند مانند سیب با پوست، پرتقال یا کلم بروکلی را جایگزین غذاهای پرچرب یا موادی که دیر هضم می‌شوند، کنید.

همچنین باید به خاطر داشته باشید که هر نوع دارویی را باید با تجویز پزشک متخصص و تحت نظر وی مصرف کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.